Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Антикоагуланти Медикаментозно лечение

Антикоагуланти

от 18 ное 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Антикоагуланти - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Тромбозата представлява процес на образуване на кръвен съсирек, като тромб може да се образува във всеки един съд, независимо дали е артерия или вена.

Предразполагащи фактори към формиране на тромби са факторите, известни като триада на Вирхов:

  • увреждане на ендотела: увреждания на ендотела с различна етиология крият риск от формиране на тромби
  • промени в нормалния кръвен ток: нарушения в нормалния кръвоток от различно естество водят до значително повишен риск от тромбообразуване
  • повишена съсирваемост на кръвта: повишената съсирваемост на кръвта, настъпваща в хода на различни заболявания повишава склонността на организма към развитие на тромби

Венозна тромбоза се развива при венозна стаза, травма на съда или промени в коагулацията. Най-често се среща дълбоката венозна тромбоза на долните крайници, която се развива като следствие от венозната стаза.

Артериалната тромбоза се развива в резултат от атеросклеротични промени в артериите или като следствие на предсърдно трептене и аритмия.

Тромбообразуване

Подробна информация може да прочетете в раздел Заболявания:

  • Артериална емболия и тромбоза
  • Белодробен емболизъм
  • Флебит и тромбофлебит
  • Тромбоза на порталната вена
  • Емболия и тромбоза на други вени

Процесите на тромбообразуване значително повишават риска от кардиоваскуларни инциденти, най-често инфаркт на миокарда и белодробен емболизъм.

За предотвратяване на тромбообразуването се прилагат лекарствени средства, известни като антикоагуланти.

Те потискат механизмите на кръвосъсирването на различни нива посредством директно или индиректно повлияване.

В групата на антикоагулантите влизат следните основни представители, като разделянето им на отделни групи се осъществява въз основа на техния механизъм на действие.

Индиректни инхибитори на тромбин

Основните лекарствени средства, включени в тази група, биват:

  • хепарин
  • нискомолекулярни хепарини: еноксапарин, далтепарин, надропарин

Хепарин представлява смес от мукополизахариди с голямо молекулно тегло. Поради тази особеност в неговата структура той не се резорбира след перорално приложение и се прилага само парентерално, като мускулно предизвиква образуване на големи хематоми. Най-често се прилага венозно или подкожно.

Поради своята голяма молекула, хепарин не преминава през плацентарната бариера, което го прави подходящ при тромботични състояния по време на бременността. Препаратът не се излъчва с кърмата и може да се използва при тромбози, развили се в следродилния период.

Тъй като се метаболизира в черния дроб и излъчва през бъбреците, е необходим мониторинг при пациенти с чернодробни или бъбречни увреждания.

ХепаринХепарин е средство на първи избор за профилактика и лечение при дълбока венозна тромбоза и белодробен тромбемболизъм поради бързо настъпващия си ефект.

Намира приложение в комплексната терапия при пациенти с нестабилна стенокардия, остър миокарден инфаркт, след коронарна ангиопластика и поставяне на стент.

Прилага се в стандартизирани дози, като е необходимо проследяване на стойностите на активираното парциално тромбопластиново време.

Най-често наблюдаваната нежелана реакция при употребата на хепарин е развитието на тромбоцитопения, като по имунологичен механизъм се развиват артериални или венозни тромби.

Възможно е развитие на остеопороза и патологични фрактури, при продължителна терапия, както и изразен косопад и обратима алопеция.

Нискомолекулярните производни на хепарина се отличават с подобрени фармакокинетични параметри и добра бионаличност след подкожно приложение.

Притежават значително по-дълъг плазмен полуживот и по-нисък риск от развитие на нежелани лекарствени реакции.

Използват се за профилактика на венозен тромбемболизъм при рискови пациенти. Те са предпочитани средства за амбулаторна терапия поради високата си ефективност и благоприятен профил на безопасност.

Директни инхибитори на фактор Xa

Основен представител на групата е лекарството ривароксабан. Препаратът се отличава с изключително бърз ефект, ниска токсичност и висока ефективност, като намира приложение главно за профилактиране на тромбообразуване при ортопедични операции.

Директни тромбинови инхибитори

Лекарствата, включени в тази група, са:

  • бивалирудин
  • дабигатран
  • аргатробан

Тази група антикоагуланти притежава предсказуема фармакокинетика и бионаличност, като отделните агенти се отличават един от друг главно по продължителността на действието си.

Главното им преимущество е, че се прилагат във фиксирани дози и не изискват мониториране.

Използват се предимно за превенция на венозен тромбемболизъм при ставно протезиране, профилактика и лечение на инсулт или инфаркт на миокарда, както и при предсърдно мъждене.

Кумаринови антикоагуланти

Кумариновите антикоагуланти, наричани още и орални антикоагуланти във връзка с особеностите в начина им на приложение, включват следните основни представители:

  • аценокумарол
  • варфарин

Прилагат се перорално под формата на таблетки, във връзка с което се означават още орални антикоагуланти и представляват антагонисти на витамин К зависимите коагулационни фактори.

Орални антикоагулантиТези лекарствени средства притежават тесен терапевтичен индекс (разликата между максималната терапевтична и минималната токсична доза е малка, което повишава риска от развитие на предозиране и токсични прояви).

Съществуват индивидуални различия в метаболизма на тези антикоагуланти, свързани с генетични и физикохимични особености, поради което дозирането се определя индивидуално при всеки пациент.

Необходимо е постоянно контролиране и мониториране на дозата. Прилагат се за профилактика на тромбози, превенция на мозъчен инсулт при високорискови пациенти, както и след начално хепариново лечение.

По време на терапията е необходимо периодично проследяване на стойностите на протромбиновото време (PT) и международното нормализирано съотношение (INR).

