Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на сърдечно-съдовата система Хемодинамични закономерности

Хемодинамични закономерности

от 19 дек 2012г., обновено на 26 юли 2018г.
Хемодинамични закономерности - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Кръвта е флуид и движението и в кръвоносните съдове се подчинява на принципа на хемодинамиката. Тези принципи се отнасят за движението на идеална течност. Кръвта не е идеална течност. Тя се движи в система от съдове с различен и променлив диаметър. Тези особености определят специфичните хемодинамични закономерности. Те са близки, но не са идентични до хидродинамичните закони. Въпреки това, основният принцип на хидродинамиката е в сила и за съдовата система: кръвният поток е пропорционален на градиента на налягането и обратнопропорционален на съдовото съпротивление. Кръвният поток представлява обемът кръв Q, преминал за единица време през дадена съдова област. За цялата циркулация кръвният поток се равнява на минутния обем.

Q= ?P/R

Движение на кръвта се наблюдава само при наличие на разлика в налягането между две крайни точки на тръбата (на съда). Колкото по-голяма е разликата в налягане или с други думи колкото по-голям е пресорният градиент, толкова по-голям е потокът. Потокът (дебитът) е скоростта на преместване на единица обем кръв. Измерва се в милилитри/секунда.

Линейна скорост на кръвния ток

кръвен токЛинейната скорост на кръвта е скоростта на преместване на частиците на флуида. Измерва се в сантиметри/секунда. Тя може да се представи като преминалият поток, отнесен към напречното сечение. За всяка съдова област линейната скорост е обратнопропорционална на общото напречно сечение. По тази причина най-висока линейна скорост на кръвния поток се наблюдава в аортата, където напречното сечение е най-малко. С увеличаване на напречното сечение скоростта на линейната скорост намалява. Капилярите са съдовете с най-голямо напречно сечение. По тази причина там се наблюдава най-ниска линейна скорост на микроциркулацията. Това благоприятства основната функция на микроциркулацията, а именно обмяна на газове и вещества между капилярното и междуклетъчното пространство. Във венозната система общото напречно сечение намалява и следователно линейната скорост на потока нараства. Линейната скорост във венозния съд кореспондиращ на даден артериален съд винаги е по-голяма.

Обемът флуид преминал за единица време през дадена тръба е пропорционален на градиента на налягането и обратнопропорционален на съпротивлението. Потокът на частиците, които се движат в успоредни слоеве, се нарича ламинарен. За него важи зависимостта известна като закон на Поазьой.

Q= ?P ?r4/8?l,

където r е радиусът на съда, l – дължината на съда, ? – вискозитета на флуида.

кръвоносни съдовеРадиусът на съда е основният фактор, който определя неговото съпротивление. Минимални промени в него оказват значително влияние върху съпротивлението. При увеличаване на радиуса на съда (вазодилатация, съдоразширяване) се наблюдава рязко спадане на съдовото съпротивление, а при намаляване на радиуса (вазоконстрикция, съдовиване) – увеличаване на съпротивлението. Редица фактори участват в регулацията на тонуса на гладката мускулатура на съдовете и по този начин и на съдовото съпротивление. От закона на Поазьой се вижда, че дължината на съда и вискозитетът на кръвта имат по-малко значение за регулацията на съдовото съпротивление.

Общото съдово съпротивление зависи и от начина на свързване на кръвоносните съдове. За съдовете, които са свързани последователно общото съдово съпротивление е равно на сумата от отделните съпротивления във всеки един от тях. Това означава, че общото съдово съпротивление за системното кръвообращение е равно на сумата от съпротивлението на артериите, артериолите, капилярите и вените. За съдовете, които са свързани успоредно, общото съдово съпротивление винаги е по-малко от ламинарен и турбулентен потокединичното съпротивление във всеки отделен съд. Предимството на този тип свързване е, че по този начин съпротивлението в по-малка степен зависи от промени в съпротивлението в паралелно свързани съдове. Съдовете с най-голямо съпротивление и с най-голям спад на налягането, са артериолите.

Вискозитетът представлява свойството на частиците на флуидите да упражняват вътрешно триене при ламинарното си движение. Кръвта зависи от броя на формените елементи, от съдържанието на плазмените белтъци и от диаметъра на съда.

Нормалният кръвен поток в съдовата система е ламинарен. При промяна на условията този поток може да премине в турбулентен. Вероятността за преминаване от ламинарен към турбулентен поток може да се предскаже с числото на Рейнолдс.

Количеството кръв, преминаващо за единица време през дадена съдова област, се нарича обемна скорост. Тя е функция от тоталното напречно съдово сечение и линейната скорост на кръвта.

Още по темата:
  • Линейна скорост на кръвния ток Линейна скорост на кръвния ток
  • Обиколно време на кръвта Обиколно време на кръвта
  • Обемна скорост Обемна скорост
  • Особености на циркулацията в някои съдови области Особености на циркулацията в някои съдови области
5.0/5 2 оценки

Подраздели на Хемодинамични закономерности

  • Линейна скорост на кръвния ток

  • Обемна скорост

  • Фактори, определящи движението на кръвта в съдовата система

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОКСИБОР ФОРТЕ таблетки * 30
20.60лв.

ОКСИБОР ФОРТЕ таблетки * 30

ГИНКО БИЛОБА С ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ флакон * 10 TNT 21
6.60лв.

ГИНКО БИЛОБА С ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ флакон * 10 TNT 21

СОЛГАР ГИНКО БИЛОБА капсули * 60
43.95лв. 36.63лв.

СОЛГАР ГИНКО БИЛОБА капсули * 60

ПРОМО
ГОТУ КОЛА капсули 250 мг * 60 СЕЙФ ХЕРБ
14.00лв.

ГОТУ КОЛА капсули 250 мг * 60 СЕЙФ ХЕРБ

ХЕМОРРЕЛ ТИНКТУРА 25 гр.
11.30лв.

ХЕМОРРЕЛ ТИНКТУРА 25 гр.

СПРИНЦОВКА  2 мл. * 10 бр.
1.40лв.

СПРИНЦОВКА 2 мл. * 10 бр.

Библиография

https://www.ebme.co.uk/articles/clinical-engineering/39-haemodynamics

https://www.cvphysiology.com/Hemodynamics/H001.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Hemodynamics

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Хемодинамични закономерности

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хемодинамични закономерности
    www.framar.bg 
    на 07 March 2021 в 10:07
    Коментирайте "Хемодинамични закономерности"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на сърдечно-съдовата система
  • Здравец, Обикновен здравец
  • д-р Халил Юсуф Мехмед
  • Ангелика, Лечебна пищялка, Ангеликово дърво
  • Огнен храст
  • Устройство и функция на сърдечния мускул
  • Вазодилататори
  • д-р Румен Димитров Рунков
  • Ударен и минутен обем на сърцето
  • д-р Ангел Петров Маринов
  • Кордицепс

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах