Хранене през тръба
Съвременната медицина има решение за всеки проблем, като са създадени многобройни мерки за облекчаване на комфорта на болните пациенти, независимо от естеството на тяхното заболяване и дискомфорта, който усещат.
Разработени са многобройни и разностранни мерки за справяне с всевъзможните прояви на различните болести.
Липсва лечение за всяко заболяване, но всеки пациент, независимо от увреждането си, може да получи адекватна, ефективна помощ с цел подобряване качеството и продължителността на живот, облекчаване на болките и страданията от различно естество.
Един от малкото примери, разработени за специални групи пациенти, са специалните устройства, целящи хранене през тръба. Налице са многобройни видове, които целят облекчаване на пациентите с различни увреждания и доставяне в стомашно-чревния тракт на така необходимите за нормалното функциониране на организма нутриенти.
Този тип процедура се предпочита и препоръчва в случаите, при които пациентът по-продължително време ще трябва да приема хранителните вещества по този начин. Опция на избор при краткосрочна необходимост от допълнителна помощ за храненето на пациентите е интравенозното хранене, при което с помощта на венозен път и подходяща система есенциалните нутриенти се доставят директно в системната циркулация.
При необходимост от продължително подобно хранене се препоръчва хранене през тръба, тъй като чрез него нутриентите се доставят в стомашно-чревния тракт и се подлагат на необходимите процеси за усвояване, което се счита за много по щадящ, ефективен и полезен начин за снабдяване с необходимите субстанции.
Какво представлява хранене през тръба?
Храненето през тръба представлява вид ентерално хранене, при което хранителни вещества, течности и лекарства се доставят директно в стомашно-чревния тракт, като се облекчават пациенти, които имат затруднения с процеси като дъвчене, преглъщане или изпитват силни болки при осъществяването им.
Най-често се използват силиконови тръби или такива, изградени от специални субстанции, позволяващи оптимална съвместимост с човешкия организъм и предизвикващи минимален риск от дразнене (локално и системно). Различават се отделни видове тръби за хранене, които варират по устройство, локализация и диаметър на тръбата.
Най-общо се различават временни (за кратък период от време) и постоянни или перманентни тръби.
Временните обикновено са предназначени за пациенти, имащи необходимост от подобен тип хранене за не повече от 14 дни, докато постоянни се предназначени за употреба в продължение на месеци дори години.
Към временните се причисляват назогастричните (назогастрални) тръби и орогастричните (орогастрални) тръби, при които тръбата преминава през носа (при назогастричната) или от устата (при орогастричната) през гърлото, езофагуса и достига до стомаха.
Към перманентните тръби се включват стомашна тръба (с помощта на специална инцизия и техника за поставяне тръбата се локализира в стомаха, осигурявайки директен достъп до стомаха) и така наречените йеюностомични тръби (поставят се така, че осигуряват директен достъп до йеюнома). Специален вид стомашна тръба (гастростома) е така наречената перкутанна ендоскопска гастростома, която се различава от обикновената стомашна тръба по техниката на поставяне.
Поставянето им се осъществява обикновено без необходимостта от обща анестезия (при тежко болни пациенти поставянето може да се осъществи и до леглото на болния) от добре обучен медицински персонал.
Както поставянето, така и отстраняването или подмяната на тръбите се осъществяват от лекуващия лекар или специално обучен за целта персонал.
Преди поставянето на тръбата се препоръчва обстоен преглед и разпит на пациента, изясняване на здравословното му състояние и подлежащи заболявания, тъй като някои системни увреждания могат да доведат до риск от усложнения.
При кои състояния и заболявания се препоръчва хранене през тръба?
Храненето през тръба или перкутанната ендоскопска гастростомия е метод, който осигурява храненето на пациенти, които не могат или няма да могат да се хранят самостоятелно, но имат нормално функциониращ гастроинтестинален тракт. Най-често причини за това са травми на главата, инсулт (например синдром на малкомозъчен инсулт), съединителнотъканни нарушения и неврологични заболявания.
Хранене през тръба се налага и при обструкция (запушване), причинено от карциноми на главата, шията и хранопровода.
Депресираните пациенти, които отказват да се хранят също могат да използват този метод до решаване на психическите си проблеми.
При различна по вид мултисистемна дегенерация, както и при някои тежко протичащи инфекциозни заболявания със системен характер (например при коклюш) също може да се наложи ентерално хранене или хранене през тръба.
Множество по вид заболявания и многобройни по вид и етиология причини могат да се окажат причина за необходимост от ентерално хранене.
Такива например са някои от следните:
- осигуряване на хранителни вещества: ентералното хранене позволява набавяне на необходимите белтъци, въглехидрати и мазнини под формата на течна храна да бъдат доставени директно в стомашно-чревния тракт, предотвратявайки необходимостта от тяхното сдъвкване и преглъщане. По този начин по относително естествен път тялото получава необходимите за оптималното му функциониране нутриенти
- осигуряване на течности: вода и друг вид течности могат да се доставят на пациента с помощта на ентералното хранене с цел поддържане на адекватна хидратация и намаляване рисковете от развитие на свързаните с дехидратация усложнения. Опция на избор е и интравенозният път, но при наличие на тръба за хранене се улеснява доставката на течности
- осигуряване на медикаменти: при необходимост от прием на медикаментите ентералното хранене позволява използване на тръбата за доставяне на организма на необходимите таблетки, капсули, сиропи, без да се налага тяхното предварително сдъвкване и преглъщане
- декомпресия на стомаха: някои видове тръби за хранене могат да се използват за отстраняване на натрупания и събрал се въздух в стомаха, като целта е облекчаване комфорта на пациента (при наличие на повишено образуване на газове, метеоризъм, подуване)
- отстраняване на стомашно съдържимо: с помощта на различните видове тръби може да се постигне и изпразване на стомаха от натрупаните вещества и отпадни продукти, които причиняват дискомфорт на пациента
Решението за поставяне на подобна тръба и временно или продължително (в някои случаи перманентно) хранене през тръба се взима от екип от специалисти след обстоен преглед, разпит, образни и инструментални изследвания на пациента, но и от самия пациент. Често пациентите имат нужда от време за вземането на подобно решение, тъй като от една страна влошава сегашния комфорт на ежедневните действия, с които са свикнали, но от друга страна подпомага тяхното нормално функциониране, доставяйки така необходимите хранителни вещества, вода, медикаменти.
Какви рискове и последици крие храненето през тръба?
Въпреки своята висока ефективност и безспорна помощ на много пациенти, храненето през тръба също крие своите рискове. Обикновено страничните реакции са бързопреходни и с лек до умерен характер, като не предизвикват особен дискомфорт у пациента, но в някои случаи се налага медицинска намеса за корекция на предизвиканите от процедурата поражения.
Усложненията от поставянето на хранителната тръба се подразделят най-общо на малки и големи, но също и на предизвикани от самата тръба и такива, предизвикани от поставянето на хранителната тръба. Към малките, с лек характер усложнения се отнасят най-често локална инфекция на кожата, запушване на тръбата, разместване на тръбата, леко кървене, абдоминална болка, стомашен дискомфорт.
Към големите и със сериозен характер усложнения в резултат от поставянето на тръба за хранене се включват развитие на некротичен фасциит, аспирационна пневмония, перитонит, стомашночревна фистула, перфорация, тежко и продължително кървене, както и в изключително редки случаи леталитет.
Хранителната тръба изисква най-много грижи и дисциплина през първата седмица след нейното поставяне. Кожата около раната трябва да бъде почиствана (обикновено се препоръчва вода и щадящ сапун или друг измивен препарат с меко действие) и покрита с марля (или подходяща превръзка). В този период характерно усложнение е изтичането от стомата, което може да се дължи на разместване на тръбата, разширяване на отвора или повишено налягане. Ако тръбата излезе от стомата, тя трябва да се репозицира до 24 часа, тъй като инцизията започва да зараства.
Стриктната грижа и дисциплина по отношение на хигиената на тръбата са от съществено значение за минимизиране рисковете от замърсяване, развитие на инфекция, както и различни по тежест усложнения, свързани с неправилното боравене с хранителната тръба.
При необходимост се препоръчва осигуряване на квалифициран медицински персонал, който в първите няколко дни (или седмици) да съдейства на пациента в неговия дом за правилните грижи по отношение на тръбата, улесняване на ежедневието и всичко необходимо за подобряване комфорта на пациента.
Първите няколко седмици са по-тежки за пациентите при хранене през тръба, тъй като се налагат драстични промени в техния начин на живот, но след определен период от време могат да се върнат към идентичен дневен режим, да излизат с приятели, да ходят на работа и всичко, което е необходимо, за да се чувства човек комфортно.
Изключително важно за пациентите е да знаят, че могат да разчитат на подкрепата на своите близки, роднини и познати, тъй като може да се наложи съдействие от тяхна страна за изпълнението на някои дневни навици, а и когато всички около пациента са информирани за неговото състояние, той ще се чувства една идея по-комфортно.
В случай, че имате запитвания, нещо не ви е ясно или забележите странни промени с тръбата и тялото ви, не се колебайте да се свържете с вашия лекуващ лекар за доизясняване на ситуацията.
Заболявания, при които се прилага лечението Хранене през тръба
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕЙБИ УИНД ГАЗООТНЕМАЩА ТРЪБИЧКА
СЕТ ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03
РАЗТЕГАТЕЛНА ТРЪБА ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРАНЕНЕТО КАТО ЛЕЧЕНИЕ - ШИАМ СИНГХА - ИЗТОК - ЗАПАД
ВИВИДРИН ЕКТОИН 2% спрей за нос 20 мл
Библиография
https://www.webmd.com/digestive-disorders/living-with-feeding-tube#1
https://en.wikipedia.org/wiki/Feeding_tube
http://www.tube-feeding.com/What-is-Tube-Feeding/
https://www.healthline.com/health/feeding-tube-insertion-gastrostomy#preparation
https://www.verywellhealth.com/what-you-should-know-about-feeding-tubes-4152086
https://www.webmd.com/digestive-disorders/feeding-tube-placement#1
https://health.usnews.com/wellness/articles/2016-12-21/life-with-a-feeding-tube
https://www.uofmhealth.org/health-library/abo0957
СТАТИЯТА е свързана към
- Неконвенционално лечение
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Сребърна вода и клеева тинктура срещу хрема и запушен нос
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Интубация
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
Коментари към Хранене през тръба