Оклузия и стеноза на задна церебрална артерия МКБ I66.2
Оклузия и стеноза на задна церебрална артерия се дефинира като състояние, характеризиращо се с намаляване лумена (стеноза), тромбоза или емболия (оклузия) на задна церебрална артерия. Задна церебрална артерия се разклонява по долната страна на тилния и слепоочния дял на съответното мозъчно полукълбо; от началния участък на последната се отделят клончетата, които през отворчетата на substantia perforata posetrior навлизат в тегментъма на средния мозък.
За възникване на оклузия и стеноза на задна церебрална артерия роля играят някои рискови фактори като артериална хипертония, захарен диабет, тютюнопушене и други. Най-честите причини за възникване на този вид нарушения на мозъчното кръвообращение са атеросклероза, тромбоза и емболия.
Клиничните симптоми, които се наблюдават при оклузия и стеноза на задна церебрална артерия са контралатерална хомонимна хемианопсия, при двустранна оклузия - корова слепота, при доминантна страна - алексия, аграфия, таламични прояви (контралатерален сетивен дефицит, таламична болка), при мезенцефална и субталамична исхемия - хемипареза и очедвигателни разстройства, атаксия хемибализъм.
Диагнозата на оклузия и стеноза на задна церебрална артерия се поставя чрез образни методи на изследване като компютърна томография и магнитен резонанс на главата. Ангиографията на мозъчните съдове може да има голяма диагностична стойност за локализиране мястото на лезията.
Лечението на оклузия и стеноза на задна церебрална артерия може консервативно - фибринолиза или инвазивно. Изборът на метод на лечение зависи от тежестта на случая и причината за възникване на заболяването.
Коментари към Оклузия и стеноза на задна церебрална артерия МКБ I66.2