Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други болести на кръвта и кръвотворните органи Агранулоцитоза

Агранулоцитоза МКБ D70

от 23 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Редактор: Теодора Славова
Агранулоцитоза МКБ D70 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Класификация

› Патогенеза

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Левкоцитите(бели кръвни клетки) се разделят в два основни класа – гранулоцити и агранулоцити. Гранулоцитите са в много по-голямо количество, отколкото агранулоцитите. Към подгрупата на гранулоцитите спадат следните видове клетки – неутрофили, базофили и еозинофили, а към групата на агранулоцитите спадат моноцити и лимфоцити. Намаленият брой на различните видове гранулоцити се бележи с термините неутропения, еозинопения и базофилопения. Най-често срещаното състояние е неутропения.

Агранулоцитозата буквално от гръцки „agranulocytosis” означава „без гранулоцити”. Окончанието „osis” означава нарушение. Агранулоцитозата е патологично състояние на силно намален брой бели кръвни клетки(левкопения, най-често на неутрофилите), в резултат на което се развиват чести бактериални инфекции на кожата, устната кухина и гастро-интестиналния тракт.

Епидемиология

Агранулоцитозата не е често срещано състояние в медицинската практика, а честотата му се оценява между 6 и 8 случая на 1 000 000 души годишно. Агранулоцитозата се среща по-често при жените, отколкото при мъжете, но няма расова принадлежност. Около 70% от случаите се свързват с употребата на лекарства. 

Етиология

Етиологията на агранулоцитозата е разнообразна, като най-общо може да бъде класифицирана в две отделни категории – наследствени и придобити. Към наследствената етиология спада мутация в генното кодиране на ELA2. Състоянията, които могат да доведат до придобити агранулоцитози, са:

  • Инфекции(бактериални, вирусни) – тиф, шигела, бруцелоза, туларемия, туберкулоза, кала-азар, малария, СПИН, вирус на Епщайн-Бар, цитомегаловирус, хепатити, херпесвирус и т.н.
  • Автоимунни заболявания – лупус еритематодес, ревматоиден артрит.
  • Прием на лекарствени средства – химиотерапевтици, аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства(напроксен), антиепилептични, антитироидни, антиаритмици, антихипертензивни средства, антиконвулсанти, антидепресанти и психотропици, антибиотици, антималарийни средства.
  • Новообразувания – лимфобластна левкемия, миелодиспластични синдроми и други.

Класификация

При неутропения(агранулоцитозата, както беше отбелязано, се изразява най-често с неутропения), абсолютният брой на неутрофилните гранулоцити в периферната кръв е намален под 1500/мм3. Неутрофилите обикновено съставляват около 50-70% от циркулиращите бели кръвни клетки (левкоцити) и служат като основна защита срещу бактериални инфекции. Пациенти с неутропения са по-податливи на бактериални инфекции и без да своевременна медицинска помощ, състоянието може да еволюира до животозастрашаваща инфекция - неутропеничен сепсис.

Неутропения може да бъде остра или хронична, в зависимост от продължителността на заболяването. За хронифициране на процеса се говори при давност повече от три месеца.

В зависимост от броя на неутрофилните гранулоцит в периферната кръв се различават три степени на тежест:

  • Лека форма с брой на неутрофилите от 1000 до 1500/мм3. При тази форма рискът за възникване на инфекция е минимален.
  • Умерено тежка форма. Броят на неутрофилите е от 500 до 1000/мм3, а рискът за развитие на инфекция е умерен.
  • Тежка форма с неутрофилни гранулоцити под 500/мм3, като рискът за развитие на тежка инфекция е значителен.

Неутропениите се разделят на първични (ендогенни) и вторични (екзогенни). Ендогенни неутропении включват следните патологични състояния:

  • Генетично обусловена агранулоцитоза у деца - характерна е силно изразена неутропения с брой на неутрофилните гранулоцити под 200/мм3. Тези деца страдат от чести инфекции, причинени от бактерии, които в миналото причинявали смърт в три четвърти от случаите преди 3-годишна възраст. Това заболяване е известен също като тежка вродена неутропения (ТВН) и е описано за първи път от Kostmann през 1956 година. Алтернативно название на тежка вродена неутропения е болест Kostmann. Заболяването се предава по автозомно-рецесивен път и се дължи на мутация в ген, локализиран в хромозома 1 (1p35-p34.3), който кодира синтезата на рецептора за гранулоцитен колонии-стимулиращ фактор (GCSFR). Пациентите с болест Kostmann не страдат от вирусни или гъбични инфекции, но страдат от чести бактериални инфекции, които се проявяват с фебрилитет, кожни и лигавични инфекции още през първите месеци от живота. Наблюдава се и повишен риск от развитие на остра миелогенна левкемия или миелодисплазия. Освен агранулоцитоза, в костния мозък и кръвта се установяват редица други аномалии, включително арест на матурацията на неутрофилите прекурсори на етап промиелоцит, абсолютна моноцитоза, еозинофилия и тромбоцитоза. Нивото на гама-глобулин в кръвта е ниско. Лечението се провежда с рекомбинантен човешки гранулоцитен растежен фактор (GCSF) повишава броя на гранулоцитите, помага овладяването на съществуващи инфекции, намалява броя на новите инфекции и води до значителни подобрение на качеството и продължителността на живота. Някои пациенти развили левкемия или миелодиспластичен синдром след лечение с GCSF. Дефинитивно лечение се постига с високо рискова алогенна костно-мозъчна трансплантация.
  • Циклична (периодична) неутропения - рядко състояние, което се характеризира с периодични колебания в броя на неутрофилните гранулоцити (от нормален към нисък) през интервали от около три седмици. В голяма част от случаите се наблюдават колебания и в стойностите на другите кръвни формени елементи. Настъпването на период с неутропения се характеризира с развитието на пиогенни инфекции. Обсъжда се автозомно-доминантно унаследяване при установена фамилност. В други случаи се наблюдава спонтанна поява. Предполагаемият патогенетичен механизъм е свързан с регулаторните механизми, които действат на ниво на прекурсорните клетки в костния мозък. Лечението на циклична неутропения включва антибиотична терапия, кортикостероиди, андрогенни препарати. Прилага се лечение с гранулоцитен растежен фактор (GCSF).

