Главен мозък, с изключение на дяловете (лобове) и стомахчетата (вентрикули) МКБ C71.0
› Диагноза
› Лечение
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Нервната система на човека се разделя на два основни дяла – централна и периферна нервна система. Към централната нервна система принадлежат структурите гръбначен и главен мозък и нейната дейност се основава на два антагонистични по физиологична природа процеси – възбуждане и задържане. Новообразувания могат да възникнат във всяка система и орган, включително и в централна нервна система.
В рубриката „Главен мозък, с изключение на дяловете(лобове) и стомахчетата(вентрикули)“ се разглеждат следните нозологични единици:
Епендимома
Въведение
Епендимомата(Ependymoma) се характеризира като първичен тумор на централната нервна система, с възможна локализация или в гръбначния, или в главния мозък. Тя произхожда от вид специализирани клетки на нервната тъкан, наречени епендимални клетки. Епендималните клетки са вид цилиирани епителни глиални клетки, които се развиват по повърхността на мозъка и гръбначния канал от радиална глия, т.е образуват „облицовка“ на вентрикуларната система на мозъка и canalis centralis на гръбначния канал. Техните функции се свързват с хомеостазата на цереброспиналната течност, метаболизма на мозъка и последващото отстраняване на отпадните продукти.
Епидемиология
Епендимомата може да се появи на всяка възраст. При възрастни по-честа е локализацията в гръбначния мозък, а при деца – в долна мозъчна половина. Половото разпределение е почти еднакво с малко по-голям процент при мъжете. Годишно в САЩ се диагностицират около 1100 души със заболяването. Относителната прогноза относно 5-годишна преживяемост при епендимома е около 84%.
Класификация на епендимомите
Епендимомите се класифицират в няколко класа в зависимост от тяхната хистология и местоположение, а именно:
- Субепендимома – бавно растящ тумор с локализация в близост до вентрикулите(мозъчните стомахчета). Често са асимптоматични и се срещат по-често при възрастни, отколкото при деца.
- Миксопапиларна епендимома – бавно растящ тумор с локализация в долните отдели на гръбначния мозък, по-срещан при мъже.
- Класическа епендимома – съществуват множество подтипове, по-бързо растящ тумор в сравнение с горепосочените. Среща се и при деца, и при възрастни.
- Анапластична епендимома – бързо растящ, анапластичен тумор, с характерна локализация в главния мозък, рядко в гръбначния мозък.
Етиология
Етиологията на епендимома е неизвестна, но както при всички новообразувания се предполага, че генна мутация е причина за нейната поява.
Клинична картина
Клиничната картина при епендимома се определя в зависимост от нейната локализация. При локализация на тумора в главния мозък може да се наблюдава следната симптоматика:
- Гадене
- Повръщане
- Главоболие
- Световъртеж
- Диплопия
- Нарушено равновесие
- Поява на гърчове
При локализация на епендимомата в гръбначния мозък може да се манифестира клиничната картина на:
- Болки в областта на гърба
- Парестезии(изтръпване) на крайниците
- Обща слабост и отпадналост
- Уринарна инконтиненция
- Сексуални смущения
Диагноза
Диагнозата „Епендимома“ се поставя въз основа на:
- Анамнестични данни на пациенти и физикален преглед от страна на невролог
- Извършване на образни методи на изследване – стандартът при всички новообразувания е извършването на ядрено-магнитен резонанс, по възможност с контраст. При ЯМР епендимомите изглеждат като добре дефинирана маса, която се озарява с контраст при използването му. При съмнение за епендимома трябва да се направи ЯМР както на главен, така и на гръбначен мозък.
- Извършване на лумбална пункция – цереброспиналната течност се изследва с цел търсене на туморни клетки и евентуална хистологични диференциация на тумора или други изменения като повишен белтък, левкоцитоза и други.
Лечение
Лечебният подход при епендимома е комплексен и той вкючва:
- Оперативно отстраняване на туморната формация ако е възможно, тъй като зависи от нейната локализация и възможното засягане на други жизненоважни структури.
- Лъчетерапия – обикновено се извършва следоперативно, особено ако не е премахнат тумора изцяло.
- Химиотерапия – при епендимом в повечето случаи химиотерапията не дава особено добри резултати.
