Злокачествено новообразувание на главния мозък МКБ C71
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Нервната система при човек се съставя от два основни дяла – централна и периферна нервна система. Към централната нервна система се причисляват гръбначния и главния мозък, а към периферната нервна система – от нервите и ганглиите извън ЦНС.
Класификация
Новообразуванията могат да се появят във всяка система на организма, включително и в централната нервна система. Мозъчните тумори представляват анормална маса от тъкан, в която клетките растат и се размножават неконтролируемо. Туморите на главния мозък заемат 10% от всички онкологични заболявания. Известни са над 150 различни мозъчни тумори, като те могат да се класифицират според различни критерии.
Според своя произход мозъчните неоплазми се характеризират като:
- Първични – произхождат от краниалните и интракраниалните тъкани
- Вторични – представляват метастазите от далечни първични огнища(бели дробове, бъбреци, гастро-интестинален тракт и т.н.)
Според възможността си да метастазират се характеризират като:
- Бенигнени(доброкачествени)
- Малигнени(злокачествени)
Класификацията на Световната здравна организация се основава на клетъчния произход, хистологията и биологичното поведение на туморите. Тя е възприета навсякъде, въпреки че не е напълно изчерпателна, тъй като не включва хипофизните тумори, някои по-редки тумори и т.н. СЗО класифицира мозъчните неоплазми по следния начин:
I. Невроепителни тумори:
- Астроцитни тумори(астроцитом от първа и втора степен, малигнен астроцитом, глиобластом и др.)
- Олигодендроглиални тумори – олигодендроглиом, анапластичен олигодендроглиом
- Епендимни тумори – епендимом, анапластичен епендимом
- Смесени глиоми – олигоастроцитом, олигоастробластом и др.
- Тумори на хороидния плексус – папилом, карцином
- Невроепителни тумори с неясен произход – астробластом, поларен спонгиобластом, глиоматоза
- Невронални и смесени невронално-глиални тумори – ганглиоцитом, ганглиоглиом, централен невроцитом и др.
- Пинеални паренхимни тумори – пинеоцитом, пинеобластом, смесени пинеални тумори
- Ембрионални тумори – медулоепителиом, невробластом, медулобластом, примитивен невроектодермален тумор(ПНЕТ-PNET) и др.
II. Тумори на краниалните и спиналните нерви:
- Шваном(неврином, неврилемом)
- Неврофибром
- Малигнен шваном(неврогенен сарком)
III. Тумори на менингите:
- Менинготелиални тумори – менингиом, атипичен, малигнен, папиларен;
IV. Мезенхимни неменинготелиални тумори:
- Бенигнени – липом, фибром, фиброзен хистиоцитом, остеохрущялни и т.н.
- Малигнени – хемангиоперицитом, хондросарком, рабдомиосарком и др.
- Първични меланоцитни тумори – меланоцитом, малигнен меланом, дифузна меланоза
V. Лимфоми и хемопоетични тумори:
- Малигнен лимфом
- Плазмоцитом(мултиплен миелом)
- Гранулоцитен сарком
- Други
VI. Зародишноклетъчни тумори:
- Гермином
- Ембрионален карцином
- Ендодермален синусен тумор
- Хориокарцином
- Смесен зародишноклетъчен тумор
- Тератом
VII. Кисти и други новообразувания:
- Епидермоидна киста
- Дермоидна киста
- Колоидна киста на трети вентрикул
- Ентерогенна киста
- Плазмоклетъчен гранулом
- Невроглиална киста
- Хипоталамичен невронален хамартом
- Киста на Ратке
- Гранулоклетъчен тумор(хористом, питуицитом)
VIII. Тумори на селарната област:
- Хипофизен аденом
- Хипофизен карцином
- Краниофарингиом
IX. Локална екстензия на регионални тумори с костно-хрущялно-лигаментарен произход:
- Параганглиом
- Хордом
- Хондром
- Хондросарком
- Остеом
- Остеосарком
- Аневризмална костна киста
- Еозинофилен гранулом
- Остеоид-остеом/остеобластом
- Гигантоклетъчен тумор
- Сарком на Ewing
- Други саркоми
X. Метастатични тумори от:
- Белодробен карцином
- Карцином на гърдата
- Карцином на бъбрека
- Меланома
- Гастроинтестинален тракт
- Други
- Некласифицирани тумори
Класификацията на хипофизарните тумори е следната:
Несекретиращи:
- Инциденталоми(случайно открити)
- Микроаденоми(до 10мм размер)
- Мезоаденом(11-20мм)
- Макроаденом(21-30мм)
- Гигантски аденом(над 31мм)
Секретиращи според размери както несекретиращи. Според хиперсекрецията:
Етиология и патогенеза
Етиологията и патогенезата на мозъчните неолазми не са доказани. При онкогенезата е известна ролята на йонизиращата радиация, ДНК вируси, N-нитрозоурейни съединения, генетична предразположеност и др.
