Объркване
Объркване: състояние, което се характеризира с невъзможност за ясно мислене, правилна ориентация, затруднения в съсредоточаването и вземането на решения. Объркването се означава още като дезориентация, а в крайното си състояние като делириум.
То може да настъпи бързо или бавно с течение на времето, в зависимост от причината. Много пъти объркването трае за кратко и отминава. В други случаи е за постоянно.
Състоянието се среща по-често при възрастните хора и по-често по време на болничен престой. Понякога объркването води до необичайно поведение и агресия.
Симптомите, които може да се проявяват при объркване включват:
- повтаряне на думи или дълги паузи по време на говорене;
- несвързана реч;
- невъзможност за ориентация за време и местонахождение;
- забравяне на поставената задача;
- внезапни промени в емоционалното състояние.
Объркването може да се дължи на някое от следните заболявания и състояния:
- Психични и поведенчески разстройства - деменция, следродилна психоза, тревожно разстройство, дисоциативни разстройства, деперсонализация разстройство, шизофрения, психози, делириум, психични и поведенчески разстройства дължащи се на опиоди и алкохол, паническо разстройство, остра стресова реакция.
- Болести на храносмилателната система - чернодробна енцефалопатия, чернодробна недостатъчност, алкохолна болест на черния дроб, токсично увреждане на черния дроб.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипогликемия, дехидратация, енцефалопатия на Вернике (Wernicke's encephalopathy), диабетна кетоацидоза, болести на щитовидната жлеза, недостиг на витамин В12, микседем, порфирия, хиперпаратиреоидизъм, синдром на Кушинг (Cushing syndrome), нарушение на електролитния баланс, недоимък на магнезий, недоимък на калций в храната.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - мозъчно сътресение, фрактура на черепа, слънчев удар, топлинен удар, отравяне с въглероден диоксид, отравяне с олово.
- Болести на органите на кръвообращението - ортостатична хипотония, инсулт, субдурален кръвоизлив, сърдечна недостатъчност, мозъчна аневризма, миокарден инфаркт.
- Болести на нервната система - менингит, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease), невродегенеративни заболявания, мозъчен абсцес, мозъчен оток, болест на Хънтингтън (Huntington disease), болест на Пик (Pick disease), преходна исхемична атака, епилепсия, мигрена, повишена сънливост.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - дисеминиран лупус еритематозус.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска, уремия, хиповолемия.
- Болести на дихателната система - дихателна недостатъчност, астматичен статус.
- Новообразувания - рак на мозъка.
- Инфекциозни и паразитни болести - Ку треска (Q fever), третичен сифилис, малария, коремен тиф, Аржентинска хеморагична треска, бяс, чума, болест на Кройцфелд-Якоб (Creutzfeldt-Jakob disease), криптококоза, цистицеркоза, актиномикоза.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - витамин B12-недоимъчна анемия, фолиевонедоимъчна анемия.
- Болести на пикочо-половата система - бъбречна недостатъчност.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - нарушение на вестибуларната функция.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - химиотерапия.
По-чести причини за объркване
Сътресение
Сътресението може да настъпи след травма на главата. То се характеризира с промени в координацията, речта, правилната преценка, нивото на бдителност.
Дехидратация
Тялото постоянно губи течности – например при изпотяване, уриниране. Ако те не бъдат възстановявани настъпва дехидратация. Ето защо приема на достатъчно вода е толкова важен.
Медикаменти
Приемът на определени лекарства може да доведе до объркване. Това се случва ако те не бъдат приемани както е предписано.
Объркването е най-честият признак на усложнения, свързани с лечението на рак. Химиотерапията често наред с увреждането и унищожаването на ракови клетки засяга и здравите.
Опиоидните лекарства са друга често срещана причина за объркване, особено при възрастните хора.
Изображение: framar.bg ©
Кога да потърсите лекар?
Ако вие или някой, когото познавате, започва да показва признаци на объркване, е необходимо да посетите лекар за преглед и консултация. Причините за състоянието може да са различни, включително нараняване, инфекция, употреба на вещества и лекарства. Важно е да се установи основната причина, за да може да се лекува.
Хората, които изпитват объркване, понякога действат непредвидимо. Затова е необходимо да се наблюдават внимателно и да бъдат предпазвани от самите себе си или от нараняване на другите.
Ако проявилите се симптоми водят до делириум, лекарят вероятно ще препоръча приемане в болница.
Какво може да се направи при объркване?
Краткосрочните случаи на леко объркване, причинено от хранителен дисбаланс, дехидратация или недоспиване, може да отмине с домашно лечение – балансирано хранене и почивка.
Ако причината за объркването е ниската кръвна захар, пиенето на подсладена напитка, консумацията на бонбон или бучка захар може да бъде всичко, което е необходимо за облекчаване на симптомите. В случай, че объркването е причинено от дехидратация е необходимо да се приема достатъчно вода или електролитни напитки.
Объркване поради нараняване на главата обаче изисква незабавна медицинска помощ.
Прогнози при объркване
Тъй като има много сериозни състояния, които могат да причинят объркване, често се изисква медицинска помощ. Не се колебайте да потърсите лекар, ако човек внезапно прояви признаци на объркване.
Докато не се определи причината най-важното е човекът да бъде наблюдаван, за да не прояви агресия спрямо себе си или околните.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Заболявания при симптом Объркване
- Grand mal припадъци (с малки припадъци [petit mal] или без тях), неуточнени
- Hyperemesis gravidarum с метаболитни нарушения
- Автоимунен хепатит
- Адисонова криза
- Акантамебиаза
- Актиномикоза
Библиография
https://www.healthline.com/health/confusion
https://medlineplus.gov/ency/article/003205.htm
Коментари към Объркване
Боян К
Преди година имах силен страх от едно пътувяне . След това след една пиянска вечер , на другия ден бях зле , имах забрава и леко объркване и от там силен страх защо се бъркам с натрапчиви мисли . От както баба ми почина преди мевеж и нещо имам чести обърквания на моменти , но не като да не знам къде съм , а объркване с друга мисъл и за секунди силен стах от тва . Ходих при невролог каза пе забравята , липсата на концентрация и паметта се дължат на стрес аи тревожно разстройство?
Здравейте! Да, възможно е. Препоръчваме Ви да се консултирате с психиатър или психотерапевт.
Преди година имах силен страх от едно пътувяне . След това след една пиянска вечер , на другия ден бях зле , имах забрава и леко объркване и от там силен страх защо се бъркам с натрапчиви мисли . От както баба ми почина преди мевеж и нещо имам чести обърквания на моменти , но не като да не знам къде съм , а объркване с друга мисъл и за секунди силен стах от тва . Ходих при невролог каза пе забравята , липсата на концентрация и паметта се дължат на стрес аи тревожно разстройство?