Коремна болка
Коремна болка: дискомфорт, причинен от усещане за болезненост в областта между долната част на гърдите и слабините. Коремът е анатомична област, която е ограничена от долния ръб на ребрата и диафрагмата отгоре, тазовата кост отдолу и странично от хълбоците. Въпреки че болката може да възникне от тъканите на коремната стена, които обграждат коремната кухина, тя може да е и резултат от увреждане на органите разположени в нея (стомах, тънки черва, дебело черво, черен дроб, жлъчен мехур, далак и панкреас).
Най-ниската част от зоната, описана по-горе, е тазът, в който са поместени пикочният мехур, ректумът, както и простатната жлеза при мъжете и матката, фалопиевите тръби и яйчниците при жените. Често е трудно се определи дали ниско разположената болката идва от долната част на корема или таза (тазова болка).
Изображение: freepik.com
Понякога болката може да се усети в корема, въпреки че произхожда от органи, които са близко разположени, но не са в коремната кухина. Пример за такива са: бели дробове, бъбреците, матката, яйчниците. От друга страна, също е възможно болка от органите, разположени в коремната кухина, да се усеща извън нея. Пример за това може да бъде възпалението на задстомашната жлеза. Болезненото усещане при това състояние може да се усети в гърба. Този тип болка се описва като "рефлекторна", защото не произхожда от мястото, където се усеща.
Причини за коремна болка
Коремната болка може да се дължи на:
- Болести на храносмилателната система - остър апендицит, диария, обструкция на червата, инвагинация на червата, перфорирала пептична язва, гастроезофагеална рефлуксна болест, ентероколит, гастрит, синдром на раздразненото черво, дивертикулит на червата, камъни в жлъчката, панкреатит, цироза на черния дроб, чернодробен абсцес, язва на дванадесетопръстника, диспепсия, болест на Крон (Crohn's disease), улцерозен колит, неинфекциозен гастроентерит и колит, запек, перитонит, токсично увреждане на черния дроб, алкохолна болест на черния дроб, чернодробна недостатъчност, холецистит, холангит, остър панкреатит, хроничен панкреатит, хроничен панкреатит с алкохолна етиология, цьолиакия, стомашночревен кръвоизлив, нарушена резорбция, причинена от непоносимост към въглехидрати, масти, белтък и нишесте.
- Новообразувания - тумор на стомаха, маточни фиброми, лейомиом на матката.
- Отравяния и последици от външни въздействия - хранително отравяне, глад.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - метеоризъм, неуточнени болки в областта на корема.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - дисеминиран лупус еритематозус.
- Болести на пикочо-половата система - камъни в бъбреците, камъни в уретера, пиелонефрит, предменструален синдром, киста в яйчника, салпингит, ендометриоза, тазова възпалителна болест, бъбречна колика, цистит, уретрит и уретрален синдром, възпалителна болест на шийката на матката, пролапс на женските полови органи, аменорея, олигоменорея, синдром на предменструално напрежение, дисменорея, тубулоинтерстициален нефрит, камък в долните пикочни пътища, орхит, епидидимит.
- Бременност, раждане и послеродов период - извънматочна бременност, преждевременно раждане.
- Инфекциозни и паразитни болести - полово предавани болести (гонококова инфекция, хламидийна инфекция, трихомониаза), салмонелозен ентерит, бактериално чревна инфекция, бактериално хранително отравяне, ротавирусен ентерит, вирусна чревна инфекция, лещенка, инфекция с херпес зостер, вирусен хепатит, инфекциозна мононуклеоза, диария и гастроентерит с предполагаем инфекциозен произход, вирусна инфекция, характеризираща се с увреждане на кожата и лигавиците.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - синдром на поликистоза на яйчниците, непоносимост към лактоза.
- Психични и поведенчески разстройства - генерализирана тревожност, булимия.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - анафилактичен шок, алергия.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - стресово състояние.
Характер и локализация на болката
Местоположение на болката
Според своето конкретно местоположение, болката може да насочи към определен здравословен проблем.
Апендицит - обикновено болезненото усещане е в средата на корема и след това се премества в дясната долна част, обичайното място на апендикса.
Дивертикулит - при това състояние усещането за болезненост идва от левия долен квадрант, където най-често се локализират дивертикулите.
