Субдурален кръвоизлив (остър)(нетравматичен) МКБ I62.0
Субдурален кръвоизлив се развива при разкъсване на пиални вени, преди да се влеят в синусите на твърдата мозъчна обвивка. Най-често това се наблюдава при травми, дори съвсем леки, с твърд предмет, без кожно нараняване в челната или тилната област. Излялата се кръв се разстила в субдуралното пространство по конвекситета на мозъчната хемисфера, а понякога и по базата на мозъка. Според бързината на протичането субдуралният хематом може да бъде остър и хроничен.
Острият субдурален хематом се получава при разкъсване на по-голяма вена.
Хроничният субдурален хематом обикновено се получава при излив на малко количество кръв. Хематомът се организира и обгражда с капсула. През образувалата се полупропусклива мембрана в хематома постъпва течност, която увеличава неговия обем. Мозъкът се притиска и измества.
Клиничната картина на субдурален кръвоизлив (остър)(нетравматичен) се различава съществено от хроничната форма на заболяването. Обикновено след настъпването на кръвоизлива се наблюдава светъл период обикновено от 3-4 дни, който е по-дълъг от този при епидуралния хематом. Болният започва да се оплаква от силно главоболие, появява се гадене и повръщане. Развива се сравнително бързо сомнолентност, хемипарезата се засилва, следва сопор, кома, нарушение на дишането и пулса, хипертермия и ако болният не се оперира навреме, настъпва смърт.
Диагнозата се поставя след провеждане на компютърна томография на главата и ангиография на мозъчните съдове.
Острият субдурален хематом се евакуира чрез пунктиформено трепанационно отверстие и кухината се промива. След изваждането на хематома настъпва бързо подобрение.
Коментари към Субдурален кръвоизлив (остър)(нетравматичен) МКБ I62.0