Вторичните (екзогенно обусловени) неутропении включват следните патологични състояния:

  • Неутропения, причинена от лекарства - състояние на тежка и остро настъпваща неутропения. Причинява се в резултат на свръхчувствителност или непоносимост към определен медикамент. Патогенетичните механизми се разделят на три групи: токсичен ефект на лекарствата върху неутрофилите - токсична неутрофилия, резултат на дефектен лекарствен метаболизъм; свръхчувствителност на прекурсурните клетки към дадено лекарство; автоимунен механизъм от типа лекарство-хаптен или циркулиращи имунни комплекси. Лекарствата с доказан неутропеничен ефект са: антибиотици (хлорамфеникол, пеницилини), тиреостатици, аналгетици (индометацин, амидофен, парацетамол, метамизол), нестероидни противовъзплителни средства, барбитурати, антималарийни, противоревматоидни терапевтици (златни препарати, пенициламин) и др.
  • Неутропения, в резултат на увеличена секвестрация в периферията. При хиперспленизъм се наблюдава лека до умерена неутропения с намалена преживяемост на неутрофилните гранулоцити. Нарича се хиперспленна неутропения. Лечението е насочено към основното заболяване, като в някои случаи може да се наложи хирургично отстраняване на слезката (спленектомия). Повече за състоянието хиперспленизъм може да прочетете в сайта на:

» Хиперспленизъм

Агранулоцитоза левкоцит

Патогенеза

Има два основни патогенетични механизма, с които може да се обясни агранулоцитозата. Единият се свързва с неадекватна или неефективна гранулопоеза, а другия с ускорено отстраняване или унищожаване на неутрофилите. Неефективната гранулопоеза се дължи най-често на генерализирана недостатъчност на костния мозък, а също и при апластична анемия, различните видове левкемии, миелодиспластични синдроми. Ускореното унищожаване на гранулоцитите се свързва с идиопатична етиология или с имуномедиирано увреждане на неутрофилите.

Клинична картина

Клиничната симптоматика при неутропения не е типична и е резултат от развилия се инфекциозен процес. Първият симптом на настъпила неутропения може да е фебрилитетът, по-чести симптоми са: отпадналост, главоболие, втрисане, ангина(агранулоцитна ангина) - уголемени, зачервени и болезнени сливици, болка при преглъщане, сухота в гърлото и лош дъх. В резултат на понижената имунна защита е възможно да се развият пиогенни инфекции като стоматити, гингивити, кожни инфекции(фурункулоза). При тежка форма на неутропения (неутрофили под 500/мм3) могат да се развие целулит, кожни абсцеси, абсцеси в коремната кухина, пневмония, септицемия и сепсис. Най-често инфекциите се причиняват от ендогенни причинители, изолират се грам-негативна флора, St. aureus, Gl. perfringens(при перитонеални абсцеси).

Животозастрашаващи инфекции настъпват по-често при остро настъпила тежка форма на неутропения. При хронична неутропения в периферната кръв се наблюдава компенсаторна моноцитоза и лимфоцитоза, може да се установи и еозинофилия.

Диагноза

Диагнозата на неутропения включва задължително провеждане на кръвни изследвания: пълна кръвна картина(ПКК) и диференциална кръвна картина(ДКК). За доизясняване на диагнозата се взема костномозъчна биопсия. За уточняване на причинителите на инфекция се провежда микробиологично изследване(хемокултури, секрет от инфекциозно огнище). Анамнестичните данни, снети по време на прегледа на болния, също са от значение, за да се потвърди или изключи някой от горепосочените етиологични фактори.

Диференциална диагноза може да се направи с:

  • Апластична анемия
  • Остра миелоидна левкемия
  • Остра лимфобластна левкемия
  • Синдром на придобита имунна недостатъчност(СПИН)
  • Инфекциозна мононуклеоза провокирана от вируса на Епщайн-Бар
  • Бактериален сепсис

Лечение

Лечението на агранулоцитозата е етиологично, т.е. насочено е към причинителя на заболяването. Ако някой медикамент е причина за развитие на агранулоцотоза, то се преустановява неговия прием. Инфекциозния процес, който се развива в организма в резултат на отслабената имунна система, се лекува с широкоспектърни антибиотици и имуномодулатори.

 

Изображения: freepik.com

3.7/5 11 оценки

Симптоми и признаци при Агранулоцитоза МКБ D70

  • Диария
  • Умора
  • Усещане за отпадналост
  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Повишена телесна температура
  • Недостиг на въздух
Всички

Лечение на Агранулоцитоза МКБ D70

  • Интензивни грижи
  • Лечение с помощта на минерали

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 ЕКОФАРМ
7.90лв.

ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 ЕКОФАРМ

Библиография

my.clevelandclinic.org/health/diseases/15262-agranulocytosis

www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559275/

Коментари към Агранулоцитоза МКБ D70

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Агранулоцитоза МКБ D70
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 11:07
    Коментирайте "Агранулоцитоза МКБ D70"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Костен мозък
  • КП № 244 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ХЕМОРАГИЧНИ ДИАТЕЗИ. АНЕМИИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 23 часа и 11 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 14 часа и 11 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 14 часа и 23 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 14 часа и 37 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 5 часа и 25 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 5 часа и 26 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 14 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival