Мозъчни лезии

Мозъчни лезии: отнасят се до всеки тип анормална тъкан, засягаща мозъка. Това увреждане (аномалия) на мозъка се наблюдава като тъмни или светли петна в нормалната мозъчна тъкан по време на образна диагностика (ядреномагнитен резонанс, компютърна томография). Лезията е област от тъкан, която е била увредена от нараняване или заболяване, което може да причини възпаление, нарушена функция или разрушаване на мозъчни клетки или мозъчна тъкан.
Мозъчните лезии могат да варират по размери и обхват на разпространение (могат да бъдат малки или по-големи, да са единични или множество, да засягат един или повече участъци от мозъка). Симптомите на мозъчна лезия зависят от това коя част от мозъка е засегната и могат да бъдат минимални или животозастрашаващи.
Често мозъчните лезии са находка, която не се свързва със симптомите или състоянието довели до извършването на образна диагностика и се откриват случайно.
В някои случаи те имат характерен външен вид и лекарят бързо се ориентира за причината, в други случаи са необходими и допълнителни изследвания.
Симптоми при мозъчни лезии
Симптомите варират в зависимост от вида на лезиите, местоположението, големината и степента им на развитие. Симптомите могат да се появят постепенно или внезапно и могат да бъдат периодични или постоянни.
В началото на проявата на лезиите признаци могат и да не се наблюдават, но с течение на времето при прогресиране на състоянието признаците започват да стават все по-забележими.
Типични признаци
- Главоболие - това е обикновено първият симптом, който се появява при мозъчни лезии. Болката е внезапна и се задълбочава с течение на времето. Обикновено не се повлиява от медикаменти без рецепта.
- Гадене и повръщане.
- Нарушено движение - ако лезията засегне частта от мозъка, отговорна за двигателните умения, се наблюдават и нарушения в двигателните способности. Постепенно може да се проявят неволни движения на части от тялото, които в тежки случаи да преминат в конвулсии.
- Загуба на памет или объркване.
- Промени в зрението или болка в очите.
- Забавена реч, нарушен слух.
- Промени в настроението, личността, поведението, умствените способности и концентрацията.
- Болка или свованост във врата.
- Слабост, намалено усещане и/или парестези на едната страна на лицето, ръката и/или крака.
Голяма мозъчна лезия например може да причини главоболие заедно със значителни фокални неврологични дефицити (като слабост на лицето, ръката и крака от едната страна). Множеството лезии са склонни да причиняват поведенчески промени, когнитивни промени, умора и/или замаяност заедно с един или повече фокални неврологични дефицити.
Специфични симптоми при засягане на челния мозъчен дял
- Липса на обоняние.
- Нарушение на речта.
- Загуба на двигателна активност от едната или двете страни на тялото.
- Промени в поведението.
Специфични симптоми при засягане на темпоралния мозъчен дял
- Промяна в поведението и емоциите.
- Промени в обонянието, вкуса и слуха.
- Езикови и говорни нарушения.
- Проблеми със зрението.
Специфични симптоми при засягане на париеталния мозъчен дял
- Загуба на усещане като допир.
- Невъзможност за разпознаване на неща, поставени в ръката.
- Отслабване на езиковото развитие.
Специфични симптоми при засягане на тилния дял
- Промени в зрението.
Симптоми на мозъчни лезии при бебета и деца
По-долу за изброени признаци и симптоми, които са относително уникални за бебета и деца, но не е задължително да са специфични за определен тип мозъчна лезия. Въпреки това, това са признаци и симптоми, които показват, че е възможен проблем с мозъка и че детето се нуждае от незабавна медицинска оценка:
- Изпъкнала фонтанела
- Абнормален зеничен рефлекс
- Неправилно затваряне на шевовете на черепа
- Рефлексът на Бабински, ако е наличен при деца над 2 години, е индикатор за проблем в централната нервна система
Понякога възрастните с мозъчно увреждане също ще развият рефлекс на Бабински при увреждане централната нервна система.
На какво могат да се дължат?
Мозъчните лезии могат да се дължат на:
- Болести на органите на кръвообращението - мозъчен аневризъм, инсулт, хипертония.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - артериовенозна малформация на мозъчните съдове.