Продължителността на терапията се определя индивидуално, като при някои пациенти може да продължи с години, дори за цял живот.

Най-честата нежелана проява при терапията с антикоагуланти е кървенето, като при предозиране с хепарин се прилага протамин сулфат, а при предозиране с орални коагуланти като антагонист се използва витамин К (по-конкретно формата К1).

Редица медикаменти от различни фармакологични групи могат да окажат влияние върху ефекта на антикоагулантите.

Към агентите, които водят до повишение на антикоагулантния ефект на кумариновите антикоагуланти, се отнасят нестероидните противовъзпалителни средства, редица антибиотици и химиотерапевтици (пеницилин, цефалоспорини, сулфонамиди, метронидазол, доксициклин, макролиди), антимикотици, хепарин.

Средства, които намаляват антикоагулантния ефект на варфарин и аценокумарол, са барбитурати, рифампицин, храни, богати на витамин К, алкохол, понижена активност на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм).

При засилен антикоагулантен ефект съществува висок риск от хеморагии, докато при потиснат ефект на антикоагулантите рискът от тромбоза е значителен.

Информация за нежеланите реакции при употреба на антикоагуланти може да прочетете:

»Антикоагуланти МКБ Y44.2

 

Изображения: framar.bg, freepik.com

Още по темата:
  • Еластични чорапи Еластични чорапи
  • Хепарин Хепарин
  • Варфарин Варфарин
  • Coumadin Coumadin
4.7/5 20 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Антикоагуланти

  • Атеросклероза
  • Белодробен емболизъм
  • Болест Moyamoya
  • Вродена митрална стеноза
  • Дисеминирано вътресъдово съсирване
  • Емболия и тромбоза на други вени
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТОНУС ЕЛАСТ АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ КЛАС 2 С КОЛАН БЕЗ ПРЪСТИ ЗА ЛЯВ ИЛИ ДЕСЕН КРАК 0403-01
49.60лв.

ТОНУС ЕЛАСТ АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ КЛАС 2 С КОЛАН БЕЗ ПРЪСТИ ЗА ЛЯВ ИЛИ ДЕСЕН КРАК 0403-01

ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ С КОЛАН модел 951
72.00лв.

ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ С КОЛАН модел 951

ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ модел 952
57.00лв.

ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ модел 952

ЕНДОЛЕКС Н крем 200 мл SUN WAVE
37.00лв.

ЕНДОЛЕКС Н крем 200 мл SUN WAVE

Нов
СОЛИДЕА АНТИ - ТРОМБ M 7/8 ЧОРАПИ ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ С КОМПРЕСИЯ 15/18 MMH 0361A0
43.00лв.

СОЛИДЕА АНТИ - ТРОМБ M 7/8 ЧОРАПИ ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ С КОМПРЕСИЯ 15/18 MMH 0361A0

СОЛИДЕА АНТИ - ТРОМБ L 7/8 ЧОРАПИ ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ С КОМПРЕСИЯ 15/18 MMH 0361A0
43.00лв.

СОЛИДЕА АНТИ - ТРОМБ L 7/8 ЧОРАПИ ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ С КОМПРЕСИЯ 15/18 MMH 0361A0

Коментари към Антикоагуланти

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 29 October 2021 в 11:51

    Данче Янкова

    Днес 27/10/2021 МЗ публикува информация, че при бустерна доза с Пфайзер трябва да се прецени хората пиещи антиколагуанти дали да се ваксинират. В тази връзка искам да питам аспирина антикуаголант ли е? Пия всеки ден по 100 мг.

    Здравейте! Аспирин с активно лекарствено вещество ацетилсалицилова киселина не е от групата на антикоагулантите, а антиагрегант (препятства слепването между тромбоцитите и профилактира образуването на съсиреци).

  2. Данче Янкова 
    на 27 October 2021 в 13:23

    Днес 27/10/2021 МЗ публикува информация, че при бустерна доза с Пфайзер трябва да се прецени хората пиещи антиколагуанти дали да се ваксинират. В тази връзка искам да питам аспирина антикуаголант ли е? Пия всеки ден по 100 мг.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Медикаментозно лечение
  • Домашен лек за разширени вени
  • Y44.2 Антикоагуланти
  • Варфарин
  • Антитромботични лекарства
  • Природни средства при тромбофлебит
  • Бял крем, Бял лилиум
  • I80 Флебит и тромбофлебит
  • Д-димер тест
  • Ефективно домашно лечение на паяковидни вени
  • Джанка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Разширени вени, тромбофлебит - мнения и въпроси

преди 2304 дни, 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 1 час и 4 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 1 час и 9 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 1 час и 14 мин.

[NEU]? Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 1 час и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Дълбока венозна тромбоза Дълбока венозна тромбоза

Дълбока венозна тромбоза

от 10 март 2025г. Прочети повече
Храни, които разреждат кръвта Храни, които разреждат кръвта

Храни, които разреждат кръвта

от 16 окт 2024г. Прочети повече
Билки и подправки, които помагат за разреждане на кръвта Билки и подправки, които помагат за разреждане на кръвта

Билки и подправки, които помагат за разреждане на кръвта

от 16 фев 2024г. Прочети повече
Противосъсирващи механизми Противосъсирващи механизми

Противосъсирващи механизми

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МОНУРАЛ гранули за перорален разтвор 3 г * 2 БЕСТА МЕД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 16:00:55

МАТСАН ДОЙЧ С ХЕМОРОИДОСАН КРЕМ 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:51:55

ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 1200 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:50:55

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:50:11

ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 1200 мг * 30

Коментар на: БЕКИ КРУМОВА от 15 май 2025г. в 15:28:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival