Инервация на кръвоносните съдове
Вегетативната нервна система (ВНС) осъществява инервацията на кръвоносните съдове. През 1831 година, за пръв път Клод Бернар, опитно установява, че симпатиковите влакна имат вазоконстрикторен ефект върху кръвоносните съдове, като причиняват умерена, но трайна вазоконстрикция (съдосвиване). Проведеният от него опит е следния: на опитен заек се прерязва едностранно шийният симпатикус (инервиращ съдовете на ухото), като скоро след това се наблюдава дилатация на съдовете на ухото от съответната страна.
Симпатикусът е основен регулатор на съдовия тонус. Кръвоносните съдове са полусвити под действие на тонични импулси, като общият им диаметър е с около ½ по-малък от действителния. В условия на покой, тези тонични импулси са около 1-3 s и се дължат на спонтанните разряди, възникващи в съответните нервни центрове.
В едно или друго направление, по посока на разширение или на допълнително свиване, се променя луменът на кръвоносните съдове, заедно с промяната на симпатиковия тонус.
В инервацията на кръвоносните съдове участват вазоконстрикторни и вазодилататорни (съдоразширяващи) нерви:
- вазоконстрикторни нерви - те предизвикват вазоконстрикция във всички тъкани, освен на мозъчните и коронарните артерии. Групата на адренергичните симпатикови нерви, от чиито окончания се отделят норадреналин и адреналин, принадлежи към тях.
- вазодилататорни нерви - те включват, както симпатикови, така и парасимпатикови влакна. В регулацията на съдовия тонус, парасимпатиковите вазодилататорни влакна играят несъществена роля. Те са вазодилататори само по отношение на съдовете на pia mater, на слюнчените жлези и на външните гениталии.
Установено е наличието на така наречените симпатикови холинергични вазодилататорни влакна у по-низши животни, които инервират артериолите на мускулатурата на крайниците и вероятно на миокарда. Те са холинергични нерви, което означава, че от крайните им окончания се отделя ацетилхолин. Действието им е свързано предимно с адаптирането на сърдечно-съдовата система към различни емоционални състояния и големи физически натоварвания.
Подраздели на Инервация на кръвоносните съдове
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТОРН L-АРГИНИН капсули * 120 525028
Безплатна доставка за България!ОКСИБОР ФОРТЕ таблетки * 30
ГОТУ КОЛА капсули 250 мг * 60 СЕЙФ ХЕРБ
СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАТОЧИНА 10 мл.
ГРОЗДОВО СЕМЕ капсули 300 мг * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОТОРН L-КАРНИТИН капсули * 60 502029
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.cvphysiology.com/Blood%20Pressure/BP010b
http://www.physiologymodels.info/ans/blood_vessels.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1244212/?page=1
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
Коментари към Инервация на кръвоносните съдове