Дискомфортът причинен от болка в областта на жлъчния мехур (билиарни колики или холецистит) обикновено се усеща в средната или горната част на корема, близо до мястото, където се намира жлъчката.
Изображение: framar.bg ©
Вид и интензитет на болката
Болката може да бъде: остра, тъпа, пронизваща, разкъсваща, коликообразна. Възможно е тя да се определи и като подуване на корема. Лекарите често се интересуват от интензивността на болката, обикновено по скала от 1 до 10, като 10 е най-болезнената (може да предизвика плач и невъзможност за движение). Точно както видът на болката, така и нейният интензитет може да се определи като постоянен, периодичен, променлив (зависещ от движение, хранене, честота на изхождане, стресови ситуации, прием на определени медикаменти).
Запушването на червата например причинява силни спазми (крампи) - поради контракции на чревната мускулатура и раздуването на червата.
Запушването на жлъчните пътища от жлъчните камъни обикновено води до постоянна болка в горна коремна област, която продължава между 30 минути и няколко часа.
При остър панкреатит се наблюдава тежка и постоянна болка в горната част на корема и гърба.
Болката от остър апендицит първоначално може да започне близо до пъпа, но когато възпалението прогресира, се премества в дясната долна част на корема.
Характерът на болката може да се промени с течение на времето. Например, запушването на жлъчните канали понякога прогресира до възпаление на жлъчния мехур със или без инфекция (остър холецистит).
Колко време може да продължи коремната болка?
- Дискомфортът при синдром на дразнимото черво обикновено се появява и намалява в продължение на месеци или години. Той може да продължи няколко години или десетилетия.
- Билиарните колики траят не повече от няколко часа.
- Болката при панкреатит продължава един или повече дни.
- Болката от заболявания, свързани с киселини - гастроезофагеална рефлуксна болест или дуоденална язва - обикновено се проявява в продължение на седмици или месеци, последвани от периоди без болка.
Кога болката може да се влоши?
Болката, дължаща се на възпаление (апендицит, дивертикулит, холецистит и панкреатит), обикновено се влошава при кихане, кашляне или някакво бурно движение. Затова хората с подобни проблеми предпочитат да стоят доколкото е възможно неподвижни.
Какво облекчава болката в корема?
Болката, причинена от синдром на дразнимото черво и запек, често се облекчава временно при изхождане.
Когато болезненото усещане е причинено от обструкция в областта на стомаха или червата, може временно да се облекчи чрез повръщане.
Яденето или приемането на антиациди (намаляващи киселините медикаменти) може временно да облекчи болката от стомаха или дванадесетопръстника, тъй като както храната, така и антиацидите неутрализират киселината, която причинява дразнене при язва и причинява болка.
Болката, която събужда пациента от сън, е по-вероятно да се дължи на нефункционални причини и е по-значима.
Как се диагностицира причината за коремна болка?
За поставянето на диагнозата при данни за коремна болка трябва да се започне от подробно снемане на анамнеза за сегашните оплаквания и налични минали заболявания. Диагнозата може да се подкрепи от изследване на пълна кръвна картина, биохимични изследвания (показват дали коремната болка се съчетава и с дехидратация и могат да насочат към хранително или друго отравяне), изследване на урината (за изключване на заболяване на пикочната система), рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и други.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Коремна болка
- Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде
- Абдоминална актиномикоза
- Абдоминална херния, неуточнена
- Абсцес на черния дроб
- Аденовирусен ентерит
- Адисонова криза
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/stomach-ache/
https://www.medicinenet.com/abdominal_pain_causes_remedies_treatment/article.htm#signs_symptoms_locations_types_and_severity_of_abdominal_pain
https://www.healthline.com/symptom/abdominal-pain
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318286.php
Коментари към Коремна болка
Иванка Стоянова Борисова
Искам да знам какво мога да пия за пикучния мехур на мъжат ми до ниско в дясно го боли много искам да знам какво може да пие
Здравейте! Необходимо е да се посети лекар, който да диагностицира проблема и да предпише подходяща терапия.
Искам да знам какво мога да пия за пикучния мехур на мъжат ми до ниско в дясно го боли много искам да знам какво може да пие