- Новообразувания - мозъчен тумор.
- Болести на нервната система - енцефалит, хидроцефалия, епилепсия, множествена склероза.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травматично мозъчно увреждане, въздействие на радиация, въздействие на химични вещества, токсични въздействия.
- Инфекциозни и паразитни болести - вирусен енцефалит или менингит.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - системен лупус еритематозус.
Видове мозъчни лезии
Има много видове мозъчни лезии. Мозъкът може да бъде засегнат от множество потенциални наранявания и увреждания, които могат да намалят неговата функция. Видът на лезията зависи от вида на увреждането, което мозъкът получава:
- Травматични (травма, удар в главата)
- Инфекциозни и възпалителни (менингит, мозъчни абсцеси или енцефалит)
- Злокачествени (глиома)
- Доброкачествени (менингиом)
- Съдови (инсулт)
- Генетични (неврофиброматоза)
- Имунитет (множествена склероза)
- Плаки - отлагания на вещества в мозъчната тъкан (болест на Алцхаймер)
- Смърт или неизправност на мозъчни клетки (болест на Паркинсон)
- Йонизиращо лъчение (излагане на радиация, водещо до смърт на нормалната мозъчна тъкан)
- Токсини (алкохол, химикали)
Видът на лезията зависи от нейната причина, а симптомите зависят от нейното местоположение и степента на мозъчно увреждане, което е настъпило. Някои типове мозъчни лезии могат да възникнат поради повече от една причина (от смесен тип), например генетични със смърт на мозъчни клетки, както се наблюдава при болестта на Хънтингтън. Проучванията продължават и е вероятно да осигурят по-добра представа за тези различни видове мозъчни лезии.
Кои заболявания и състояния причиняват мозъчни лезии?
От горното описание на типовете мозъчни лезии е очевидно, че различните видове са подредени, като цяло, според различни механизми, които водят до промени в мозъчните клетки, които предизвикват различни мозъчни лезии. Причините обаче могат да бъдат допълнително категоризирани:
- Травма - проникваща или тъпа. Тъпите травми могат да бъдат допълнително подразделени, за да включват със или без фрактура на черепа. Травмата води до увредена или унищожена мозъчна тъкан с незабавни и/или забавени (обикновено часове до дни) симптоми. Кървенето или подуването в черепа може директно да увреди мозъчните клетки или налягането, което може да се създаде в черепа, може да компресира мозъка и да компрометира способността му да функционира. Травмата може също да увреди мозъка на микроскопично ниво.
- Инфекция - възпалението в мозъчната тъкан може да повлияе на функцията. То може да се дължи на инфекции, които причиняват менингит и енцефалит. Други инфекции могат да причинят дискретни промени в мозъчната тъкан. Мозъчни лезии могат да бъдат причинени от голямо разнообразие от патогенни агенти, вариращи от вируси, бактерии, гъбички и паразити. Някои могат да развият симптоми бързо в продължение на часове до дни (като при вирусен и бактериален менингит) или в продължение на много години (като при паразитна инфекция Cysticercosis). Невроцистицеркозата, например, е най-честата причина за епилепсия в развиващия се свят - паразитът причинява малки калцификации, които са разпръснати из целия мозък.
- Злокачествен тумор - подвидовете злокачествени мозъчни лезии се наричат „първични“, ако възникват от клетките на мозъчната тъкан (като глиоми и медулобластоми) и „вторични“, ако произхождат от други органи на тялото и се разпространяват (метастази) в мозъка (като бял дроб, рак на гърдата и дебелото черво). Вторичните мозъчни лезии са по-чести от първичните мозъчни лезии. Някои лезии се развиват доста бързо (седмици до месеци), докато други може да се развият по-бавно.
- Доброкачествен тумор - мозъчни лезии, съставени от необичайно растящи клетки, които не са ракови. Те могат да причинят симптоми, ако станат големи и притиснат друга нормална мозъчна тъкан или нарушат кръвоснабдяването на мозъка. Те обикновено се развиват бавно (например менингиоми).
