Фактори, определящи движението на кръвта в съдовата система
Факторите, определящи движението на кръвта в съдовата система са разликата в налягането между две точки в съдовата система и съпротивлението, което трябва да се преодолее при това движение. Ако с ΔР се означат разликите в налягането, а с R - количеството кръв (Q), което преминава през даден съдов участък, може да се изрази с уравнението Q=ΔР/R.
Тази формула означава, че количеството кръв, което се придвижва в съдовата система, е обратнопропорционално на общото съдово съпротивление и правопропорционално на разликата от налягането, което съществува в крайните й точки. Изхождайки от тази формула (Q=ΔР/R), могат да се получат няколко варианта, които са от значение за разбирането на хемодинамичните закономерности, а именно P=Q.R и R=P/Q.
Съпротивлението в съдовата система зависи от външното триене (триенето на плазмата и формените елементи в стените на кръвоносния съд) и от вътрешното триене (триенето на формените елементи помежду им с плазмата), наречено вискозитет (течливост).
Съпротивлението в съдовата система е толкова по-голямо, колкото по-големи са вискозитетът на кръвта η и дължината на кръвоносния съд l и колкото по-малко е неговото сечение. Имайки предвид тези закономерности, става ясно, че дори и незначителни промени в радиуса на кръвоносния съд играят изключителна роля за големината на съдовото съпротивление и кръвния ток в дадена съдова област.
С намалението на съдовия диаметър нараства и съпротивлението в съдовата система. В артериалната област, съпротивлението е най-голямо, независимо че сечението на капилярите е по-малко. Това се дължи на факта, че броят им, а с това и сумарният им просвет, е по-голям от този на артериолите. За съпротивлението в съдовата система се съди по разликата в средните налягания между двата й края и количеството кръв, преминаващо през нея (R= ΔР/Q).
Изследването на взаимоотношенията между кръвния ток, налягането и съпротивлението в съдовата система позволява да се дефинира така нареченото общо системно периферно съдово съпротивление. То представлява отношението между средното артериално налягане (при положение, че налягането в дясното предсърдие е 0 Torr или 0 kPa) и минутния обем на сърцето и ни ориентира за състоянието на съдовия тонус.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАЛИПРА таблетки 40 мг * 30 АЛКАЛОИД
ЗАРАНТА таблетки 5 мг * 30
Библиография
https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1113/jphysiol.1951.sp004630
https://www.nytimes.com/1997/07/22/science/what-controls-blood-flow-blood.html
https://opentextbc.ca/anatomyandphysiology/chapter/20-2-blood-flow-blood-pressure-and-resistance/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
Коментари към Фактори, определящи движението на кръвта в съдовата система