Д-димер тест
› В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването?
› Необходима ли е предварителна подготовка?
› Метод на провеждане на изследването:
› Какво ще усещате по време на изследването?
› Има ли рискове от провеждане на изследването?
› Резултати от проведеното изследване:
› Кога не трябва да провеждате изследването?
Въведение
D-димерът е един от протеиновите фрагменти, образувани при разтваряне на кръвен съсирек в тялото по време на процес, известен като фибринолиза. Обикновено не се открива при кръвно изследване или се установяват много ниски нива, освен ако в тялото не се образуват и разграждат кръвни съсиреци. В тези случи нивото на Д-димер в кръвта може да се повиши значително.
Когато кръвоносен съд или тъкан бъдат увредени и започнат да кървят, в тялото започва процес, наречен хемостаза, с цел образуване на кръвен съсирек, който да ограничи и в крайна сметка да спре кървенето. При този процес се произвеждат нишки от протеин, наречен фибрин, които се преплитат и образуват фибринова мрежа. Тази мрежа, заедно с тромбоцитите, помага за задържането на образуващия се кръвен съсирек на мястото на нараняването.
След възстановяване на увредения участък съсирекът вече не е необходим и тялото използва ензим, наречен плазмин, за да разгради съсирека (тромба) на малки частици, така че да може да бъде отстранен. Фрагментите на разпадащия се фибрин в съсирека се наричат фибрин деградационни продукти (FDP), като се състоят от различни по размер фибринови частици. Един от крайните продукти на разграждане на фибрина се нарича D-димер. Нивото на D-димер в кръвта може значително да се повиши, когато е налице значително образуване и разграждане на кръвни съсиреци в тялото.
Нивата на Д-димер се използват като прогностичен биомаркер и при пациенти с коагулационни нарушения, свързани с инфекция с COVID-19. Четирикратното увеличение на маркера е индикатор за лоша прогноза при хора, хоспитализирани с COVID-19.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на D-димер се назначава, за да се изключат, диагностицират и проследяват заболявания и състояния, при които е налице нарушено кръвосъсирване.
При хора, които са с нисък или умерен риск от кръвосъсирване (тромбоза) и/или тромботична емболия, изследването на D-димер може да се използва, за да се определи вероятността от наличие на съсирек.
Отрицателният D-димерен тест показва, че е много малко вероятно наличието на тромб. Положителният D-димерен тест показва, че са необходими допълнителни диагностични процедури (например ултразвук, CT ангиография).
Изследването на D-димер се използват, за да се изключи наличието на състояния, при които се образува тромб (тромбоза), включително:
- Дълбока венозна тромбоза (ДВТ) - симптомите включват болка в крака, оток на крака, побледняване на крака
- Белодробна тромбемболия (БТЕ) - симптомите включват внезапен задух, кашлица, кръвохрак, болка в гърдите, ускорен пулс
- Инфаркт
- Инсулт
Изображение: www.freepik.com
D-димер тестът може да се използва за диагностициране на дисеминирана интраваскуларна коагулация (ДИК), както и за проследяване на ефективността от лечението при ДИК.
Изследването на Д-димер е бърз, неинвазивен начин за изключване на нарушено съсирване като основна причина. Въпреки това, не трябва да се използва, когато вероятността от белодробна емболия е висока въз основа на клиничната оценка.
Други изследвания, които могат да се изследват заедно с теста за Д-димер за оценка на кръвосъсирването, включват:
Необходима ли е предварителна подготовка
За провеждане на това изследване не е необходима специална подготовка.
Метод на провеждане на изследването
За изследването на D-димер е необходимо да се вземе кръв от вена (венепункция), като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което ще усетите по време на вземането на кръв за това изследване, ще намерите в статията:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв за изследване на Д-димер се смята за процедура с минимален риск за пациента.
Както при всяко изследване обаче, при това в някои случаи са възможни усложнения, като подробна информация за вероятните рискове ще намерите в:
Резултати от проведеното изследване
Изследването на D-димер се препоръчва само като допълнителен тест, тъй като е чувствителен тест, но е с ниска специфичност и затова трябва да се използва само за изключване на дълбока венозна тромбоза (ДВТ), а не за потвърждаване на диагнозата.
Не трябва да се използва за потвърждаване/изключване на диагноза белодробна емболия, когато клиничната вероятност за това състояние е висока.
Както повишените, така и нормалните нива на D-димер може да изискват проследяване и могат да изискват по-нататъшни диагностични тестове.
Тестът се използва, за да се изключи тромбоза като причина за наличните симптомите.
Нормални стойности:
Нормален или отрицателен резултат означава, че най-вероятно изследваното лице няма остро състояние или заболяване, причиняващо нарушения в образуването и разграждането на кръвни съсиреци.
Резултатите от изследването могат да варират в зависимост от лабораторията, в която е направено изследването.
Референтни граници от: 0-0,5 mg/l.
Отклонения от нормата:
Положителният резултат от D-димер може да показва наличието на необичайно високо ниво на фибрин деградационни продукти и е индикация, че може да е налице значително образуване на тромби и разграждането им в тялото, но не посочва местоположението или конкретна причина - например това може да се дължи на венозна тромбоемболия (БТЕ) или дисеминирана вътресъдова коагулация (ДИК).
