Трудност при преглъщане
Трудност при преглъщане: затруднение при поглъщането на храни или течности. Хората с този проблем могат да се задавят при опити за преглъщане. В медицината състоянието е известно с термина дисфагия.
Затрудненото преглъщане е симптом на голямо разнообразие от леки до сериозни състояния. Може да настъпи при всяка възрастова група и население. В зависимост от причината, трудностите при преглъщане могат да бъдат краткосрочни и бързо да изчезнат или да продължат по-дълъг период от време.
Придружаващи симптоми при трудност при преглъщане
Някои от често срещаните симптоми, които могат да придружат затрудненото преглъщане включват:
- лигавене;
- дрезгав глас;
- регургитация;
- усещане за нещо заседнало в гърлото;
- киселини;
- неочаквана загуба на тегло;
- кашлица или задавяне при преглъщане;
- болка при преглъщане;
- затруднено дъвчене на твърда храна.
Тези усещания могат да накарат човек да пропуска хранене или да загуби апетит.
Фази на преглъщане
Преглъщането има три фази: орална, фарингеална и езофагеална.
- Орална фаза – при нея сдъвканата и напоена със слюнка храна се оформя в хапка. С помощта движенията на езика и участието на бузите преминава назад към корена на езика. След като достигне фарингеалните дъги настъпва следващата фаза.
- Фарингеална фаза – в тази фаза се блокират назофаринксът и трахеята съответно от мекото небце и епиглотиса, за да се възпрепятства навлизането на храна в тях. При тази фаза в момента на преглъщане дишането спира.
- Езофагеална фаза – хапката вече се придвижва към стомаха чрез перисталтичните движения на хранопровода.
Видове затруднено преглъщане
Тъй като фазите на преглъщане са три, съответно и трудност при преглъщане може да настъпи във всяка една от тях. Видовете дисфагия се разделят на:
- Орална дисфагия (висока дисфагия) - проблемът е в устата, понякога причинен от слабост на езика след инсулт, затруднено дъвчене на храна или проблеми с оформянето на храната на хапка.
- Фарингеална дисфагия - проблемът е в гърлото. Проблемите с гърлото често са причинени от неврологично нарушение (болестта на Паркинсон, инсулт или амиотрофична странична склероза).
- Езофагеална дисфагия (ниска дисфагия) - проблемът е в хранопровода. Това обикновено се дължи на запушване или дразнене. Често се налага хирургична процедура.
Трудността при преглъщане може да се дължи на:
- Болести на дихателната система - остър тонзилит, остър ларингит, ретрофарингеален абсцес, епиглотит, остър фарингит, грип, хроничен тонзилит, хипертрофия на аденоидите, хипертрофия на тонзилите.
- Инфекциозни и паразитни болести - грип, орална кандидоза, орален херпес симплекс, ботулизъм, тетанус, дифтерия, бяс, полиомиелит, скарлатина, инфекциозна мононуклеоза.
- Болести на храносмилателната система - рецидивиращи афти в устната кухина, глосит, езофагит, непроходимост (стриктури) на хранопровода, спазъм на хранопровода, гастроезофагеална рефлуксна болест, ахалазия на кардията, атрезия на хранопровода, дивертикул на Ценкер (Zenker's diverticulum), сухота в устата.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - склеродермия.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт.
- Болести на нервната система - множествена склероза, амиотрофична латерална склероза, болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease), болест на Паркинсон (Parkinson's disease), болест на Хънтингтън (Huntington's disease), миастения гравис.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, генерализирана тревожност, депресия, фагофобия, деменция.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - попадане на чуждо тяло в хранопровода, анафилактичен шок, алергична реакция.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - тежка дехидратация, гуша (ендемична), свързана с йоден недоимък, недоимък на калций в храната, възел на щитовидната жлеза.
- Новообразувания - рак на хранопровода, рак на ларинкса, рак на стомаха, мозъчен тумор, тумор на медиастинума.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - желязонедоимъчна анемия.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата – киселини.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност – ухапване от змия.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации – цепка на устната или небцето.
Рискови фактори
- Старост – възрастните са по-изложени на риск.
- Неврологични състояния – някои неврологични нарушения могат да доведат до трудност при преглъщане.
Диагностика и лечение
На първо място е необходимо да се определи къде се крие проблемът - в коя част от процеса на преглъщане е затруднението. Обикновено пациентите е необходимо да споделят своите симптоми, от колко време те са налице и дали проблемът е в приемането на течности, твърди хранителни продукти или и двете.
За да се установи точната причина за затруднено преглъщане, освен преглед са необходими и някои изследвания. Те включват:
- рентгенография;
- ендоскопия;
- манометрия.
Лечението на проблема зависи от вида на затрудненото преглъщане.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Трудност при преглъщане
- Epidermolysis bullosa
- Myasthenia gravis
- Mycosis fungoides
- Агранулоцитоза
- Алергия, неуточнена
- Амилоидоза
Библиография
https://www.healthline.com/health/difficulty-in-swallowing
https://medlineplus.gov/ency/article/007543.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/177473
https://www.webmd.com/digestive-disorders/swallowing-problems#1
Коментари към Трудност при преглъщане