Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Нарушение в кръвообращението Тромботична емболия

Тромботична емболия

от 08 сеп 2011г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Тромботична емболия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Тромбоемболията е остро или хронично запушване на артериален или венозен съд от съсирек. Тромбоемболите обикновено застават в участъци на внезапно стесняване на съда или на мястото на бифуркациите (разклонение на съда). Тромбоемболизмът обхваща две взаимосвързани състояния, които са част от същия спектър, дълбока венозна тромбоза и белодробна емболия.

Рискови фактори за тромботична емболия са:

  • хронични неспецифични белодробни заболявания, особено протичащите с хиперхемоглобинемия и повишени стойности на хематокрита (показващи сгъстеност на кръвта)
  • сърдечно-съдови заболявания, особено протичащите с ритъмно-проводни нарушения
  • злокачествени тумори - синдром на Трусо
  • оперативните интервенции - в следоперативния период, особено първите 2-3 дни
  • продължителното обездвижване
  • употребата на някои медикаменти, като перорални контрацептиви

Най-честа изява на тромбоемболията е белодробната тромбоемболия протичаща под формата на няколко клинико-морфологични форми - масивна тромбоемболия и микротромбоемболия. Белодробната емболия е запушване на артерия в белите дробове от вещество, което е преминало от другаде на тялото през кръвообращението (емболизъм).

При масивна тромбоемболия на главния ствол и основните разклонения на белодробната артерия се намират напълно или частично обтурирани съдове от змиевидно нагънати червени тромби, разположени свободно в съдовия лумен. Състоянието е остро, завършва летално за няколко минути.

При непълно обтуриране или засягане само на един от главните клонове може да се развие остро белодробно сърце с обструктивен шок. Рядко при преживяване на острия епизод и организация на тромбоембола се развива белодробна хипертония.

Тромбоемболия на лобарните, сублобарните и сегментарни белодробни артерии протича остро, с клиника на шок. При множество тромби състоянието е животозастрашаващо и води до летален изход.

Тромбоемболия на най-малките разклонения на белодробните артерии протича под формата на белодробна микротромбоемболия. Обикновено причина за развитието й са множество малки тромби от венозните плексуси на малкия таз или изхождащи от дясното сърдечно ухо. Състоянието обикновено е рецидивиращо поради предпоставящо заболяване.

Когато се установи белодробна емболия, тя се характеризира като остра или хронична. По отношение на патологичната диагноза, емболията е остра, ако е разположена централно в съдовия лумен или ако запушва кръвоносен съд. Острата белодробна емболия обикновено причинява разкъсване на засегнатия съд. Емболията е хронична, ако е ексцентрична и е съседна на стената на съда, намалява артериалния диаметър с повече от 50%.

Най-честата лезия на белодробната васкулатура е белодробната емболия, а най-честите емболи са тромби, получени от вените на краката. Тромби могат да се открият в белодробните артерии в 20 до 60% от аутопсиите, въпреки че много от тях са малки и вероятно нямат клинични последствия. На практика повече от 90% от клинично значимите емболи възникват в дълбоките вени на краката и бедрата и са свързани с венозен застой. Клиничните ефекти на тромбоемболизма варират в зависимост от обема на емболите и от състоянието както на белодробната, така и на системната циркулация.

Някои, но не всички, физиологични последици от тромботична емболия могат да се обяснят с механична обструкция на съдовия слой. Ефектите на емболията върху газовия обмен са:

  • увеличена вентилация на мъртва зона
  • пневмоконстрикция
  • увреден синтез на белодробно повърхностноактивно вещество

Тромбозата обикновено възниква като тромбоцитно образувание в клапите на вените на долните крайници. По-нататъшно развитие се наблюдава при натрупване на тромбоцити и фибрин и прогресиране до червен фибринов тромб, който може или да се разпадне и да се елиминира, или да доведе до пълна оклузия на вената. Ендогенната тромболитична система води до частично разтваряне. След това тромбът се организира и се включва във венозната стена.

Белодробните емболи обикновено възникват от тромби с произход от дълбоката венозна система на долните крайници. Обаче, те могат рядко да произлизат от тазовите, бъбречните или вените на долните крайници или дясната сърдечна камера. След като достигнат до белия дроб, големите тромби могат да се настанят на бифуркацията на главната белодробна артерия и да причинят хемодинамичен шок. По-малките тромби обикновено се придвижват по-дистално, като запушват по-малки съдове в белодробната периферия.

Нарушеното производство на повърхностноактивно вещество е забавен ефект, който предизвиква оток и ателектаза. Хемодинамичните ефекти на емболизма са леки, освен ако повече от 50% от васкуларния слой е запушен. Те включват повишаване на налягането в белодробната артерия и в тежки случаи конгестивна сърдечна недостатъчност и шок. Масивната белодробна емболия е добре известна причина за внезапна смърт, която може да бъде практически мигновена или да се проточи в продължение на няколко минути. Основните белодробни артерии се разрастват с тромби, които често са навити или усукани и носят отпечатъка на венозни клапи. Белодробният паренхим показва малка промяна, с изключение на обструкцията от тромби, което вероятно се дължи на бронхиалната циркулация.