Епидемиология
Краниалните и церебрални тумори се срещат по-често в населението на Северна и Южна Америка, Европа, по-рядко в Африка и Азия. Негроидната раса е засегната в значително по-малка степен в сравнение с бялата раса. При някои тумори се забелязват полови различия – така при жените по-често срещани са менингиомите и невриномите, докато при мъжете – анапластичен астроцитом, мултиформен глиобластом. Съотношението между първични и метастатични мозъчни тумори е 50%:50%. Честотата на първичните интракраниални тумори е следната:
- Глиоми – 50-60%
- Менингиоми – 15-18%
- Шваноми(невриноми) – 6-9%
- Хипофизни аденоми – 5-8%
- Краниофарингиоми – 3-5%
Клинична картина
Клиничната картина, която се наблюдава при краниалните и церебралните тумори, се разделя в две големи групи – общомозъчна симптоматика и фокална мозъчна дисфункция(огнищни прояви). Най-честата клинична проява, която се манифестира, се свързва с прогресиращ неврологичен дефицит, двигателна слабост, главоболие, епилептични пристъпи.
Общомозъчната симптоматика е резултат от повишеното вътречерепно налягане или т.нар. интракраниална хипертенсия(ИХК). При възрастни черепната кухина е с ограничени размери, за разлика от децата и кърмачетата, при които черепните шевове и фонтанелите са отворени. Повишеното вътречерепно налягане при развитието на мозъчните тумори се дължи на:
- Растеж на тумора – той може да бъде два типа – експанзивен(ограничен, с дислокация и деформация на околните мозъчни тъкани) и инфилтративен (инвазивен, с прорастване и частична деструкция на съседните мозъчнки структури)
- Наличие на мозъчен оток около туморната тъкан
- Блокиране на ликворната циркулация с последващо развитие на хидроцефалия
- Обструкция на венозните пътища с развитие на венозен застой(конгестия)
- Типичните прояви на интракраниална хипертензия са:
- Главоболие, което е генерализирано. Най-голямо е сутрин и се увеличава при кашляне, кихане, напъване, навеждане напред.
- Повръщане – обикновено придружава главоболието и то намалява след вомитус, може да присъства и гадене, но в болшинството от случаи настъпва внезапно
- Когнитивни разстройства(увреждане на интелектуалните функции)
- Зрителни разстройства
- Епилептични гърчове с генерализиран характер
Огнищните прояви при кранио-церебралните тумори включват както отпадна симптоматика, в резултат на увреждане на функциите, така и възбудни прояви от раздразване на невроните. Неврологичните разстройства са с разнообразен характер и зависят от локализацията на тумора:
- Челен дял – психични и когнитивни разстройства, апатикоабуличен синдром, хипо- до асомния, моторна афазия, моно-хеми- или парапареза;
- Теменен дял – моно- или хемихипестезии, тактилна агнозия, акалкулия, аграфия, пространствена агнозоапраксия и др.;
- Тилен дял – хеми- или квадрантопсии, фотопсии;
- Слепоочен дял – поведенчески промени, сензорна афазия, квадрантанопсия;
- Тумори на краниалните нерви – наблюдава се начален дефицит от съответния нерв – зрителни разстройства, намалено обоняние, намален слух, очедвигателни разстройства, лицева пареза, булбарни разстройства и др.
- Хипофизарни тумори – хормонална хиперсекреция, частична или тотална хипофизна хипофункция, зрителни разстройства, главоболие и т.н.
Диагноза
Диагностицирането на краниалните и церебралните тумори се осъществява посредством разнообразни диагностични методи за доказване или изключване на диагнозата. Метод на избор при поставяне на диагнозата са невроизобразяващите методи – компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс, с или без контрастна материя. Изброените образни методи дават точна преценка за обема, размерите, локализацията, посоките на разрастване и вторичните дислокационни промени при мозъчните тумори.