Повишеният D-димер обаче невинаги показва наличието на тромб, тъй като редица други фактори могат да причинят високи нива. Повишени нива могат да се наблюдават при състояния, при които се образува фибрин и след това се разгражда, като например:
- скорошна операция
- травма
- инфекция
- инфаркт
- някои видове рак
- състояния, при които фибринът не се разгражда нормално (чернодробно заболяване).
Ето защо D-димер обикновено не се използва за изключване на БТЕ при хоспитализирани пациенти.
Повишени нива на D-димер може да се наблюдават и при бременност.
Ако обаче се подозира ДИК синдром при жена, която е бременна или е в период непосредствено след раждането, тогава заедно си изследване на D-димер може да се назначи изследване на PT, aPTT, фибриноген и тромбоцитите, за да се диагностицира нейното състояние. Ако жената е с ДИК синдром, нивото на D-димера ще бъде много повишено.
Хората с положителни D-димерни тестове и тези с умерен до висок риск от ДВТ изискват допълнително изследване (например КТ ангиография).
Антикоагулантната терапия може да е причина за фалшиво отрицателен резултат за D-димер.
Изображение: Fuzis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които биха могли да възпрепятстват изследването на Д-димер или могат да доведат до неточни резултати, включват:
- Възраст - концентрациите на D-димер се повишават при възрастните хора
- Тютюнопушене
- Затлъстяване
- Прием на контрацептиви
- Лечение с антикоагуланти
- Фалшиво положителни резултати могат да се наблюдават при високи нива на ревматоиден фактор (RF)
- Хиперлипидемия - може да причини фалшиво положителни резултати
- Хипербилирубинемия - може да причини фалшиво положителни резултати
- Хемолиза
- Неправилно вземане и транспортиране на взетата проба за изследване
- Бременност
- Сърдечно заболяване
Заглавно изображение: Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014". WikiJournal of Medicine, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Заболявания, при които се прилага Д-димер тест
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
ТОНУС ЕЛАСТ АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ КЛАС 2 С КОЛАН БЕЗ ПРЪСТИ ЗА ЛЯВ ИЛИ ДЕСЕН КРАК 0403-01
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ С КОЛАН 951
СОЛГАР ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг * 50
ОСТЕОЗИН таблетки * 30
ВИРУМИН ВИТАЛ ФИЛТЪР * 120
Библиография
https://labtestsonline.org.uk/tests/d-dimer
https://www.healthdirect.gov.au/d-dimer-test
https://emedicine.medscape.com/article/2085111-overview#showall
https://medlineplus.gov/lab-tests/d-dimer-test/
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=d_dimer
https://labtestsonline.org.uk/tests/d-dimer
https://en.wikipedia.org/wiki/D-dimer#Indications
СТАТИЯТА е свързана към
- КП № 106.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ТОКСОАЛЕРГИЧНИ РЕАКЦИИ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
- КП № 106.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ТОКСОАЛЕРГИЧНИ РЕАКЦИИ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Фекален тест
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Аускултация на бял дроб
- Тромбоцити (PLT)
Коментари към Д-димер тест
Веселка Гогова
Здравейте! При изследване в лаборатория резултатът на D-dimer e 1.14 ng/ ml при посочени референтни стойности 0-0.5 Какво означава това в сравнение с резултата от предишното изследване 398.8 при дадени референтни стойности 0-200?
Здравейте! Резултатите от изследването са завишени, като разликата с предишното изследване е, че вероятно е правено в друга лаборатория и са използвани различни мерни единици. Необходимо е да се консултирате с лекуващия си лекар какво е най-подходящото поведение в конкретния случай.
Здравейте! При изследване в лаборатория резултатът на D-dimer e 1.14 ng/ ml при посочени референтни стойности 0-0.5 Какво означава това в сравнение с резултата от предишното изследване 398.8 при дадени референтни стойности 0-200?
Ива Илиева
Здравейте! При изследване в лаборатория резултатът на D-dimer е 23 ng/ml при дадени референтни стойности 0-200. Завишено ли е или се счита за нормално?
Здравейте! Нивата на този показател са в рамките на нормалните референтни граници.
Здравейте! При изследване в лаборатория резултатът на D-dimer е 23 ng/ml при дадени референтни стойности 0-200. Завишено ли е или се счита за нормално?
Михаела Райкова
Здравейте, по повод коментара по-долу - как така д-димер ще бъде завишен при прием на натаспин, след като се изписва точно за обратния ефект?
Здравейте! Натокиназа се прилага за разрушаване на кръвни съсиреци (тромби) и предотвратяване образуването на нови. При разграждането на тромб се образуват малки протеинови фрагменти - фибрин деградационни продукти, към които спада и Д-димер. С други думи - разграждането на тромб (в случая с натокиназа) води до повишаване на Д-димер в началото на лечението, след което нивата му се нормализират при овладяване на патологичния процес.
Здравейте, по повод коментара по-долу - как така д-димер ще бъде завишен при прием на натаспин, след като се изписва точно за обратния ефект?
Деница
Здравейте, взимането на Аспирин или НатАспин влия е ли по някакъв начин на резултатите от Д-димер тест?
Здравейте! Да, възможно е нивата на Д-димер да са повишени при прием на натокиназа (Натапсин). Прекратяването на приема на даден лекарствен продукт става само и единствено след консултация с лекуващия лекар.
Здравейте, взимането на Аспирин или НатАспин влия е ли по някакъв начин на резултатите от Д-димер тест? ако Аспирин или НатАспин влиаят на Д-димер резултата. То за колко време трябва да се спрат за получаване на правилни резултати от Д-димер тест?