Свежият ембол е слабо прилепнал към стената на съда, но може да се разграничи от съсиреците след поглъщане, тъй като те разширяват артерията, имат по-суха, по-гранулирана повърхност и изглеждат по-малко еластични. Линиите на Zahn са диагностични. По-старите тромби са прилепнали в различна степен. Фибринолитичните механизми предизвикват разтваряне на емболата в рамките на няколко дни, както е показано чрез серийни ангиограми. Организацията на емболиите и реканализацията възстановяват съдовия лумен по-бавно, в рамките на седмици. Емболът навлиза от миофибробластите на васкуларната интима, докато ендотелните клетки мигрират върху повърхността на съсирека и нахлуват в тромботичния материал, за да образуват нови съдови канали в него. Постепенно съсирекът се трансформира в хребет или в мрежа към интимата.тромботична емболия

На фигурата е показана малка периферна тромбоемболия на белодробната артерия, която се организира и има малък реканализиран канал. Такава малка белодробна емболия, като тази, вероятно няма да бъде забелязана или да причини проблеми, освен ако има много от тях, които се влагат в белодробната циркулация едновременно или за определен период от време. Това може да доведе до белодробна хипертония.

Влакнестите ленти на съединителната тъкан през този реканилизиран пулмонарен артериален клон показват наличието на отдалечен белодробен тромбоембол. Ако в този процес участват много белодробни артерии, може да се получи белодробна хипертония.тромботична емболия

Под бялата стрелка може да се види влакнеста лента в периферната белодробна артерия от отдалечен организиран белодробен тромбоембол. Обърнете внимание, че атероматозните плаки на белодробната артерия от дясната страна са показателни за ефекта от такава емболизация - белодробна хипертония.

Причина за венозна тромботична емболия е тромбообразуването на вените на краката - феморална, подколенна и дълбоки подбедрени вени. Тромбоза на венозните плексуси на малкия таз - парапростатен, паравагинален и други. Рядко причина са тромби от дясното предсърдие. При артериална тромбоза, увреждането на стените на кръвоносните съдове е необходимо за образуване на тромбоза, тъй като инициира коагулацията, но голяма част от венозните тромби се образуват без увреден епител.тромботична емболия

Червените кръвни клетки и фибрин са основните компоненти на венозните тромби. Те се прикрепват към ендотела на стената на кръвоносните съдове, обикновено с нетромбогенна повърхност, с фибрин. Като цяло, тромбоцитите представляват по-малък процент от състава на венозните тромби в сравнение с артериалните. Смята се, че процесът се инициира от продуциране на тромбин, причинено от тъканен фактор, което води до отлагане на фибрин.

Още по темата:
  • Въздушна емболия Въздушна емболия
  • Тъканна емболия Тъканна емболия
  • Мастна емболия Мастна емболия
  • Емболия Емболия
3.6/5 10 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВАРИТЕКС АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ДО КРЪСТА С КОЛАН модел 908
34.00лв.

ВАРИТЕКС АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ДО КРЪСТА С КОЛАН модел 908

ВАРИТЕКС АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ДО БЕДРОТО модел 909
37.00лв.

ВАРИТЕКС АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ДО БЕДРОТО модел 909

ВАРИТЕКС АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ДО ПОД КОЛЯНОТО модел 910
28.00лв.

ВАРИТЕКС АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ДО ПОД КОЛЯНОТО модел 910

ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО БЕДРОТО СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30-40 mm.Hg модел 901
89.00лв.

ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО БЕДРОТО СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30-40 mm.Hg модел 901

ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО ПОД КОЛЯНОТО СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30-40 mm.Hg модел 902
59.00лв.

ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО ПОД КОЛЯНОТО СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30-40 mm.Hg модел 902

ВАРИТЕКС ЧОРАПОГАЩНИК С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30 - 40 mm.Hg модел 963
99.00лв.

ВАРИТЕКС ЧОРАПОГАЩНИК С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30 - 40 mm.Hg модел 963

Библиография

Color atlas of pathology, Section Localized Circulatory disorders
https://emedicine.medscape.com/article/1267714-overview
http://www.histopathology-india.net/pulemb.htm
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0379073809000322
https://emedicine.medscape.com/article/1911303-overview


Коментари към Тромботична емболия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тромботична емболия
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 20:03
    Коментирайте "Тромботична емболия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Нарушение в кръвообращението
  • I74.3 Емболия и тромбоза на артерии на долните крайници
  • Варфарин
  • Антитромботични лекарства
  • Въздушна емболия
  • I74.5 Емболия и тромбоза на илиачна артерия
  • Д-димер тест
  • Див кестен, Бял конски кестен, Конски кестен, Индийски кестен
  • I26 Белодробен емболизъм
  • Натурални средства и билки за разреждане на кръвта
  • I74.2 Емболия и тромбоза на артерии на горните крайници
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 1 час

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 3 часа и 44 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 3 часа и 48 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 3 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[NEU]? Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 4 часа

Temu Gutscheincode 70% Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 4 часа и 35 мин.

Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] + 30% Extra-Rabatt f?r Neukunden

преди 4 часа и 36 мин.

Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] f?r die erste Bestellung

преди 4 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Дълбока венозна тромбоза Дълбока венозна тромбоза

Дълбока венозна тромбоза

от 10 март 2025г. Прочети повече
Див кестен, Бял конски кестен, Конски кестен, Индийски кестен Див кестен, Бял конски кестен, Конски кестен, Индийски кестен

Див кестен, Бял конски кестен, Конски кестен, Индийски кестен

от 27 окт 2022г. Прочети повече
Противосъсирващи механизми Противосъсирващи механизми

Противосъсирващи механизми

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Продължителното пътуване в седнало положение крие риск от венозна тромбоза Продължителното пътуване в седнало положение крие риск от венозна тромбоза

Продължителното пътуване в седнало положение крие риск от венозна тромбоза

от 18 юли 2012г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival