Тъканна емболия
Емболът представлява маса, която минава през кръвния поток и е в състояние да запуши артериални капилярни легла (създаване на артериална оклузия) на място, далеч от неговата точка на произход. Тъканната (клетъчна) емболия е пренасяне с кръвния ток на частички костен мозък, плацентарни въси, трофобластни клетки, амниотична течност или патологично променени тъкани и клетки.
В зависимост от вида на клетките образуващи ембол различаваме следните видове тъканна емболия:
- туморна емболия
- трофобластна емболия
- амниотична емболия
- атероматозна емболия
В хода на развитие на един злокачествен туморен процес има прорастване на туморни клетки в лимфните и кръвоносни съдове, като част от туморните клетки се отнасят с лимфния и кръвен ток до далечни органи. Около тези туморни клетки се агрегират тромбоцити и се отлагат фибринни нишки, формиращи туморни тромбоемболии, които най-често обтурират лимфни съдове. При прорастване и делене на туморните клетки в съдовата стена туморната емболия се превръща в туморна метастаза.
Синдромът на туморната белодробна емболия е описан при 3% до 26% от аутопсии проведени върху пациенти с тумори. Честотата е най-висока при пациенти с аденокарцином на стомаха, а по-малко случаи са наблюдавани при аденокарцином на дебелото черво. Синдромът може да се представи в най-различни начини, вариращи от остра хипоксия поради емболия в лимфната система, или с белодробна хипертензия от развиващата се микроваскуларна инвазия. На снимката са показани участъци от белодробните артерии, в които са разкрити вътресъдови колекции от фибрин и значителен брой анапластични туморни клетки в съответствие с лошо диференциран аденокарцином.
Трофобластът е външният слой на зародишевият мехур, трофобластната емболия най-често протича с клиника на белодробна емболия. При микроскопското изследване в белодробните капиляри се откриват гигантски синцитиални клетки с множество ядра и значително количество цитоплазма около тях. На снимката е показана хистология на белите дробове на бременна жена със синцитиална трофобластна емболия в белодробните капиляри.
Необходимо е да се прави разлика между трофобластни клетки и мегакариоцити - мегакариоцитите са по-малки, в белодробните капиляри се визуализират като клетки без цитоплазма - "голи ядра".
Амниотичната емболия е проникване на амниотична течност в общото кръвообращение през отворените маточни или цервикални вени от разкъсвания или на плацентарното място. Рискът от амниотична емболия е по-голям при многораждали, при протрахирано (продължително) раждане, руптура на матката, преждевременно отлепване на плацентата. Клиниката е на внезапен задух, цианоза, гърчове, шок.
Морфогенезата на амниотична емболия, спадаща към тъканна емболия, показва механична обструкция на белодробните артериоли, активиране на каликреин - кининовата система, белодробна вазоконстрикция под влияние на простагландини и левкотриени, съдържащи се в амниотичната течност, анафилактична реакция спрямо кръвногрупови антигени в амниотичната течност.
Микроскопски в белодробните артериоли и капиляри се открива амниотична течност, съдържаща в различни съотношения излющени епителни клетки, лануго, слуз и мекониум. Освен това при по-голяма продължителност се наблюдават множествени тромбоцитни и фибринни микротромби.
Атероматозна емболия настъпва спонтанно или е индуцирана - при съдова катетеризация, ангиографско изследване, транслуминална ангиопластика и тромболитична терапия. Клинично се представя под формата на атероматозен емболичен синдром на долните крайници или системен атероматозен емболичен синдром.
Микроскопски в засегнатите артерии се открива безструктурна зърниста материя, съдържаща липиди и холестеринови кристали. Кристалите холестерол могат да бъдат свързани с макрофаги, включително гигантски клетки и еозинофили. Често около тях има реактивен възпалителен процес с образуване на гигантски клетки "тип чуждо тяло". Най-често са засегнати малките артерии в меките тъкани на долните крайници, в бъбреците, панкреаса и слезката и по-рядко в мозъка, очите, сърцето,
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
Color atlas of pathology, Section Localized Circulatory disorders
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3035106/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684302/
https://en.wikipedia.org/wiki/Cholesterol_embolism
СТАТИЯТА е свързана към
- Обща патология
- Нарушение в кръвообращението
- Въздушна емболия
- I74.3 Емболия и тромбоза на артерии на долните крайници
- I74.5 Емболия и тромбоза на илиачна артерия
- I74.2 Емболия и тромбоза на артерии на горните крайници
- I26.0 Белодробна емболия със споменаване на остро белодробно сърце
- I74.0 Емболия и тромбоза на абдоминалната аорта
- I74.4 Емболия и тромбоза на артерии на крайниците, неуточнени
- I63.4 Мозъчен инфаркт, причинен от емболия на церебрални артерии
- Мастна емболия
- I74 Артериална емболия и тромбоза
Коментари към Тъканна емболия