Слюноотделяне
В устната кухина след прием на храна или само при мисълта за нея се отделя воднист секрет, наречен слюнка. Главната част от този секрет се произвежда от слюнчените жлези, но в състава му влизат още гингивална течност, микроорганизми и остатъци от храна.
Слюнчени жлези
Образуването на слюнката се осъществява в големите чифтни слюнчени жлези и малките жлези разположени по лигавицата на устната кухина.Glandulae sublinguales (подезичните слюнчени жлези) и glandulae submandibulares (подчелюстни слюнчени жлези) са изградени от серозни и муцинозни клетки и отделят смесена слюнка, докато от glandula parotis (околоушната слюнчена жлеза) се отделя серозна слюнка, която съдържа алфа-амилаза. Големите слюнчени жлези произвеждат 90% от слюнката. Малките жлези на небцето, както и корена, и ръбовете на езика са чисто муцинозни. Те произвеждат 10 % от слюнката.
Главните слюнчени жлези са сложни туболо-алвеоларни жлези, които са изградени от ацини, групирани в малки делчета. Луменът на всяка ацина е свързан с интеркалирано каналче, което е свързано със стриирано каналче. Стиираните каналчета са свързани с главно каналче, което свързва жлезата с устната кухина. Ацините са основните секреторни единици на слюнчените жлези. Всяка една ацина е изградена от 15 до 100 серозни или мукозни клетки.
Механизми на секреция на слюнка
Според най-разпространения механизъм за секрецията на слюнката водеща роля при секрецията на електролити има и трансцелуларната секреция на хлорни йони, която протича на два етапа. По време на първия етап хлорните йони навлизат в клетката по симпортен механизъм, а по време на втория преминават в лумена на ацините по концентрационен градиент. Така концентрацията на аниони в лумена се увеличава и се създава осмотичен градиент, който обуславя парацелуларната секреция на натриеви и калиеви катиони. Секретираните в лумена йони предизвикват осмотично теглене на вода. Така се формира секрет, наречен първична слюнка. От лумена на ацините първичната слюнка попада в интеркалиращите каналчета, а от там и в стриираните. Преминавайки през стиираните каналчета първичната слюнка се модифицира и се получава крайна слюнка.
Съставът и количеството на смесената слюнка варират в зависимост от вида и естеството на приетата храна. Денонощно нейното средно количество е 1-1,5 (0,5-2) литра, осмолалитетът е около 200 mosm, рН й варира между 6,7-7,4 (средно 6,8), а относителната й маса е средно 1002-1012. Това рН е оптимално за поддържане на нормалната флора и разтворимостта на калциевите карбонати и фосфати в устата, както и за поддържане активността на амилолитичните ензими в слюнката.
Със слюноотделянето и съответно с амилолитичните ензими съдържащи се в слюнката - малтаза и амилаза, започва смилането на въглехидратите още в устната кухина. Амилазата разгражда полизахаридите до дизахариди, а малтазата – дизахаридите до монозахариди. Муцинът в слюнката слепва раздробените частици, като оформя хапката и същевременно улеснява гълтането й. В сравнение с плазмата слюнката съдържа по-малко Na+ и Cl-, за сметка на повечето К+ и HCO3-. Първичната слюнка съдържа муцин или амилаза, в електролитен разтвор, който не се различава от този на екстрацелуларната течност. При преминаването си през каналчетата нейният състав значително се променя – там тя се подлага на секреция и резорбция. Близо до ацините в проксималния край на слюнченото каналче се секретират хидрокарбонатни йони. Ензимът карбоанхидраза катализира този процес, като от H2O и CO2 се образува H2CO3, която се дисоциира на HCO3- и H+. Същевременно с този процес, по дължината на цялото каналче се извършва активна резорбция на Na+, като частично те се разменят с К+. Това е причината за намаляване концентрацията на Na+ повече, отколкото се увеличава тази на К+ в крайната слюнка.
По отношение на средата, луменът става електроотрицателен с приблизително 70 mV, поради именно тези количествени съотношения на реабсорбцията на Na+ и секрецията на К+. Това осигурява пасивна реабсорбция на допълнителни количества хлорни аниони, като концентрациите на Na+ и Cl- са само 15 mmol/l, тоест около 1/7 - 1/10 от тези в кръвната плазма, докато концентрациите на К+ е около 30 mmol/l, или 7 пъти по-голяма.
За слюноотделянето от значение са минералкортикоидите на кората на надбъбречните жлези – алдостеронът регулира секрецията и реабсорбцията на К+ и Na+ в слюнчените каналчета. При повишеното отделяне на алдостерон, реабсорбцията на Cl- и Na+, както и секрецията на К+ се засилват, така че концентрациите на Cl- и Na+ се намаляват почти до нула, докато тази на К+ се повишава още повече.
Подраздели на Слюноотделяне
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОНДИЦИЯ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НИВОТО НА КИСЕЛИННОСТ /PH/ * 80
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ МУЛТИ ПАНЕЛ ЗА 4 ВИДА НАРКОТИЦИ С ПРОБА ОТ СЛЮНКА DSD-843
СЛЮНЧЕН ТЕСТ ЗА АЛКОХОЛ С ЛЕНТА DAL - 801
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА PH В УРИНАТА И СЛЮНКАТА * 100
АЛКА ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА pH * 100
АМИКС МР. ПОПЪРС ОВЕСЕНИ ЯДКИ 1000 гр.
Библиография
http://users.atw.hu/blp6/BLP6/HTML/C0279780323045827.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Saliva
https://www.stephenhancocks.com/wrigley/wrigley_ohp.pdf
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на храносмилателната система
- Значение на секреторната активност в храносмилателната система
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Естествени средства срещу сухота в устата
- Мушмула
- Методи за лечение на анорексия
- Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
- Разграждане на белтъци
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
- Билки и алтернативни средства след отстраняване на жлъчния мехур
- Направете си кумис за облекчаване на стомашни и храносмилателни проблеми
Коментари към Слюноотделяне
Лариса Амбарцумян
При мене слюнко много и горчевина в устата си чувствам предимно когато сьпа... От какво може това да се случва?
Тук може да прочетете информация: Горчив вкус в устата
При мене слюнко много и горчевина в устата си чувствам предимно когато сьпа... От какво може това да се случва?