- Съдово заболяване - съществуват три подтипа съдови мозъчни лезии; 1) артериовенозни малформации (слаби съдови области, които могат поради лийкидж или руптура да причинят изтичане на кръв в мозъчната тъкан), 2) анормален растеж на съдове в мозъка (хемангиобластоми, свързани с болестта на von Hippel-Lindau) и 3) най-често срещаните съдов проблем - инсулт. Повечето инсулти са в резултат на съсиреци (около 85%), които причиняват увреждане или смърт на мозъчни клетки чрез намаляване или прекъсване на кръвоснабдяването на областите на мозъка. С изключение на дългосрочното развитие на заболявания като von Hippel-Lindau, съдовите мозъчни лезии обикновено предизвикват симптоми в рамките на минути до часове.
- Възпалителни и автоимунни заболявания - имунната система на индивида погрешно атакува и се опитва да унищожи компонентите на мозъчната тъкан. Заболявания, които могат да засегнат мозъчната функция, включват саркоидоза, амилоидоза, възпалително заболяване на червата и ревматоиден артрит. Някои заболявания засягат само определени клетки в мозъка. Например, симптомите на множествена склероза са причинени от увреждане на глиалните клетки, които произвеждат и поддържат миелиновата обвивка, която изолира аксоните. Тези видове лезии обикновено прогресират в развитието си с години.
- Генетично състояние - грешки в човешката ДНК или определени ДНК последователности в генетичния състав на някои индивиди могат да доведат до мозъчни лезии, като неврофиброматоза или фамилна британска деменция. Повечето от тези лезии се развиват с години.
- Смърт или дисфункция на мозъчни клетки - причината за определени мозъчни лезии, като тези, наблюдавани при болестта на Паркинсон, се дължат отчасти на нарушена функция и смърт на мозъчни клетки, които произвеждат допамин. Въпреки това, основната причина може да е свързана с генетиката, токсични експозиции или различни други комбинации от потенциални причини. Развитието обикновено напредва с години.
- Плаки (отлагания на вещества в мозъчната тъкан) - отлаганията на материали като телца на Леви, амилоидни плаки и неврофибриларни възли или снопове в мозъчната тъкан са свързани с няколко заболявания, най-вече болестта на Алцхаймер. Не е ясно обаче дали отлаганията са основната причина или са вторичен резултат от подлежащата (и към момента) неидентифицирана причина. Развитието обикновено напредва с години.
- Йонизиращо лъчение - рентгенови лъчи, гама лъчи и други видове лъчение, когато са достатъчно интензивни или ако са придобити последователно във високи нива, могат да деактивират и унищожат мозъчни клетки, както и други видове клетки.
- Токсини - експозиция на токсични вещества, като прекомерни количества алкохол или цигарен дим, в тялото. Други токсични вещества са повишени нива на амоняк и урея в тялото поради проблеми с бъбреците (може да повлияе на мозъчната функция, но може да не показва дискретни мозъчни лезии).
Много мозъчни лезии могат да имат повече от една причина и често са свързани с множество рискови фактори, за които някои изследователи смятат, че може да са причината, въпреки че пряката връзка с рисковия фактор(и) често е трудна или малко вероятно да бъде доказана от учените.
Рискови фактори
Повечето експерти считат следните рискови фактори за развитието на мозъчни лезии:
- Всякакъв вид дейност, която може да доведе до травма на главата
- Инфекции, които могат да причинят мозъчни лезии, включително HIV, Toxoplasma, Streptococcus, Neisseria, Haemophilus, свинска тения, бяс, кръгли червеи, вируси и много други
- Фамилна анамнеза за рак на мозъка или мозъчни тумори
- Известни наследствени генетични заболявания
- Излагане на радиация на главата
- Тютюнопушене и други видове излагане на тютюнев дим
- Токсини от околната среда, като химикали, които се използват в петролни рафинерии и каучукова промишленост
Кога да потърсите медицинска помощ?
Трябва незабавно да се потърси медицинска помощ при следните състояния:
- Проникващи или деформиращи черепа рани на главата
- Треска, схванат врат и объркване
- Внезапна или бърза поява на силно главоболие
- Внезапна или бърза поява на неясна реч, слабост и изтръпване на крайник
- Относително бързо начало на промени в личността или психичния статус при пациенти с известна анамнеза за рак
- Нова поява на гърч или загуба на съзнание
- Промени в психичното състояние, като прекомерна сънливост, проблеми с паметта, объркване или неспособност за концентрация
- Зрителни нарушения
- Изпъкнала фонтанела при кърмачета
Как се диагностицират мозъчните лезии?
