Тромбоза на порталната вена МКБ I81
Макроскопските прoмени в черния дроб при тромбоза на порталната вена се описват от много автори като - „вариращи от нищо до некроза”. Заболяването може да протече остро, хронично или да бъде асимптомно.
Причината за развитието на тромбоза на порталната вена се обяснява с различното ниво на тромбоза на венозния съд. В зависимост от това са описани четири възможни варианти:
- Първи вариант - наблюдава се тромбоза на вливащите се в порталната вена съдове - долна и горна мезентериална вена и лиенална вена. При този вариант не се откриват видими промени в чернодробния паренхим.
- Втори вариант - установява се тромбоза на вътречернодробните крайни разклонения на порталната вена. В тези случаи се наблюдават зонални некрози около тромбозирания съд. При тромбозиране на голям брой крайни разклонения на порталната вена срезната повърхност на черния дроб има пъстър вид. Той се дължи на некротичните жълто-червени полета, които са оградени с червено-кафяв запазен чернодробен паренхим.
- Трети вариант - при него се открива тромбоза само на един клон на порталната вена. Характерните макроскопски промени при този вариант са под формата на триъгълна атрофична зона на паренхима, която се изпълва ретроградно с кръв.
- Четвърти вариант - характеризира се с тромбоза на самата портална вена. Най-често тя възниква след тромбоза на горната мезентериална или лиенална вена. Макроскопската картина се определя от бързината на възникване и развитие на тромбозата. Ако тромбозирането протича постепенно, в началната фаза трудно се откриват видими промени в чернодробния паренхим. В по-напредналата фаза се развива атрофия на чернодробния паренхим, поради което обемът и теглото на черния дроб намаляват.
Клиничната картина при тромбоза на порталната вена се характеризира със следните особености:
- болки в корема;
- дискомфорт;
- хепатоспленомегалия - увеличени размери на черния дроб и слезката.
При третия и четвъртия вариант на заболяването обаче, поради настъпилата атрофия на чернодробния паренхим, черния дроб намалява на тегло и размери.
Много често при хронично протичане на заболяването, в коремната кухина може да се натрупа течност - състояние известно като асцит. Заболяването може да прогресира до настъпване на цироза или чернодробна недостатъчност, изискваща трансплантация на черен дроб.
Диагнозата тромбоза на порталната вена се поставя трудно, защото подобни оплаквания се наблюдават и при други заболявания на черния дроб.
Необходимо е да се направят различни лабораторни изследвания:
- кръвна картина;
- изследване на чернодробни ензими, урея, креатинин, билирубин и др.
От инструменталните изследвания се прави:
- ултразвуково изследване на черния дроб;
- ретроградна ангиография;
- компютърна томография;
- ядрено-магнитен резонанс.
Най-точна диагноза се поставя с помоща на чернодробна биопсия.
Лечението на тромбоза на порталната вена може да бъде консервативно и в редки случаи оперативно. Прилагат се диуретици, като се цели намаляване на количеството течности насъбрано в коремната кухина. При невъзможност за намаляване на концентрацията се прави пункция на коремната кухина и източване на коремната течност. Прилагат се и антикоагуланти, както и друго симптоматично лечение.
Оперативното лечение включва правене на шънтови операции за отклоняване на притока на кръв около запушения съд.
Симптоми и признаци при Тромбоза на порталната вена МКБ I81
- Повръщане
- Гадене
- Диария
- Коремна болка
- Увеличен далак
- Усещане за тежест, пълнота и подуване на корема
Коментари към Тромбоза на порталната вена МКБ I81