Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде МКБ B96.5
› Диагноза
› Лечение
Въведение
През 1882 г. Gessard първи описва Pseudomonas, като строго аеробни, грам-негативни бактерии с ниска степен на вирулентност.
Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде, са разпространени повсеместно, с предпочитание към влажните среди, особено вода и почва. Водят до развитие на различни по вид и тежест инфекции, като ранната диагностика и лечение са ключов фактор за намаляване риска от усложнения.
Pseudomonas aeruginosa
С патогенетичен потенциал за развитие на инфекции при човек са видовете Pseudomonas mallei, Pseudomonas pseudomallei, Pseudomonas aeruginosa.
Pseudomonas aeruginosa се характеризира с изразена полирезистентност и етиологично участие в редица инфекциозни заболявания, особено вътреболнични инфекции.
Представляват тънки грам-негатични пръчици, разположени по единично или по двойки в къси верижки. Те са подвижни, монотрихи с полярна ресна, с тънки, полярни фимбрии. Мукоидните щамове продуцират слизест екзополизахариден капсулоподобен слой.
Расте на обикновени хранителни среди, на селективни и диференцирани среди, като колониите имат грапава повърхност, с неравни краища и типична миризма.
Произвеждат различни пигменти, които оцветяват колониите и околността им, а на кръвен агар дават ясна зона на бета хемолиза.
Особеност в антигенната им структура е наличието на O, H, R и фимбрийни антигени. R антигенът е общ за всички щамове, а според О антигена се подразделят на различни серотипове. Повечето щамове са подвижни и имат и Н антиген, с няколко антигенни подгрупи.
Имат относително висока устойчивост във външната среда, особено в обекти с висока влажност. Някои щамове са по-издръжливи към действието на дезинфектантите в обичайните им концентрации, например в басейни с хлорирана вода.
Pseudomonas aeruginosa се откриват в почвата, прясната вода, гастроинтестиналния тракт на човека и домашните животни, в множество хранителни ниши, инструментариум. Той е силно адаптивен сапрофит и притежава вродена резистентност към много антибактериални агенти.
Продуцира ендотиксин и редица екстрацелуларни продукти, като екзотоксини, протеази, фосфолипаза, левкоцидин, които играят голяма роля в патогенността и вирулентността му.
Pseudomonas aeruginosa е етиологичен агент при разнообразни инфекции, голяма част от които вътреболнични. По-важните инфекции, които причинява, включват:
- инфекции при изгаряне и сепсис: това е най-честият причинител на вътреболнични инфекции при изгаряне, като в най-тежките случаи се развива фатален сепсис. В клиничната картина при бактериемия и сепсис доминират фебрилитетът, хипотензия, развитие на шок, при някои пациенти се развива и жълтеница
- инфекции при имунокомпрометирани лица: при болни от СПИН предизвиква чести, тежки и резистентни на лечение инфекции. При тежка степен бактериемия се наблюдава и развитие на фебрилна неутропения
- инфекции при хематогенно дисеминиране: при хематогенно разпространение често засяга костите и ставите, причинявайки остеохондрит, остеомиелит, гнойна артроза. Наблюдават се болка, оток, патологични фрактури, ограничение на нормалното движение, фебрилитет
- инфекции на кожата и меките тъкани: изключително често водят до развитие на инфекция на кожата и меките тъкани, под формата на дерматит, пиодермия, целулит, фоликулит, некротизиращ фасциит, гангрена. С висока честота се наблюдава засягане на ноктите, което започва с леко подуване и се развива сух ексудат и зелено оцветяване на ноктите
- инфекции на централната нервна система: при засягане на централната нервна система се развива менингит, мозъчен абсец, по-рядко енцефалит. По-често се наблюдава при имуносупресирани пациенти или болни, наскоро претърпели неврохирургична операция. Клиничните симптоми са неразличими от другите бактериални менингити и включват главоболие, фебрилитет, гадене, повръщане, летаргия, вратна ригидност
- инфекции на ухото: Pseudomonas aeruginosa може да причини и инфекции на ухото, като възпаление на средното ухо и гноен отит. Болните се оплакват обикновено от силна болка в ушите, която се влошава през нощта и отделяне на гноен секрет от ухото
- инфекции на очите: засягането на очите протича под формата на ендофталмит, кератит, блефароконюнктивит, орбитален целулит и се среща по-често сред пациенти, които използват хидрофилни контактни лещи
- гастроинтестинални инфекции: при ангажиране на гастроинтестиналния тракт се наблюдава диария, некротизиращ ентероколит, ректален абсцес
- инфекции на отделителната система: засягането на отделителната система протича под формата на епидидимит, простатит, уретрит, различни инфекции на уринарния тракт
- респираторни инфекции: респираторната симптоматика при засягане на белия дроб включва развитие на пневмония и инфекции на долния респираторен тракт
Pseudomonas mallei
Pseudomonas mallei е изолиран за първи път през 1882 г. от Loeffler и Schuetz. Широко разпространено заболяване до началото на XX век сред конете, от които се предава на човек, е сапът или наричан още малеус.
Бактерията представлява облигатен аероб, който лесно се култивира в хранителни среди със слабо кисела реакция и съдържание на глицерин.
Слабо устойчива е във външната среда и към действието на дезинфектанти. Във влажна среда и при ниска температура запазва своята жизнеспособност за период от около 3-4 седмици.
При естествени условия боледуват еднокопитните животни, източник на инфекцията са главно конете. Човек се заразява при контакт с болни коне с кожни язви или чрез опръскване с носен секрет.
Заболяванията имат спорадичен характер и не се предават от човек на човек.
След инкубационен период от 1 до 5 дни на мястото на входната врата се образува папула, която после се развива до язва. Освен през кожата причинителят може да проникне и през неувредената лигавица на носа и конюнктивата. С лимфния и кръвния ток достига до всички органи и системи. В белите дробове и по носната преграда се образуват сапни възли, които впоследствие улцерират.
Pseudomonas pseudomallei
Pseudomonas pseudomallei, описан през 1912 г. от Whitmore, е причинител на мелиоидозата. Представлява факултативен аероб, подвижен, с три или повече полярно разположени ресни.
Най-важният източник на инфекцията са плъховете, а механизмът на предаване е алиментарен (прием на контаминирани хранителни продукти), аерогенен (инхалация на контаминиран прах) и проникване на инфекцията през наранена кожа и лигавици.
Инкубационният период не е ясно дефиниран, но може да продължи от 2 дни до няколко години.
Клинично заболяването варира от доброкачествена белодробна инфекция, наподобяваща туберкулозата, до тежка септицемия с множествени кожни, мозъчни и висцерални абсцеси. Различават се остра, локализирана и хронична форма.
Диагноза
Диагнозата е предимно микробиологична, но значение имат и физикалният преглед, лабораторните и инструментални изследвания.
Обръща се внимание на някои особености от разпита на пациента за уточняване на рискови фактори, пътища на заразяване, подлежащи заболявания и нарушения в имунната защита. Физикалните находки варират в широки граници в зависимост от вида и тежестта на инфекцията.
Назначават се подробни лабораторни и микобиологични изследвания за оценка на общото състояние, изолиране на причинителя, определяне на неговата чувствителност към рутинно използваните антибиотици (назначаване на антибиограма).
Диференциалната диагноза при инфекция с Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде, е широка и включва бактериемия, химическо изгаряне, емпием, пурпура на Schonlein-Henoch, бактериален менингит, некротизиращ ентероколит, пневмония.
Лечение
Терапевтичният подход се определя строго индивидуално в зависимост от локализацията, вида и тежестта на инфекцията, данни за усложнения, общото здравословно състояние на засегнатите и редица други фактори.
Лечението е предимно медикаментозно, като се използва комбинирана антибиотична терапия, обикновено с агенти от групата на бета лактамите, аминогликозидите и флуорохинолоните. Назначават се подходящи симптоматични средства за подобряване състоянието на пациентите, а при данни за усложнения се предприемат целенасочени и комплексни мерки за тяхното овладяване.
При необходимост се прилага и хирургична терапия.
Прогнозата при пациенти с компрометирана имунна защита, тежко протичаща инфекция с усложнения и неподходяща терапия е неблагоприятна.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде МКБ B96.5
ВсичкиЛечение на Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде МКБ B96.5
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.healthline.com/health/pseudomonas-infections
https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/gram-negative-bacilli/pseudomonas-and-related-infections
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/pseudomonas-infection
https://www.everydayhealth.com/pseudomonas-aeruginosa/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322386
https://en.wikipedia.org/wiki/Pseudomonas_aeruginosa
Коментари към Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде МКБ B96.5
Emiliya Hristova
Здравейте, след гинекологична маниполация се оказа, че имам бактерия псевдомонас аерогиноза в урината . Пих прахчета монурал, зинат, като след всеки антибиотик след 10 дни изследвахме стерилна урина. Но бактерия все още има. Нямам никакви симптоми. Как да се лекувам и към какъв специалист би бил подходящ за моето състояние? Благодаря Ви.
Здравейте! Най-добре във Вашия случай е да се консултирате с личния си лекар, който прецени дали и към какъв специалист да Ви насочи.
Здравейте, след гинекологична маниполация се оказа, че имам бактерия псевдомонас аерогиноза в урината . Пих прахчета монурал, зинат, като след всеки антибиотик след 10 дни изследвахме стерилна урина. Но бактерия все още има. Нямам никакви симптоми. Как да се лекувам и към какъв специалист би бил подходящ за моето състояние? Благодаря Ви.
Милена
Здравейте, при чревна инфекция с бактерии от рода Pseudomonas, те изолират ли се от микробиологичното изследване от фецес, както салмонели, шигели и др. или изследването за тях е по-специално. Благодаря!
Здравейте! Посоченият от Вас род микроорганизми изисква определени среди за посявка, поради което трябва да се посочи в съответната лаборатория, че е необходимо тяхното изследване.
Здравейте, при чревна инфекция с бактерии от рода Pseudomonas, те изолират ли се от микробиологичното изследване от фецес, както салмонели, шигели и др. или изследването за тях е по-специално. Благодаря!
Зуз
Здравейте! Искам да попитам при наличието на тази инфекция към какъв лекар трябва да се обърнем?
Здравейте! Зависи от локализацията на инфекцията.
Здравейте! Искам да попитам при наличието на тази инфекция към какъв лекар трябва да се обърнем?
suzana uteva
На дядо поставиха тая диагноза живея със него имали опасност и аз да се заразя и как да се предпазя има само проблем с белите дробове други поражения няма моля за отгговор и предварително ви благодаря.
За да се предпазите може да носите маска, след като дядо ви има проблем с белия дроб. Добре е да се консултирате с лекуващия лекар на дядо ви.
На дядо поставиха тая диагноза живея със него имали опасност и аз да се заразя и как да се предпазя има само проблем с белите дробове други поражения няма моля за отгговор и предварително ви благодаря.