Олигодендроглиом
Въведение
Олигодендроглиомът(вид глиом) е първичен тумор на централната нервна система. Обичайната му локализация е в областите главен и гръбначен мозък. Разположението на олигодендроглиомите е по-повърхностно в сравнение с астроцитомите(вид глиоми).
Епидемиология
Олигодендроглиомът може да възникне на всяка възраст, но пикът се отбелязва между 35-та и 44-та година от живота на засегнатите. Честотата на заболелите в съотношение мъже-жени е почти едно и също с по-висока такава при мъжете. Расовата принадлежност също оказва влияние, тъй като туморът се среща по-често при европеидната раса и по-точно при индивидите, които не са от испаноезичен произход.
Класификация
Според своите характеристики(морфологични и хистологични) олигодендроглиомът се разделя в две степени:
- Втора степен – туморните клетки се характеризират с бавен растеж и пролиферират в околната нормална тъкан, т.е. той е нискостепенен. Обикновено протича безсимптомно.
- Трета степен – т.нар. злокачествен или анапластичен олигодендроглиом. Той се характеризира с бърз, инвазивен растеж на туморните клетки.
Етиология
Както при повечето новообразувания, и при олигодендроглиомът етиологията е неизвестна. Предполага се, че фактори на околната среда като излагане на радиация, генетични мутации, работа с химически вещества и други са свързани с по-големия шанс за развитие на заболяването.
Клинична картина
Клинична картина на олигодендроглиомът се владее от следната симптоматика:
- Припадъци – среща се при 60% от пациентите, изключително често срещан симптом при болните
- Главоболие
- Гадене
- Повръщане
- Проблеми, свързани с речта, зрението и паметта
- Парестезии в горни и долни крайници
- Промяна в психичния статус – рязка промяна в настроенията от еуфорични до депресивни състояния
Диагноза
Диагнозата се поставя на базата на:
- Анамнестични данни и неврологичен преглед с последващ неврологичен статус, при който могат да се установят дефинитивни промени в зрението, баланса, координацията и т.н. Ако промени се установят, то следващата стъпка към поставянето на правилна диагноза е извършването на образни изследвания.
- Образни методи на диагностика – стандарт в поставянето на диагнозата, както и при всички останали туморни формации, остава ядрено-магнитния резонанс. Обикновено характерното изображение, което отразява цитоархитектониката на тумора, е т.нар. аморфен модел и „пчелна пита“. Други методи на изследване, които могат да се използват, са компютърната томография(СТ) и позитронна емисионна томография. На СТ се наблюдава флокулентна калцификация.
- Биопсия – задължителна за поставяне на окончателната диагноза и характеризиране хистологичните и морфологичните особености на тумора, агресивност, растеж и т.н.
Лечение
Възможностите за лечение с олигодендроглиом включват:
- Оперативно отстраняване на туморната формация – извършва се в максимален обем, доколкото е възможно с цел отстраняване на тумора в най-големи граници без да се засяга здравата мозъчна тъкан.
- Химиотерапия – химиотерапевтичните лекарствени средства обикновено се използват следоперативно с цел унищожаване на останалите циркулиращи ракова клетки. Могат да се прилагат както перорално, така и венозно. При хора, при които оперативното лечение е невъзможно, химиотерапията, в съчетание с лъчетерапия могат да се използват като основно лечение.
- Лъчетерапия – също се използва следоперативно със същата цел, с каквато и химиотерапията. Засегнатият участък се облъчва от определено количество високоенергийни лъчи, които обикновено представляват йонизираща радиация и се доставят чрез линеен ускорител.
Изображения: freepik.com; Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Hellerhoff, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Главен мозък, с изключение на дяловете (лобове) и стомахчетата (вентрикули) МКБ C71.0
ВсичкиБиблиография
www.frontiersin.org/articles/10.3389/fncel.2021.703951/full
www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/e/ependymoma.html
www.cancer.gov/rare-brain-spine-tumor/tumors/ependymoma
www.upmc.com/services/neurosurgery/brain/conditions/brain-tumors/oligodendroglioma#symptomsdiagnosis
www.cancer.gov/rare-brain-spine-tumor/espanol/tumores/oligodendroglioma
Коментари към Главен мозък, с изключение на дяловете (лобове) и стомахчетата (вентрикули) МКБ C71.0