Оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт МКБ I65
Състояния, които се характеризират с развитието на емболия, стеснение, обструкция или тромбоза на базиларна, каротидна или вертебрална артерия, се наричат - оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт. При тези заболявания клиничната симптоматика продължава от няколко минути до няколко часа, но не повече от 24 часа. Те имат напълно обратим характер и клиниката се определя от съдовия басейн, в който се развива исхемията.
Причина за развитието на оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт може да бъде:
- рязко повишаване на артериално налягане (хипертония);
- продължително във времето нелекувана хипертония;
- травматични увреждания;
- малформации на кръвоносните съдове.
Клиничната симптоматика при оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт се ръководи от страна на каротидния басейн или на вертебро-базиларната система. В каротидния басейн пристъпите са най-често от коровите отдели на средната мозъчна артерия и се характеризират с контралатерална транзиторна слабост и изтръпване на крайниците, по-често ръката, и/или говорни (дизартрични или афатични) нарушения. Често се установяват и зрителни нарушения - едностранна, внезапно, настъпваща и преходна (до 10-15 мин.) загуба на зрение, поради исхемия в басейна на a.ophthalmica. Тези зрителни нарушения се наричат amaurosis fugax или транзиторна монокуларна слепота.
Транзиторни исхемични атаки във вертебро-базиларната система са по-чести от тези в каротидната система. Причината за това са допълнителни патологични фактори, които играят роля за развитие на преходна исхемия. Това са дегенеративни промени по цервикалните прешлени, като спондилоартроза с остеофитоза, дискови пролапси в цервикалния отдел, спондилолистези и др.
Клиничната картина се характеризира със следните оплаквания и симптоми:
- световъртеж;
- шум в ушите;
- атаксия;
- нистагъм;
- дизартрия;
- тилно главоболие;
- двойно виждане;
- хемианопсия;
- намалено зрение;
- скотоми;
- фотопсии.
Могат да се наблюдават и сетивни и двигателни нарушения от хеми или квадритип. По-редки симптоми са внезапно падане на земята без загуба на съзнание (drop attacks), поради хипоксична дисфункция на ретикуларната формация.
Диагнозата при оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт се базира на:
- клиничната картина;
- невроизобразяващите изследвания - компютърна томография (КТ) и магнитно-резонансна томография;
- Доплерова сонография;
- ангиография;
- ликворно изследване;
- изследване на очните дъна.
Диференциална диагноза на заболяването се извършва с:
- мозъчен тумор;
- субдурален хематом;
- менингоенцефалит и др.
Профилактиката на оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт бива първична и вторична.
Първичната профилактика се провежда при наличие на рискови фактори за мозъчно-съдова болест. Необходимо е ранно откриване и лечение на рисковите фактори и придружаващите заболявания. Промяна на начина на живот с повишаване на физическата активност, спорт, диета, отслабване на тегло и др.
Вторичната профилактика се провежда при болни, прекарали транзиторна исхемична атака.
Предприемат се следните терапевтични мероприятия:
- лечение на рисковите фактори;
- използване на тромбоцитни антиагреганти;
- антикоагуланти при данни за тромбоемболизъм;
- хирургично лечение на симптомните каротидни стенози;
- невропротективна и вазоактивна терапия.
Коментари към Оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт МКБ I65