Синдром на малкомозъчен инсулт (I60-I67ї) МКБ G46.4
Малкомозъчният инсулт представлява остро нарушение на мозъчното кръвообръщение, при което е нарушена доставката на кръв, кислород и метаболити в малкия мозък. Състоянието се дължи на оклузия или стеноза на малкомозъчната задно-долна артерия (a. cerebeli inferior posterior). Проявява се с общомозъчна и огнищна неврологична симптоматика, като след съдовия инцидент настъпват трайни неврологични дефицити.
Синдром на малкомозъчен инсулт може да се наблюдава при следните състояния:
Субарахноидален кръвоизлив
Подробна информация за субарахноидален кръвоизлив можете да прочетете тук:
Вътремозъчен кръвоизлив
Подробна информация за вътремозъчен кръвоизлив можете да прочетете тук:
Друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив
Подробна информация за друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив можете да прочетете тук:
Мозъчен инфаркт
Подробна информация за мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Инсулт, неуточнен като кръвоизлив или инфаркт
Подробна информация за инсулт, неуточнен като кръвоизлив или инфаркт можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт
Подробна информация за оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт
Подробна информация за оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Други мозъчносъдови болести
Подробна информация за други мозъчносъдови болести можете да прочетете тук:
Причините, довели до неврологичната симптоматика, характерна за синдрома на малкомозъчен инсулт са съдовата атеросклероза на малкомозъчната артерия, високото кръвно налягане, сърдечни заболявания, свързани с ритъмни и проводни нарушения, кръвни заболявания, неправилна употреба на орални контрацептиви, васкулити (увреда на съдовете най-често при сифилис и колагенози).
Основните патогенетични механизми са:
- Тромбемболичен - образуват се тромби върху разязвената атеросклеротична плака или се откъсва ембол от плаката, при което се стига до оклузия на съда
- Ангиодистоничен - понижаването на кръвното налягане или сърдечна недостатъчност нарушава мозъчното кръвообращение
- Вазоспазъм - възниква при рязко покачване на кръвното налягане с отделяне на вазоактивни субстанции
Клиниката при оклузия на малкомозъчната артерия се проявява с алтерниращ синдром на Валенберг-Захарченко - увреждат се най-често страничните отдели, като се запушва задно-долната малкомозъчна артерия. На страната на увредата се установява пареза на мекото небце, глътката и гласните връзки. Наблюдава се малкомозъчна атаксия (залитане при движение), съчетана с нистагъм (потрепване на очните ябълки). При засягане на очния симпатикус се установява синдрома на Клод Бернар Хорнер - птоза (спадане на клепача), енофталм (хлътване на очните ябълки), миоза (свиване на зениците). От страната на увредата се установява намалена лицева чувствителност, поради засягане на троичния нерв. На противоположната страна на увредата се установява намалена чувствителност за болка и температура.
При оклузия на горната малкомозъчна артерия се наблюдава нарушена координация от страната на увредата, гадене, повръщане, загуба на сетивността от противоположната страна - температурната и болкова чувствителност, дизартрия (нарушен говор). По-рядко се срещат частична глухота, статичен тремор на страната на увредата (треперене на ръката в покой), синдром на Клод Бернар Хорнер, спазъм на небцето.
Оплакванията при оклузия на a.cerebeli anterior inferior са гадене, повръщане, нистагъм (неволеви, бързи хаотични движения на очните ябълки), световъртеж, тинитус (шум в ушите), залитане на страната на увредата, синдром на Клод Бернар Хорнер от страната на увредата, контралатерална (от противоположната страна на мозъчната увреда) загуба за температурен и болков усет (от противоположната страна), пареза на странични очни движения, понякога едностранна глухота, лицева анестезия.
Важно значение за поставянето на диагнозата има анамнезата, лабораторните изследвания - кръвна картина, урея, липидните показатели, кръвна захар и др. От консултациите е важна консултация с очен и ушен специалист за изследване на очните дъна и аудиометрия. Освен това трябва да се направи скенер, Доплерова сонография, мозъчна ангиография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението на синдром на малкомозъчен инсулт включва антикоагуланти, съдоразширяващи, понижаващи кръвното налягане средства, ноотропни средства, противооточни средства, антиагреганти.
Коментари към Синдром на малкомозъчен инсулт (I60-I67ї) МКБ G46.4