Изображение: Veela Mehta, Wei Pei, Grant Yang, Suyang Li, Eashwar Swamy, Aaron Boster, Petra Schmalbrock, David Pitt, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons
Диагнозата на мозъчните лезии се основава на анамнезата и модела на симптомите, фамилната анамнеза, физикален / неврологичен преглед и образна диагностика на мозъка.
Сред диагностичните изследвания са компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, магнитно-резонансна ангиография, които спомагат за определяне на местоположението, размера и характеристиките на лезиите
Някои лезии, като демиелинизиращи лезии при МС, могат да се появят и изчезнат при мозъчно образно изследване, въпреки постоянните симптоми и находките от физикалния преглед. Но състоянието трябва да се контролира дори когато лезиите не са видими. Лезиите, дължащи се на травма, могат да причинят симптоми и промени във физическия преглед с минимални промени в изображението. Мозъчните аневризми и артериовенозните малформации може да не са видими, освен при васкуларни изследвания, фокусирани върху специфичната област на лезията.
Лекарят ще назначи подходящото образно изследване въз основа на симптоматиката и констатациите от физикалния преглед.
Допълнително може да се използват и други изследвания - например лумбална пункция, електромиограма, ЕЕГ, кръвна картина.
Лечение
Целите на лечението могат да бъдат да осигури излекуване, облекчаване на симптомите или подобряване на качеството или продължителността на живота.
Лечението варира във всеки отделен случай в зависимост от вида на лезията, нейното местоположение и причината. Терапевтичните подходи включват следното:
- Изчакване и проследяване - ако лезията не създава проблеми и не расте, пациентът може да се нуждае само от периодични прегледи.
- Хирургично отстраняване на лезията (ако е възможно) - новите хирургични техники могат да направят възможно отстраняването дори на труднодостъпни лезии.
- Химиотерапия и лъчева терапия при злокачествени лезии.
- Лекарства за борба с инфекции, като антибиотици или други антимикробни лекарства
- Лекарства за "успокояване" на имунната система или по друг начин за промяна на реакцията на имунната система.
- Медикаменти или други терапии за облекчаване на симптомите, свързани с мозъчната лезия.
Какви са възможните усложнения?
Въпреки че усложненията на всяка мозъчна лезия са многобройни и често тежки, те обикновено са свързани или с прогресията на самата мозъчна лезия, или с усложнения от лечението. Оставени нелекувани, много видове мозъчни лезии могат в крайна сметка да доведат до развитие на усложнения, като респираторна депресия, загуба на мускулна функция или широкоразпространена смърт на мозъчни клетки, водеща до гърчове и кома. Други сериозни усложнения включват тежко увреждане (например загуба на памет или говор, загуба на функция на крайниците, объркване или агресивни промени в личността). Опасни поведенчески модели (например грешки при приемане на лекарства, изгубване по време на шофиране или разходка, оставяне на котлони включени, както и други) могат да се появят при някои пациенти, особено тези, които развиват бавно прогресиращи заболявания като болестта на Алцхаймер.
Усложненията от опитите за лечение на различни мозъчни лезии също могат да бъдат тежки. Усложненията при хирургично лечение могат да включват нараняване на иначе нормалната мозъчна тъкан, което влошава симптомите на пациента. Съществува подобен риск, свързан с лъчева терапия, тъй като разрушителният лъч може да увреди или засегне околната нормална тъкан. Химиотерапията, макар и предназначена да насочва към специфични ракови клетки, може също да засегне някои от телата, други нормални клетки, което води до клетъчно увреждане или клетъчна смърт. Гадене, повръщане, дехидратация, слабост и податливост към инфекции също могат да се появят. Усложнения могат да възникнат и когато заболявания, характеризиращи се с бавна, прогресивна мозъчна лезия, се лекуват с множество лекарства.
Тъй като има сериозни рискове при лечението на определени мозъчни лезии, наложително е пациентите или техните близки да бъдат добре информирани за прогнозата на пациента, както и за рисковете и ползите от различните възможности за лечение.
Прогноза
Прогнозата при мозъчни лезии е силно вариабилна в зависимост от вида на лезията, възрастта и здравословното състояние на пациента и колко ефективно е лечението за пациента. Диапазонът на прогнозата варира от добра до лоша. Въпреки това, при повечето видове мозъчни лезии, колкото повече мозъчна тъкан е увредена или убита от мозъчна лезия, толкова по-лоша е прогнозата за човека. За щастие, обратното (малко увреждане, добра прогноза) също е вярно като цяло, но е ограничено основно до лезии, причинени от лека травма, инсулти, които засягат много малка област на мозъчната тъкан, няколко бързо лекувани инфекции и понякога няколко доброкачествени и злокачествени тумори, които се лекуват ефективно.
Възможно ли е да се предотвратят мозъчни лезии?
Много мозъчни лезии не са нито предотвратими, нито предвидими. Въпреки това, общите насоки за поддържане на здравето могат да помогнат за предотвратяване на някои мозъчни лезии:
- Поддържане на здравословен начин на живот (здравословен хранителен режим, физическа активност, избягване на тютюнопушене, ограничаване на приема на алкохол, поддържане на здравословно тегло).
- Контролиране на високото кръвно налягане, високия холестерол и диабета
- Избягване на рискови поведения, носене на защитно оборудване (например каски за велосипеди или мотоциклети) и употреба на предпазни колани в автомобили.
- Избягване на всякакъв контакт със заразени лица, особено такива, диагностицирани с менингит.
- Избягване на радиация и химикали от околната среда или работа, носене на защитно облекло и маски, когато е подходящо.
- Подлагане на рутинни прегледи и изследване (например на простата, тестиси и на гърдите, цитонамазка, мамографии, колоноскопия и т.н.) за откриване на всякакви ракови заболявания рано, когато се лекуват по-лесно.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.webmd.com/brain/brain-lesions-causes-symptoms-treatments
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17839-brain-lesions
https://www.verywellhealth.com/brain-lesions-5120527
https://www.emedicinehealth.com/brain_lesions_lesions_on_the_brain/article_em.htm
https://blueridgeradonc.com/cancers-we-treat/brain-lesions/
https://www.mayoclinic.org/symptoms/brain-lesions/basics/causes/sym-20050692
https://www.medicinenet.com/brain_lesions_lesions_on_the_brain/article.htm
Коментари към Мозъчни лезии
Ива Стоянова
Здравейте! Имам следното заключение от ЯМР, направен месец след световъртеж продължил 2 седмици и веднага повлиял се от Вертигикс. В следствие се появи леко изтръпване в гръдния кош и корема, заради което е направен резонанс с контраст. Следното гарантира ли наличие на МС? \"Лезии супра, инфратенториално и в шийниа миелон, които припокриват критериите за дисеминация в пространството за МС на McDonald.Същите ни демонстрират активност\"
Здравейте! Поставянето/отхвърлянето на диагноза множествена диагноза е сложен процес, който изисква да се направи от висококвалифициран специалист. В случая има данни, насочващи към състоянието, но за окончателна диагноза е необходимо да се обърнете към невролога си.
Здравейте! Имам следното заключение от ЯМР, направен месец след световъртеж продължил 2 седмици и веднага повлиял се от Вертигикс. В следствие се появи леко изтръпване в гръдния кош и корема, заради което е направен резонанс с контраст. Следното гарантира ли наличие на МС? \"Лезии супра, инфратенториално и в шийниа миелон, които припокриват критериите за дисеминация в пространството за МС на McDonald.Същите ни демонстрират активност\"
М.
