ЯМР на главата
Магнитно-резонансната томография (МРТ) на глава е неинвазивно медицинско изследване, при което се използват мощни магнити и радиовълни за създаване на детайлни изображения на мозъка и околните нервните тъкани. Чрез ЯМР на главата може да се изследват мозъка, черепно-мозъчните нерви, очите и оптичните нерви, вътрешното ухо и слуховите нерви, хипофизната жлеза.
Магнитният резонанс на глава (особено на мозъка) се счита за най-информативния от методите на образна диагностика, използвани в рутинната клинична практика.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
МРТ на глава може да се назначи, когато се търси причината за някои от следните симптоми:
- Хронично главоболие
- Виене на свят или шум в ушите
- Припадъци
- Промени в мисленето или поведението
- Замъглено зрение
- Объркване
- Нарушение в говора
- Поява на необичайни движения
ЯМР на глава може да се използва при диагностицирането и проследяването на много заболявания и нарушения на мозъчните функции, включително:
- Мозъчни тумори
- Спешна диагностика при мозъчен удар (изследване на кръвоснабдяването на мозъка)
- Инфекции на мозъка
- Вродени аномалии
- Причини за епилепсия (гърч)
- Кръвоизлив след травма
- Хидроцефалия
- Хронични състояния, като множествена склероза
- Увреждане на хипофизната жлеза
- Заболявания на очите или вътрешното ухо
- Съдови увреждания като аневризма, артериална оклузия или венозна тромбоза
- Откриване на мозъчни аномалии при пациенти с деменция
- Когато резултатите от друго изследване на мозъка не дават достатъчна информация
Предимства на МРТ на глава пред КТ са следните:
- По-добре се различава сивото от бялото вещество
- Отлично се изобразяват стволът и малкият мозък
- Откриват се плаки при множествена склероза
- Може да се направи ранна диференциална диагноза между исхемия с перифокален оток и тумор на мозъка.
Необходима ли е предварителна подготовка?
При изследването на глава с магнитно-резонансна томография обикновено не се изисква предварителна подготовка. Може да следвате нормалния си дневен режим и да приемате медикаменти, освен ако лекарят не Ви препоръча специална подготовка.
В някои случаи, при извършването на MRI на глава е необходимо използването на контраст, който се въвежда венозно. Преди въвеждането на контраста, рентгенолога или медицинската сестра ще Ви попитат дали имате алергия към контрастни вещества, лекарства, храни. Най-често за целите на изследването се използва парамагнитна контрастна материя - гадолиний. Gadolinium може да се използва и при пациенти с алергия към йодния контраст, след подходяща премедикация.
Преди началото на ядрено-магнитното изследване на глава трябва да уведомите рентгенолога, ако скоро сте се подлагали на оперативно лечение.
В случай, че имате бъбречно заболяване или чернодробна трансплантация, е възможно да се направи кръвен тест преди въвеждането на контрастна материя, за да се прецени дали бъбреците функционират правилно.
Жените, на които им предстои ЯМР на глава трябва винаги да информират изследващия лекар в случай, че са бременни. Противопоказано е въвеждането на контрастно вещество на бременни, освен когато изследването е абсолютно наложително за поставяне на точна диагноза.
На пациентите страдащи от клаустрофобия или с чувство на безпокойство, страх или напрегнатост, може да се назначи успокоително средство. Преди изследването може да Ви фиксират с колани, които да Ви помогнат да стоите неподвижно, което е много важно условие за получаването на качествено изображение.
Непосредствено преди извършването на МРТ на глава е необходимо да отстраните всички бижута и аксесоари. Забранено е да се внасят всякакви метални и електронни предмети в стаята, в която протича изследването:
- Бижута, часовници, очила, зъбни протези, кредитни карти – могат да се повредят
- Фиби, метални ципове, копчета, монети, пиърсинг и подобни метални предмети – могат да повлияят на качеството на изображението.
МРТ е безопасна процедура за пациенти с метални импланти, освен в няколко случая.
Магнитно-резонансна томография не се прави при наличието на:
- Кохлеарни импланти
- Някои видове клипове при мозъчни аневризми
- Някои видове съдови стентове
Необходимо е да предупредите рентгенолога в случай, че имате имплантирани електронни устройства в тялото си, защото могат да попречат на изследването. При поставянето на някои импланти е необходимо да мине известно време (обикновено 6 седмици) преди извършването на МРТ да е безопасно, такива са:
- Изкуствени сърдечни клапи
- Сърдечен дефибрилатор, пейсмейкър
- Метални протези, изкуствени крайници
- Метални щифтове, винтове, стентове или хирургически скоби
Обикновено металните предмети, използвани в ортопедията не представляват риск, въпреки това при скоро поставени изкуствени стави се предпочита друг метод на изследване.
Необходимо е да уведомите рентгенолога за куршуми или други метални предмети, останали в тялото Ви. Чуждите тела в близост до очите са особено важни.
Зъбните пломби или скоби обикновено не се влияят от магнитното поле, но могат да нарушат качеството на снимката.
Ако боите, използвани при някои татуировки съдържат метални частички може да усетите загряване по време на MRI, но това е рядко срещан проблем.
Метод на провеждане на изследването:
МРТ на глава обикновено продължава от 30 минути до час, в някои случаи може да отнеме повече време.
Стандартната ядрено-магнитно-резонансна система представлява голям цилиндричен магнит, под формата на тунел, в който, се плъзга масата, на която лежи пациента. Пациента трябва да стои абсолютно неподвижно, тъй като дори най-малкото движение може да доведе до смущение в образите.
Магнитно-резонансния томограф може да бъде от отворен или затворен тип.
При МРТ на глава бобините, които изпрашат и получават радио вълни са разположени в близост около главата.
При пациенти, на които им предстои мозъчна операция може да се наложи извършването на функционален ЯМР. Този метод се основава на изобразяването на концентрацията на оксихемоглобин, която намалява в зоните, активирани чрез различни тестове по време на изследването. Чрез fMRI (functional magnetic resonance imaging) се изследват множество мозъчни функции - говор, памет, моторна дейност, сетивност зрение. По време на този тест, ще Ви помолят да извършвате малки задачи, например да отговаряте на лесни въпроси или да докосвате палеца си с върховете на пръстите.
Какво ще усещате по време на изследването?
Въпреки, че MRI на глава не е болезнен метод, някои пациенти чувстват дискомфорт от необходимостта да останат неподвижни до края на изследването. Трудности могат да възникнат и при пациенти страдащи от клаустрофобия. В такива случаи може да се използват успокоителни медикаменти.
По време на записването на изображенията се чуват силни тропащи шумове. Някои центрове предоставят тапи за уши, докато в други се използват слушалки, за да се намали интензивността на шума. ЯМР скенерите са климатизирани и добре осветени.
Някои пациенти могат временно да усещат метален вкус в устата си, след инжектирането на контраста.
В много редки случаи се срещат странични ефекти от контрастното вещество, като гадене и локална болка. Ако се появят алергични симптоми – уртикария, сърбеж в очите или други реакции, уведомете рентгенолога.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
Изследването на глава с магнитен резонанс е сравнително безопасно изследване.
Силното магнитно поле, използвано по време на изследването, не е вредно за пациента, но може да повреди имплантирани електронни устройства, съдържащи метални пластини. Към тази рискова група са пациентите с поставени пейсмейкъри, сърдечни дефибрилатори и метални импланти.
Рискът от развитие на алергична реакция при използването на парамагнитната контрастна субстанция - гадолиний, е много малък. Алергичните симптоми са леки и лесно се контролират чрез медикаменти.
По-голям риск представлява въвеждането на контрастно вещество при пациенти с бъбречни заболявания и такива, които са на диализно лечение. Внимателната оценка на бъбречната функция преди инжектирането на контраст значително намалява риска от усложнения.
Резултати от проведеното изследване:
В резултат на сканиране на главата с ЯМР се получават послойни изображения на структурите на мозъка и черепа. Изображенията могат да се видят на екрана на компютъра и да се запишат на диск.
Нормални стойности:
Магнитно-резонансната томография (МРТ) се базира на принципа на ядрено-магнитния резонанс. След прилагане на силно външно магнитно поле и спирането му чрез времената релаксация на протоните в организма се изграждат послойни образи.
Образите, които се получават могат да са хиперинтензни (ярки) и хипоинтензни (тъмни).
При изследване на главния мозък в Т1 време има силен сигнал от мозъчния паренхим и слаб от ликвора, а в Т2 е обратното.
Отклонения от нормата:
Отклонения от нормата, при извършване на МРТ на глава се наблюдават при:
- Артериовенозни малформации
- Неврином на слуховия нерв
- Кървене в мозъка
- Мозъчен абсцес
- Мозъчни аневризми
- Мозъчни тумори
- Хидроцефалия
- Остеомиелит
- Мултиплена склероза
- Глиом на оптичния нерв
- Мозъчен инфаркт или преходни исхемични атаки
Образите, които се получават могат да са хиперинтензни и хипоинтензни:
- Магнитно-резонансният образ при менингиомите е със слаб сигнал при Т1.
- Кистозните тумори са хипоинтезни в Т1 и хиперинтезни в Т2.
- Глиалните стволови тумори са с хипоинтезно Т1, а хиперинтезният сигнал при Т2 се дължи главно на едема (оток).
