Линейна скорост на кръвния ток

Скоростта, с която кръвта се движи в съдовата система е различна в отделните й части. Средната скорост е около 50 сантиметра/секунда. В аортата по време на систола, кръвта се движи със скорост около 120 см/с, а по време на диастола е около 40 см/с.
В човешкия организъм съществува обратнопропорционална зависимост между линейната скорост на кръвния ток и сумата от напречните сечения на кръвоносните съдове, през които тя протича. Поради тази причина кръвта в капилярите се движи със скорост 0,5 мм/с, тоест 1000 пъти по-бавно, отколкото в аортата.
Голямо значение за обмяната на веществата, каквито са хранителните вещества, газовете, различните соли има забавеният кръвен ток. Във венозната част на съдовата система се наблюдава увеличаване на скоростта на кръвния ток, като в големите вени скоростта е около 15 см/с. Общото сечение на вените започва да намалява, но не достига стойността, която има в аортата.
В ранната детска възраст, поради относително по-големия диаметър на артериолите, кръвта изпитва по-малко съпротивление при движението си в кръвоносните съдове. Именно това е причината, в тази възраст скоростта на кръвния ток да е по-голяма. Различните формени елементи, участващи в състава на кръвта имат различна скорост на движение - едни от тях избързват, а други изостават.
Образна представа за скоростта на различните формени елементи, може да се добие, ако си представим кръвоносния съд в профил. Елементите, които са разположени по-централно се движат най-бързо (така наречения осев поток), докато тези, които са разположени по периферията имат по-малка скорост, изостават и се натрупват по стените. Това се дължи на факта, че осевият поток търпи само вътрешно триене и не изпитва съпротивлението на стените на кръвоносните съдове. Външното триене на левкоцитите е най-голямо и затова те се натрупват край стените на кръвоносния съд. Това се отнася най-много за моноцитите и големите лимфоцити.
В някои съдови области, където един широк артериален съд внезапно се стеснява, поради рязкото нарастване на линейната скорост на кръвния ток, ламинарният ток се превръща в турбулентен (вихров). В случаи, когато вихровият ток е силно изразен, се създават условия и за шумове, които могат да се доловят.
Критична скорост на кръвта, се нарича тази скорост на кръвта, при която се появяват такива шумове. Факторите, от които зависи критичната скорост се изразяват с така нареченото число на Рейнолдс, представено чрез следната формула:
R=(DV/ η).ρ,
където V е средна скорост на кръвта, D е диаметър на кръвоносния съд, ρ - плътността на кръвта, а η - вискозитетът на кръвта. Факторите, които водят до вихров поток са увеличената скорост на кръвния поток и намаленият вискозитет на кръвта.
Някои състояния и заболявания като аортна стеноза, компресия на артериален съд, както физическата работа предизвикват увеличението на скоростта на кръвния поток, а намален вискозитет на кръвта, може да възникне при състояния на анемия. Тези патологични отклонения могат да бъдат открити чрез аускултация, при което освен сърдечните тонове могат да се чуят и съпътстващи шумове.
Подраздели на Линейна скорост на кръвния ток
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОКСИБОР ФОРТЕ таблетки * 30
ГОТУ КОЛА капсули 250 мг * 60 СЕЙФ ХЕРБ
ВИТАЛЕРС КЛЕТЪЧНО ЗДРАВЕ OPC капсули * 60
НовТОРН L-АРГИНИН капсули * 120
НовТОПВЕТ ДИВ КОНСКИ КЕСТЕН тинктура 50 мл
НовДВУПЪТЕН АБОКАТ С КРИЛА 16 ВНОС
Библиография
https://www.ebme.co.uk/articles/clinical-engineering/39-haemodynamics
https://www.cvphysiology.com/Hemodynamics/H001.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemodynamics
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Хемодинамични закономерности
- Шънт
- Вазодилататори
- Алтернативно лечение на алергичен васкулит
- Устройство и функция на сърдечния мускул
- Пулсово налягане
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
- Ултразвуково изследване на каротидни артерии
- Хранене при атеросклероза
- Лазерно лечение
- Бял имел, Клейник, Кукувича плюнка
Коментари към Линейна скорост на кръвния ток