Здравейте! И аз моля за разяснение: корпус равилие сулкация и гирация Нама данниновяват огниции лезии в мозьиния глиоза дк СУб- и супратенториално. Две хиперсигнални точковидни лезии с характеристика на глиоза до фронтални рога на латералните вентрикули и една в ляво париетално. Арахноидна киста субтентори вона на латералните вентрик , 5044, 63см с еднородно ликвореквивалентно сьдържимо. Вентрикулна система- мозьчни стомахчета - ортотопични, запазен капацитет с лекостеленна дилатация на окципиталните рога на латералните вентрикули. Кавем елум интерпозитум. Субарахноидни пространства по конвекситета- свободни дилатирани фронтално. Неразширени интерфолиарни малкомозьчни цистерни. Орбити и оптични нерви - нормално изобразени оптични нерви.Интактна оптична хиазма. Параназални кухини -наразвити фронтални синуси. Течностни колекции и хиперпластична хиперплазия на мукозата на максиларните кухини с ангажиране на обема и лява сфеноидална кухина.Нарушена пневматизация на клетките на мастоидните израстьци с течностни корекции двустранно.Хиперплазия на палатиналната тонзила- 0,96/2,08см. Селарен регион-неуголемена хипофиза.Няма девиация на инфундибулума. Ha SWI техниката не се визуализира патологично натрупване на желязосьдыржащи метаболити и хемоглобин деградационни продукти. Ha DWI trace при стойности на дифузионния коефицент b0-500-1000-ADC няма данни за рестрикция в дифузията на водните молекули в изследвания обем. На безконтрастната ангиография на артериалните компоненти на интра- и екстракраниалните сегменти на мозьчната циркулация при стойност на скорост кодиращия градиент 10 ст/ не се установяват аневризмални дилатации и патологични сьдови комплекси.Добре изобразени магистрални артериални сьдове. В цервикален и торакален сегмент -Няма интрамедуларни и интрадурални лезии. Липсва сирингомиелия. Добре изобразени прешлени. Закл.: МРТ данни за добра диференциация на мозьчните субстанции.Арахноидна киста субтенториално окципитално. Кавум велум интерпозитум. Пансинуит и етмоидит.Двустранен мастоидит Сьхранен магистрален артериален крьвоток . Аденоидна вегетация.
Здравейте! Това не е състояние и диагноза, които да се обсъждат и разясняват по интернет. Необходимо е да се консултирате с лекуващия си лекар, който ще Ви разясни състоянието и ще определи най-подходящото поведение в конкретния случай.
Здравейте! И аз моля за разяснение: корпус равилие сулкация и гирация Нама данниновяват огниции лезии в мозьиния глиоза дк СУб- и супратенториално. Две хиперсигнални точковидни лезии с характеристика на глиоза до фронтални рога на латералните вентрикули и една в ляво париетално. Арахноидна киста субтентори вона на латералните вентрик , 5044, 63см с еднородно ликвореквивалентно сьдържимо. Вентрикулна система- мозьчни стомахчета - ортотопични, запазен капацитет с лекостеленна дилатация на окципиталните рога на латералните вентрикули. Кавем елум интерпозитум. Субарахноидни пространства по конвекситета- свободни дилатирани фронтално. Неразширени интерфолиарни малкомозьчни цистерни. Орбити и оптични нерви - нормално изобразени оптични нерви.Интактна оптична хиазма. Параназални кухини -наразвити фронтални синуси. Течностни колекции и хиперпластична хиперплазия на мукозата на максиларните кухини с ангажиране на обема и лява сфеноидална кухина.Нарушена пневматизация на клетките на мастоидните израстьци с течностни корекции двустранно.Хиперплазия на палатиналната тонзила- 0,96/2,08см. Селарен регион-неуголемена хипофиза.Няма девиация на инфундибулума. Ha SWI техниката не се визуализира патологично натрупване на желязосьдыржащи метаболити и хемоглобин деградационни продукти. Ha DWI trace при стойности на дифузионния коефицент b0-500-1000-ADC няма данни за рестрикция в дифузията на водните молекули в изследвания обем. На безконтрастната ангиография на артериалните компоненти на интра- и екстракраниалните сегменти на мозьчната циркулация при стойност на скорост кодиращия градиент 10 ст/ не се установяват аневризмални дилатации и патологични сьдови комплекси.Добре изобразени магистрални артериални сьдове. В цервикален и торакален сегмент -Няма интрамедуларни и интрадурални лезии. Липсва сирингомиелия. Добре изобразени прешлени. Закл.: МРТ данни за добра диференциация на мозьчните субстанции.Арахноидна киста субтенториално окципитално. Кавум велум интерпозитум. Пансинуит и етмоидит.Двустранен мастоидит Сьхранен магистрален артериален крьвоток . Аденоидна вегетация.
Н.
