Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Нарушение в кръвообращението Патология на ендотелните клетки

Патология на ендотелните клетки

от 27 фев 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Патология на ендотелните клетки - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Ендотелиумът е вид епител, който покрива вътрешната повърхност на кръвоносните и лимфните съдове, образувайки граница между циркулиращата кръв или лимфа в лумена и останалата част от стената на съда. Това е тънък слой от обикновени сквамозни клетки, наречени ендотелни клетки. Ендотелните клетки в пряк контакт с кръвта се наричат васкуларни ендотелни клетки, докато тези в пряк контакт с лимфата са известни като лимфни ендотелни клетки.

Ендотелните клетки покриват вътрешната страна на кръвоносните съдове и по този начин осигуряват антикоагулантната (противосъсирващата) защита, участват в системата на кръвосъсирване чрез изработване на фактора на Вилебранд (фактор VIII). Те участват в поддържане на вазомоторния (съдово двигателния) тонус, участват в ангиогенезата (създаване на нови съдови разклонения), имат роля в редица имунни и възпалителни реакции, взаимодействат с редица физически и химически стимули в организма. Ролята на ендотелните клетки като бариера е особено критично в мозъка тъй като ендотелните клетки са част от кръвно- мозъчната бариера, която разделя кръвта преминаваща през съдове около мозъка и мозъчната тъкан. Те действат като сито, ограничаващи преминаването на големи молекули, токсични вещества и микроорганизми в тъканите, като същевременно пропускат необходимите за функционирането молекули като кислород, ензими и хормони.

Ендотелните клетки поради своите многобройни синтетични и метаболитни функции, както и ролята им на бариера със селективна пропускливост им поставя ключово място в човешката патология. Те са основно звено в поддържането на хемостазата (състоянието на равновесие) в организма.

При патология на ендотелните клетки играят роля редица вещества като ендотоксини, тромбин, адреналин, жлъчни соли, панкреатичния ензим трипсин, йонизиращата радиация, вещества отделяни от активираните левкоцити и тромбоцити, състояния на хипоксия (намалено количество кислород). Ендотелните клетки отговарят на увреждането с нарушаване на своята структура - оток на клетката, свиване, потискане на синтетичните и бариерни функции или разстройство на антитромбогенната роля.

Ендотелната дисфункция или загубата на подходяща ендотелиална функция е отличителен белег за съдови заболявания и често се разглежда като ключово ранно събитие в развитието на атеросклероза. Нарушената ендотелна функция, причиняваща хипертония и тромбоза, често се наблюдава при пациенти с коронарна артериална болест, захарен диабет, хипертония, хиперхолестеролемия, както и при пушачи. Ендотелната дисфункция също е показателна за бъдещи неблагоприятни сърдечно-съдови събития и също присъства при възпалителни заболявания като ревматоиден артрит и системен лупус еритематодес.

Един от основните механизми на патология на ендотелните клетки е намаляването на азотния оксид, което често се дължи на високите нива на асиметричен диметиларгинин, които взаимодействат с нормалния синтез на азотен оксид, стимулиран с L-аргинин, и така води до хипертония. Най-преобладаващият механизъм на ендотелната дисфункция е увеличаването на реактивните кислородни видове, което може да намали производството и активността на азотния оксид чрез няколко механизма. Сигнализиращият протеин ERK5 е от съществено значение за поддържане на нормалната функция на ендотелиалните клетки. Друго последствие от увреждането на ендотела е освобождаването на патологични количества на фактор на von Willebrand, които повишават тромбоцитната агрегация и адхезия към субендотела и по този начин образуват потенциално фатални тромби.патология на ендотелните клетки

Електронно микроскопски промените са с неспецифичен характер - загуба на набразденост на митохондриите, поява на вакуоли в цитоплазмата, нарушаване на гликокаликса, нарушаване на междуклетъчните контакти, оток на клетката. Наблюдава се вакуолизация и десквамация (отделяне) на ендотелните клетки с поява на свободни ендотелни клетки в кръвотока - ендотелиемия. При тежка хипоксия (кислороден недостиг) се появяват светли и тъмни ендотелни клетки, фенестри в ендотелните клетки на белодробните капиляри, миелинови фигури в митохондриите и отлепване от базалната мембрана. Нарушава се междуклетъчния транспорт - променя се броя, локализацията и посоката на придвижване на клетъчните продукти придвижвани чрез везикули (мехурчета).

При патология на ендотелните клетки при шок се наблюдава увеличаване броя на циркулиращите неутрофилни левкоцити в периферната кръв. След 10-12 часа те изчезват от кръвната циркулация и се струпват предимно в белодробните капиляри. Тук те прилепват към ендотелните клетки и оказват увреждащо действие главно чрез отделяне на свободни радикали и токсичния ензим еластаза. По този начин неутрофилните левкоцити играят съществена роля в патогенезата на шоковия бял дроб.

Електронно микроскопски в левкоцитите прилепени към ендотелни клетки на белодробните капиляри се установяват белези на повишена активност - дегранулация и образуване на вакуоли в цитоплазмата, а клетъчната мембрана на ендотелните клетки е с нарушена цялост. В ендотелните клетки се образуват мехури, известни още като "блебс"(blebs - мехурчета; bubbly protrusions - мехурести протрузии), които се вдават към съдовия лумен или се откъсват и лежат свободно в него. Образуването им се обяснява с нарушаването на натриевия транспорт и придвижване на електролити и вода от извънклетъчното пространство в цитоплазмата на ендотелните клетки.

3.8/5 10 оценки

Библиография

Color atlas of pathology, Section Localized circulatory disorders
https://en.wikipedia.org/wiki/Endothelium
http://www.lab.anhb.uwa.edu.au/mb140/moreabout/endothel.htm
http://www.annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev.pathol.4.110807.092155


Коментари към Патология на ендотелните клетки

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Патология на ендотелните клетки
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:37
    Коментирайте "Патология на ендотелните клетки"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Нарушение в кръвообращението
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво става със стволовите клетки в компанията Крио Сейв, която се изтегли от България?

преди 2315 дни, 13 часа и 30 мин.

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 10 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 42 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 42 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival