Нарушение в кръвообращението
Животът на клетките и тъканните в организма зависи до голяма степен от кислорода, който те получават при нормално кръвоснабдяване. Нормалното функциониране на многоклетъчния организъм е невъзможно без вътрешната течна среда, включваща вътреклетъчната, интерстициалната течност, лимфата и кръвта. Обмяната между клетките и тъканните течности се осъществява чрез постоянното движение на кръвта от органите на кръвообращението. Основната му функция е транспортно - обменната, която включва:
- Пренасянето на кислорода от белите дробове и на хранителните вещества от червата до тъканите, както и на крайните продукти на обмяната ( СО2, урея, пикочна киселина и други) до органите на отделянето (бели дробове, бъбреци, кожа и други)
- Участие в хомеостазата чрез пренасяне на хормони, ензими, антитела и междинни продукти на обмяната
При нарушаване на помпената функция на сърцето, на проходимостта и тонуса на съдовете, или при промяна във вискозитета и свойства на кръвта са необходими подходящи условия за поддържане на нормално кръвообращение.
Регулацията на кръвообращението както в норма, така и при болестни състояния, се осъществява от нервни и хуморални механизми и чрез химична авторегулация. При патологични процеси тя допълнително включва редица механизми на компенсация като сърдечна хипертрофия и дилатация, колатерален кръвоток, депониране на кръв и промени в обема и характера на кръвотока в микроциркулаторното русло.
Мястото на нарушение в кръвообращението в човешката патология се определя не само от голямата им честота, но и от това, че те са между най-честите причини за смърт. Достатъчно е да се споменат миокардният инфаркт, мозъчносъдовите инсулти и белодробните тромбоемболии, които са трите най-важни нарушения.
Нарушенията в кръвообращението да се делят на местни и общи. Същевременно местните нарушения могат да доведат до общи, както и това, че общите нарушения се изразяват с конкретни промени в определени съдови области и органи. Обикновено те са взаимно обусловени и образуват патогенетични вериги. Например тромбозата на коронарна артерия, която води до развитие на миокарден инфаркт. Последният може да доведе до остра сърдечна недостатъчност с развитие на оток на белите дробове или до кардиогенен шок с тежко общо разстройство на микроциркулацията.
Общото нарушение в кръвообращението може да се дължи на болестни промени в сърцето, съдовете, кръвта, както и извън съдови фактори. Най-често това са сърдечна недостатъчност, повишаване на артериалното налягане и стенозираща атеросклероза. Самостоятелно или в комбинация с други фактори, роля играят и промените в количеството на кръвта, хемостазни нарушения. От екстравазалните фактори най-важни са различните травми, изгаряния, масивни кръвозагуби, ендотоксини и други, водещи до шок.
Подраздели на Нарушение в кръвообращението
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАРУСАН ЕНЕРГИЗИРАЩ ТОНИК ЗА КОСА ЗА ЖЕНИ 200 мл
КОМПРЕСИВНИ 3/4 ДАМСКИ ЧОРАПИ 2826 F OPPO
ГИНКО - КО капсули 425 мг * 30 МИРТА МЕДИКУС
АЛБЕРТ АНДРЕ КОМПРЕСИВНИ ЧОРАПИ ДЪЛГИ 2 КОМПРЕСИЯ БЕЖОВИ S-XL 839Б
НовМАЙРА ОЙЛС МАСЛО ЗА ЛИЦЕ ЗА ВСЕКИ ТИП КОЖА 30 мл
Безплатна доставка за България!БИОМАГНИТЕН СТАБИЛИЗАТОР ЗА КИТКА 2681 , размери S , M , L , XL
Библиография
Color atlas of pathology, Section Generalized circulatory disorders
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28818274
http://intranet.tdmu.edu.ua/data/kafedra/internal/distance/classes_stud/english/1course/pathological%20physiology/3.Anaemias.%20Disturbance%20of%20hemostasis%20system.%20Leucopenias.%20Leucocytosis.%20Leucosis.htm
СТАТИЯТА е свързана към
- Обща патология
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
- Кафе-арабско
- Системно кръвообращение
- Бял имел, Клейник, Кукувича плюнка
- Хемодинамични закономерности
- Зокум, Лян, Олеандър
- Огнен храст
- Линейна скорост на кръвния ток
- Особености на белодробното кръвообращение
- Билкови рецепти и билки при заболявания на кръвоносните съдове
Коментари към Нарушение в кръвообращението