- МРТ разграничава ясно сивото от бялото мозъчно вещество. Паравентрикуларни плаки се откриват при множествена склероза. В Т2 се получава силен сигнал от зоните на демиелинизация, които са хиперинтезни фокуси в бялата субстанция на главния и гръбначния мозък.
- Мозъчният инфаркт при МРТ на глава се открива до 2 часа след получаването му.
- Аневризмите се изобразяват с хиперинтезно Т1 време, като се наблюдават едновременно кръвта в съда и пристенният тромб.
- При черепно-мозъчни травми се виждат малки кръвни колекции, маскирани от прилежащи костни структури.
- Подострите и хронични субдурални хематоми са с хиперинтензни зони от метхемоглобина в тях.
- МРТ на глава е основен метод за диагнозата на темпоралната епилепсия, при която се открива мезотемпорална склероза.
Кога не трябва да провеждате изследването?
Висококачествени изображения при МРТ на глава се получават, само ако пациентът е в състояние да останете напълно неподвижен по време на изследването. Когато пациента е неспокоен, объркан, изплашен или изпитва силна болка, ще бъде трудно да лежи неподвижно по време на записване на изображенията.
Пациенти с наднормено телесно тегло няма да могат да преминат през отвора на някои затворени МРТ апарати.
Въпреки, че няма данни за увреждащо действие на ядрено-магнитен резонанс върху плода, бременни жени, по време на първия триместър, не трябва да се подлагат на изследването, освен в случаи, когато това е абсолютно необходимо за поставяне на ранна и точна диагноза.
ЯМР на глава не се прави при пациенти с бъбречни заболявания и на диализно лечение, при хора с имплантирани пейсмейкър, сърдечен дефибрилатор или метални пластини.
Друг недостатък на ЯМР на глава е по-високата цена на метода и по-продължителното време на изследване.
Заболявания, при които се прилага ЯМР на главата
Продукти свързани със СТАТИЯТА
SONETIC SOFT BRUSH 070790300 - ДОПЪЛНИТЕЛНИ ГЛАВИ * 2
НовСПЕЛТА ДЕТСКА ВЪЗГЛАВНИЦА ЖУ
МИО МАРС ТЮРБАН 01
Б-МАКС ЛЕНТА ЗА ГЛАВА БЯЛА 2513
НовСПЕЛТА ДВУЛИЦЕВА ВЪЗГЛАВНИЦА ЗА СЪН ТУИНИ
Безплатна доставка за България!СТАНДЕЛИ ЛЕНТА ЗА ГЛАВА КАЛИНКА 0780425
СТАТИЯТА е свързана към
- Инструментални изследвания
- Образна диагностика
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- КП № 59 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НАСЛЕДСТВЕНИ И ДЕГЕНЕРАТИВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА НЕРВНАТА СИСТЕМА ПРИ ВЪЗРАСТНИ ПАЦИЕНТИ, ЗАСЯГАЩИ ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА И МОТОРНИЯ НЕВРОН (ЛАС)
- КП № 89.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА СЪЕДИНИТЕЛНАТА ТЪКАН ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 82 ДИАГНОСТИКА НА ЛИЦА С МЕТАБОЛИТНИ НАРУШЕНИЯ
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- КП № 62 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЕПИЛЕПСИЯ И ЕПИЛЕПТИЧНИ ПРИСТЪПИ
- КП № 12 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕТЕ С ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рентгеново изследване на бял дроб
Коментари към ЯМР на главата
Нелина Русева
Здравейте! Имам шум в ухото от доста време и ще си правя ЯМР. Въпросът ми е, дали чрез това изследване може да се установят повреди в кръвоносните съдове и нервите на главата?
Здравейте! Ядрено-магнитният резонанс (ЯМР) е високоинформативно изследване, чрез което може да се визуализират различни тъкани и структури, включително кръвоносни съдове и нерви.
Здравейте! Имам шум в ухото от доста време и ще си правя ЯМР. Въпросът ми е, дали чрез това изследване може да се установят повреди в кръвоносните съдове и нервите на главата?
Снежана нитоловска
Имам корони на зъбите може ли да си направя МРТ на глава
Здравейте! Зависи от материала, от който са изработени коронките. Ако съдържат метални компоненти, изследването с ЯМР ще бъде силно компрометирано или дори невъзможно. Съвременните коронки се правят от материали, които позволяват изследване с ядрено-магнитен резонанс с минимални последствия за пациента.
Ето защо е необходимо да се консултирате с лекуващия стоматолог относно това от какъв материал са изработени Вашите коронки и дали позволяват изследване.
Имам корони на зъбите може ли да си направя МРТ на глава