Мозъчен оток
Мозъчният оток се характеризира с излишък на натрупване на течност във вътреклетъчното или извънклетъчното пространство на мозъка. Това е състояние, застрашаващо живота, който се развива в резултат на възпалителни реакции. Най-често това е следствие от мозъчна травма, масивна мозъчен инфаркт, кръвоизливи, абсцес, алергия, сепсис, хипоксия, и други токсични или метаболитни фактори.
Понастоящем следните видове мозъчен оток са диференцирани:
- вазогенен мозъчен оток - в резултат на повишена пропускливост на ендотела на мозъчните капиляри на албумин и други плазмени протеини
- цитотоксичен мозъчен оток - в резултат на изчерпването на енергийния потенциал на клетъчните мембрани без увреждане на кръвно-мозъчната бариера
- хидростатичен мозъчен оток - в резултат на нарушаване на авторегулация на мозъчното кръвообращение
- осмотичен мозъчен оток - в резултат на разреждане на кръвта
- интерстициален мозъчен оток - в резултат от остра хидроцефалия
Някои автори също диференцират исхемичен мозъчен оток.
Мозъчният оток може да бъде генерализиран, например при шок и остра анемия, и перифокален при местни болестни процеси. Течността се натрупва главно в бялото вещество около израстъците на перикапилярните астроцити и в околосъдовите пространства на Вирхов-Робин. Токсично обусловеният оток е предимно вътреклетъчен и засяга главно астроцитите, олигодендроцитите и дендритите на ганглийните клетки, които хистологично изглеждат пенести.
Макроскопски мозъкът е мек и тежък, с изгладени гири и стеснени сулци. Срезната повърхност е сочна и се покрива с кървава роса. При тежък мозъчен оток може да настъпи вклиняване на малкомозъчните тонзили в големия тилен отвор. Тогава двустранно в областта на тонзилите се виждат бразди на вклиняване. В тези случаи настъпва внезапна смърт поради нарушаване функциите на жизненоважни центрове в продълговатия мозък. При перифокален несиметричен мозъчен оток може да настъпи подфалксово или субтенториално мозъчно вклиняване.
Микроскопски се наблюдава характерно перицелуларно и перивазално просветляване от натрупаната течност. При тежък оток се развива огнищна оточна некроза на периваскуларно и субепендимарно разположени астроцити. В тези участъци по-късно настъпва огнищно разрастване на глиални клетки.
Поради ограниченото вътречерепно пространство мозъчният оток води до допълнително нарушаване на кръвотока и задълбочаване на исхемията в мозъка. Възниква тежко разстройство на мозъчните функции с нарушения в съзнанието и смърт.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРАНАРОМ МАСЛО ОТ АРНИКА 50 мл.
КОЛОНПРОТЕКТ гел при хемороиди 50 мл
ВЕНИЛ ГЕЛ ПЛЮС КЕСТЕН 100 мл.
СЕГРЕТА ЧОРАПОГАЩИ СЪС СЛАБА КОМПРЕСИЯ БЕЖОВИ 2 размер 40 DEN
ПИК ТЕРМОГЕЛ ЕКСТРА КОМФОРТ 10 см. / 26 см.
ЕНЗБОРН ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ БАЛСАМ С ДЯВОЛСКИ НОКЪТ 100 мл
Библиография
Color atlas of pathology, Section Edema
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17329953
https://en.wikipedia.org/wiki/Cerebral_edema
https://library.med.utah.edu/WebPath/CNSHTML/CNS056.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Обща патология
- Нарушение в кръвообращението
- Домашно лечение срещу подути пръсти на ръцете
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Инжекционни кортикостероиди
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Премахнете отока и синината след натъртване с природни средства
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Асоциативни корови зони
- Как да си помогнем при подути крака
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Храни и билки естествени диуретици
Коментари към Мозъчен оток