Друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив МКБ I62
Събиране на кръв в субдуралното пространство, което се намира между твърдата мозъчна обвивка и арахноидеята, се нарича субдурален хематом. Субдуралният хематом се включва към групата на нетравматичните вътремозъчни кръвоизливи.
Най-чести причини за спонтанното развитие на субдуралния хематом може да бъдат:
- много леки черепни травми;
- възрастни хора с продължително време нелекъвано артериално кръвно налягане (хипертония);
- злоупотреба с алкохол;
- кахексия;
- антикоагулантна терапия;
- нарушения в коагулацията - съсирваемостта на кръвта.
Кървоизливът е венозен и се получава вследстиве на разкъсване на пиалните вени, преди влизането им във венозните синуси. Поради анатомичните особености на субдуралното пространство, тези хематоми са по-дифузни и с по-голям обем. Възможни са и двустранни хематоми.
Клиничната картина при субдуралния хематом може да протече класически:
- нарушено съзнание;
- светъл период;
- постепенно развитие на огнищна неврологична симптоматика.
Трябва да се има впредвид, че приблизително при половината от болните клиничната картина е с атипичен ход на протичане - с частично проясняване на съзнанието или е налице постоянно коматозно състояние с постепенно задълбочаваща се неврологична симптоматика.
Според продължителността на светлия период субдуралният хематом може да бъде остър и хроничен.
Острият субдурален хематом се развива след светъл период от 3-7 дни. Развитието на огнищната симптоматика е по-бавно и постепенно, а загубата на съзнание е по-късно. Наблюдава се постепенно засилващо се главоболие с повръщане. Развива се контралатерална хемипареза и хомолатерална мидриаза. В този период болния може да загине за 2-3 дни, ако не се вземат спешни оперативни мерки.
Субдурални хематоми, при които светлият период е от 1-3 седмици се означават като субакутни.
При хроничният субдурален хематом латентният период е по-дълъг - от няколко седмици до няколко месеца. Появява се силно главоболие, често психични и когнитивни разтройства като:
- обърканост;
- апатия;
- дезориентация;
- паметови смущения.
Постепенно се оформя типичната клинична картина на съчетание на прогресираща общомозъчна и огнищна неврологична симптоматика, с нарушение на съзнанието до кома.
Диагнозата при субдуралния кръвоизлив се поставя по характерното развитие на симптомите и с помощта на компютърна томография и магнитнорезонансната томография. Открива се екстрацеребрален хематом с типична полулунна форма около мозъчната хемисфера. Каротидната ангиография показва латерална аваскуларна зона на мястото на хематома.
Лечението на субдуралния хематом налага оперативна намеса. При острите субдурални хематоми се прилага краниотомия, а при хроничните, които са с течно съдържимо, се извършава пунктиформена трепанация в темпоралната област с аспирация на кръвта.
Прогнозата на субдуралния хематом до голяма степен зависи от бързата диагноза и оперативната интервенция преди болният да изпадне в кома. При 15 % от случаите се налага реоперация.
Коментари към Друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив МКБ I62