Здравейте, моля за разяснение:Субтенториално мозъчният паренхим се представя с нормална структура и интензитет на сигнала.Свободни цистерни, запазена форма и позиция на IV-ти вентрикул.Нормално представени малък, продълговат мозък и понс.Супратенториално-в бялото в-во на десния челен дял се виждат три малки субкортикални лезии(2-2,5 мм) с висок сигнален интензитет на Т2 времевите измервания (вкл.на серията с потискане на сигнала на ликвора).Лезиите не се допират до контурите на мозъчната кора.Няма данни за рестрикция на водната дифузия.На Т1 измерванията описаните фокуси са с нисък сигнален интензитет.Вентрикулна система-нормално местоположение,леко асиметрична,десният латерален контур е малко по-широк от левия.Субарахноидни пространства-нормално широки и свободни.Не се намират патологични изменения в областта на двете орбити.Селарна и параселарна области-нормални.Малка тънкостенна киста в пинеалната жлеза с размер 4,5 мм в сагитална проекция. Нормално представени темпорални кости, вътрешно ухо и пирамиди при рутинното изследване. При проведената TOF MR - ангиография мозъчните артерии се визуализираха с нормална локализация и нормално широки лумени. Заключение: Описаните супратенториални лезии в бялото в-во са с малки размери, неспецифична характеристика и не покриват МР критериите за пространствена дисеминяция при MS. Същите вероятно се дължат на глиоза и в случая нямат съществено клинично значение. Малка тънкостенна киста в пинеалната жлеза. Благодаря!
Здравейте! Според заключението от проведеното образно изследване няма данни за наличието на МС.
Имайте предвид обаче, че поставянето/отхвърлянето на диагноза "множествена склероза" е сложен и многостъпален процес, поради което е силно препоръчително да се консултирате с лекуващия си лекар и да обсъдите заедно с него резултатите.
Здравейте, моля за разяснение:Субтенториално мозъчният паренхим се представя с нормална структура и интензитет на сигнала.Свободни цистерни, запазена форма и позиция на IV-ти вентрикул.Нормално представени малък, продълговат мозък и понс.Супратенториално-в бялото в-во на десния челен дял се виждат три малки субкортикални лезии(2-2,5 мм) с висок сигнален интензитет на Т2 времевите измервания (вкл.на серията с потискане на сигнала на ликвора).Лезиите не се допират до контурите на мозъчната кора.Няма данни за рестрикция на водната дифузия.На Т1 измерванията описаните фокуси са с нисък сигнален интензитет.Вентрикулна система-нормално местоположение,леко асиметрична,десният латерален контур е малко по-широк от левия.Субарахноидни пространства-нормално широки и свободни.Не се намират патологични изменения в областта на двете орбити.Селарна и параселарна области-нормални.Малка тънкостенна киста в пинеалната жлеза с размер 4,5 мм в сагитална проекция. Нормално представени темпорални кости, вътрешно ухо и пирамиди при рутинното изследване. При проведената TOF MR - ангиография мозъчните артерии се визуализираха с нормална локализация и нормално широки лумени. Заключение: Описаните супратенториални лезии в бялото в-во са с малки размери, неспецифична характеристика и не покриват МР критериите за пространствена дисеминяция при MS. Същите вероятно се дължат на глиоза и в случая нямат съществено клинично значение. Малка тънкостенна киста в пинеалната жлеза. Благодаря!
Вълчо Вълчев
Правих си КТ на главен мозък, нативно беше открита в ЛЯВА ГМХ париетално хиподенсна лезия около 10 мм с неясно очертани периферни очертания. Заключение не може да се изключи стар съдов инцидент в басейна на лява СМА. Какво значи това? Опасно ли е?
Здравейте! Лекуващият неврохирург може да прецени дали състоянието е от медицинско значение към настоящия момент. От тази информация може да се съди, че в миналото вероятно е имало хеморагичен инсулт в басейна на средна мозъчна артерия в лявото полукълбо на главния мозък (лява главномозъчна хемисфера).
Правих си КТ на главен мозък, нативно беше открита в ЛЯВА ГМХ париетално хиподенсна лезия около 10 мм с неясно очертани периферни очертания. Заключение не може да се изключи стар съдов инцидент в басейна на лява СМА. Какво значи това? Опасно ли е?