Поради по-голямата информативна стойност, която дават КТ и ЯМР изпозлването на останалите методи като краниография, мозъчна сцинтиграфия вече не се използват. Мозъчната ангиография се извършва обикновено предоперативно с цел оценка на васкуларизацията или асоциираните съдови изменения при отделните групи тумори, както и за евентуална ендоваскуларна емболизация. Електроенцефалографията(ЕЕГ) може да даде информация за наличието на възбудни или депресивни изменения с различна степен на чувствителност и специфичност. Обикновено се извършва стереотактична биопсия ако операцията чрез краниотомия и обща анестезия е твърде неоправдана и рискована, при дълбоко разположени тумори в мозъчния ствол, базални ганглии, важни функционални зони и др.
Диференциална диагноза се прави с:
Лечение
Лечението на мозъчните тумори се базира на хистологичната верификация на тумора, неговата големина, локализация и ангажиране на околните тъкани. Консервативното лечение има краткотрайни и ограничени възможности. Обикновено стероидната терапия дава подобрение за бърз и кратък период от време. Включват се Dexamethasone, Methylprednisolone, Mannitol.
При данни за епилептични пристъпи е задължително лечението с антиконвулсивни средства – Phenobarbital, Depakine, Phenytoin, Carbamezepine.
Химиотерапията при мозъчните тумори е с ограничено приложение поради наличието на хемато-енцефална бариера, която възпрепятства проникването на медикаментите, а също и наличието на клетъчна хетерогенност при мозъчните тумори. По правило химиотерапия се приема следоперативно и след доказана хистологична верификация на тумора. При хипофизни микроаденоми се прилагат медикаменти, целящи невротрансмитерна или хормонална модулация.
Оператичното лечение на мозъчните тумори има за цел:
- Хистологична верификация на тумора, за да се направи лечебен план, както и последваща прогноза
- Възможна резекция на туморната маса в максимален обем. По спешност се прилага оперативно лечение ако има наличие на остро настъпило повишаване на интракраниалното налягане с животозастрашаващ характер, бърза прогресия на неврологичния дефицит и др.
Отстраняването на мозъчните тумори може да бъде:
- Тотално(цялостно) – при 100% премахната туморна маса
- Субтотално – при 90% премахната туморна маса
- Частично(парциално)
Оперативната смъртност се движи в границите 2-4%, а постоперативните усложнения – между 10% и 15%.
Лъчетерапията е показана при случаи с нерадикално отстранени тумори и със сигурна или предполагаема лъчечувствителност. Такива тумори са невроепителните, метастатични тумори, менингиоми, хордоми и др. Интраоперативна лъчетерапия се използва върху резидуална туморна тъкан.
Трудоспособността на индивида се определя в зависимост от наличието на траен неврологичен дефицит и вида на тумора. Тя е силно намалена и дори липсваща при малигнените варианти.
Прогноза
Прогнозата при мозъчните тумори при радикално отстранени формации като менингиоми, шваноми, аденоми, краниофарингиоми и други е добра относно качеството на живот, като то е пряко свързано с остатъчния неврологичен дефицит. Средната продължителност за преживяване на астроцитомите от първа степен при нерадикално оперативно лечение с придружаваща лъчетерапия и химиолечение е 8-10години, за астроцитомите от втора степен е 5-6години, за малигнени астроцитоми трета степен е 2 години, а за мултиформения глиобластом(астроцитом четвърта степен) е между 12 и 15 месеца.
В рубриката „Видове злокачествено новообразувание на главния мозък“ са разгледани съответните нозологични единици с възможните локализации. Може да намерите пълна информация за тях на:
» Главен мозък, с изключение на дяловете(лобовете) и стомахчетата(вентрикули)
» Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на главния мозък
» Главен мозък, с неуточнена локализация
Изображения: freepik.com; RASPBERRY VIBE, CC0, via Wikimedia Commons; Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; No machine-readable author provided. KGH assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Keating, Steven. (2014), CC0, via Wikimedia Commons;
Видове Злокачествено новообразувание на главния мозък МКБ C71
Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на главния мозък МКБ C71
- Повръщане
- Гадене
- Главоболие
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
Лечение на Злокачествено новообразувание на главния мозък МКБ C71
- Лъчетерапия
- Радиохирургия
- Системните стероиди
- Химиотерапия
- Хирургично лечение
- Хирургично отстраняване
Изследвания и тестове при Злокачествено новообразувание на главния мозък МКБ C71
- Ангиограма
- Биопсия на тестисите
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Изследване с рентгенови лъчи
- Компютърна томография (КТ)
- Миелограма
Библиография
Пенко Шотеков, Венета Божинова; "Неврология", Медицинско издателство "АРСО"
www.aans.org/en/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Brain-Tumors
www.nhs.uk/conditions/brain-tumours/
Коментари към Злокачествено новообразувание на главния мозък МКБ C71