Оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт МКБ I66
Острите исхемични нарушения на мозъчното кръвообращение са група заболявания, която обхваща случаи с частично до пълно прекъсване на кръвния ток в различни съдови региони на мозъка с развитие на мозъчна исхемия и преходен или траен неврологичен дефицит. Тази група заболявания включват оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт. Заболяването се характеризира с развитието на емболия, обструкция, стеноза или тромбоза на средни, предни и задни мозъчни артерии на малкия мозък, които не са предизвикали мозъчен инфаркт.
Причини за развитие на оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт са най-различни:
- атеросклеротични промени на мозъчните съдове;
- артериална хипертония;
- сърдечно-съдови заболявания;
- дислипидемии;
- захарен диабет;
- вродени съдови аномалии;
- хематологични заболявания;
- васкулити и др.
Клиничната картина при оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт зависи от много фактори:
- от вида на съдовата патология - тромбоза, емболия, стеноза;
- от хемодинамичното нарушение, съдовия басейн, в който се развива инфаркта, неговата локализация и големина.
Бързината, с която се развива инфаркта и неговата големина, се определят от възможностите за включване на контралатерално кръвообращение. Соматичното състояние и развититето на допълнителни усложнения от страна на вътрешните органи също имат значение за изхода на заболяването.
При засягане на a.cerebri media настъпват следните увреждания:
- контралатерална хемиплегия;
- хемихипестезия;
- хемианопсия и лезия на 7 и 12 черепномоъчен нерв по централен тип;
- афатични нарушения при засягане на лявата хемисфера;
- пълна или частична сензо-моторна афазия, алексия, аграфия;
- в дясната хемисфера - анозогнозия и аутотопагнозия.
При засегната a.cerebri anterior:
- контралатерална хемипареза;
- хипестезия;
- тазоворезервоарни нарушения.
Челен синдром - апраксия, апатико-абуличен синдром, орални автоматизми, хватателен рефлекс на Янишевски.
При засегната a.cerebri posterior:
- контралатерална хомонимна хемианопсия със запазено централно зрение;
- таламичен сидром;
- алексия без аграфия.
Синдром на Dejerine-Roussy - контралатерална таламична ръка, таламична болка, лека хемипареза, хореоатетоза и синдром на Weber - хомолатерална лезия на 3-ти черепномозъчен нерв и контралатерална хемипареза.
Диагнозата при оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт се поставя въз основа на клиничната картина, неврологичното изследване и инструментални изследвания.
Извършват се следните изследвания:
- компютърна томография;
- ядрено-магнитен резонанс;
- ангиография;
- ултразвуково изследване;
- ликворно изследване и изследване на очните дъна.
Лечението при оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт се състои от дълготрайно използване на тромбоцитни антиагреганти, антикоагуланти и невропротективни препарати.
Профилактиката на острите исхемични нарушения на мозъчното кръвообращение е от съществено значение за предотвратяване на развитието на мозъчни инфаркти. Поради тежката прогноза на тези състояния и високия риск за развитие на повторен мозъчен инцидент, профилактичното направление при лечението на мозъчносъдовата болест е водещо - системно изследване на пациентите с рискови фактори за рано откриване на асимптомна патология на екстра- и на по-големите интракраниални мозъчни артерии, лечение на рисковите фактори и промяна на начина на живот.
Коментари към Оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт МКБ I66