Мускулна слабост
› Видове
› Заболявания, на които е симптом
› Лечение
Какво представлява?
Мускулна слабост представлява намаляване или липса на мускулна сила на конкретен мускул или мускулна група.Това е често срещан симптом при мускулни, неврологични и метаболитни нарушения. Може да се срещне във всички възрастови групи. В зависимост от причината, слабостта може да се прояви в една мускулна група или да обхване мускулите на цялото тяло. Това състояние може да бъде придружено от болка, спазми, усещане за парене, парализа, замъглено (двойно) виждане, диария, умора, треска, главоболие, гадене и повръщане, скованост, необяснима загуба на тегло, изпотяване и други.
Видове мускулна слабост
Терминът мускулна слабост може да се използва за описание на различни състояния, които са близки до усещане:
- Същинска мускулна слабост - Тя обикнвено е свързана с някакво увреждане или заболяване, следствие на което мускулната сила е намалена и мускулите не работят ефективно. При този вид мускулна слабост мускулите са по-отпуснати (с намален мускулен тонус), с намален обем и сила. Такъв вид мускулна слабост се наблюдава след състояния като инсулт и различни неврологични заболявания. В тези случаи е налице реална мускулна слабост, поради намаляване на мускулната сила.
- Астения - Това е чувство на постоянна умора, безсилие, липса на енергия и изтощение. При астеничния синдром мускулът може реално да не е по-слаб, но извършването на дадена дейност отнема много повече усилия. Този тип мускулна слабост често се наблюдава при хора, които имат синдром на хронична умора, след прекарани вирусни инфекции, хронични заболявания на сърцето, белите дробове и бъбреците, онкологични заболявания и др. Причините за появата на астения може да са както физически, така и на психологическа основа и обикновено са комплексни. Когато се касае за хронични заболявания, в основата на мускулната слабост могат да стоят обездвижването и намаленото снабдяване на мускулите с хранителни вещества и кислород.
- Бърза мускулна умора - Състояние, при което мускулите първоначално имат сила, но се уморяват много по-бързо и отнема повече време от нормалното, за да се възстановят. По-бързата мускулна умора често се свързва с мускулна слабост, особено когато е симптом на заболявания като миастения гравис и дистална мускулна дистрофия.
Разликата между тези три вида мускулна слабост често е неясна и понякога се припокриват. Също така може да се преминава от едно състояние към друго. Въпреки това характеристиките на мускулната слабост и нейното проявление, могат да помогнат за по-точната диагностика.
Заболявания със симптом мускулна слабост
Мускулната слабост може да е резултат както както от естествени процеси в тялото, като липса на физическа активност, възрастови изменения, бременност, така и да е симптом на различни заболявания. Като симптом на заболяване, тя може да се дължи на:
- Болести на нервната система - синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barre syndrome), амиотрофична латерална склероза, миастения гравис, парализа на лицевия нерв, церебрална парализа, полиневрит, болест на двигателния неврон, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), мускулна дистрофия тип Дюшен (type Duchenne) или Бекер (type Becker), диабетна полиневропатия, алкохолна полиневропатия, дистална мускулна дистрофия, болест на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Tooth disease), синдром на Ламбърт-Ийтън (Eaton-Lambert syndrome).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - болест на Адисон (Adisonn's disease), хипокалиемия, болест на Грейвс (Graves' disease), захарен диабет, хиперкортизолизъм, синдром на Кушинг (Cushing syndrome), дехидратация, електролитен дисбаланс, синдром на Бартер (Bartter syndrome).
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматична полимиалгия, дискова херния, артроза, ревматоиден артрит, дерматомиозит, миозит, остеомалация.
- Инфекциозни и паразитни болести - сифилис, ботулизъм.
- Травми - травма на мускул, травма на главата, травма на периферен нерв, травма на гръбначен мозък.
- Новообразувания - мозъчен тумор.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Стърж-Вебер (Struge-Weber syndrome).
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - анемия.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт.
Кои са по-честите причини за възникване на мускулна слабост?
Възрастови изменения
Нормално е с възрастта човек да губи част от мускулна си маса и съответно мускулна сила. Лекарите наричат този процес саркопения. Обикновено значителна мускулна слабост може да се забележи след 60- или 70-годишна възраст. Саркопенията също така може да е следствие от различни здравословни проблеми, водещи до обездвижване и намалена физическа активност.
Настинка или грип
Ако имате тежка настинка, грип или някакво друго инфекциозно заболяване, това може да доведе до чувство на умора и мускулна слабост. Симптомите на грип могат да продължат до няколко седмици, но отшумяват с времето и оздравяването. Някои вируси могат да засегнат самите мускули и така да причинят слабост.
COVID-19
Признаците на COVID-19 често са подобни на тези на грипа и включват кашлица, треска и умора. Инфекцията с COVID-19 може да причини множество симптоми, включително мускулна слабост и болка в мускулите. Също така при тежко боледуване от COVID или друго заболяване, което е свързано с продължително залежаване у дома или в болницата, мускулите бързо губят своята сила. Физиотерапията и упражненията у дома, могат да са от голяма помощ за възстановяването от коронавирус.
Прием на медикаменти
Някои лекарства могат да доведат до мускулна слабост, като проява на страничен ефект от продължителната им употреба. Обикновено това са медикаменти, които причиняват мускулна умора, която във времето може да прогресира до слабост. Такива са например статините (използвани за понижаване на нивата на холестерола), някои антибиотици (включително ципрофлоксацин и пеницилин) и противовъзпалителни болкоуспокояващи (като напроксен и диклофенак).
Неврологични заболявания, свързани с мускулна слабост
Макар и по-рядко мускулната слабост може да е симптом на заболявания, които водят до увреждане на нервната систтема. Такива са:
Полиневропатии
Полиневропатиите са заболявания, които засягат периферните нерви в тялото. Причина могат да бъдат инфекции, токсини, хранителни дефицити и автоимунни състояния.
Различават се остра и хронична полиневропатия.
- Остра полиневропатия - острите форми се проявяват се с остро начало и симптомите са тежки. Този тип е често срещан при наличие на инфекция или автоимунна реакция. Пример е синдромът на Гилен-Баре.
- Хронична полиневропатия - Хроничните форми се случват, когато симптомите персистират дълго време и не се повлияват веднага от приложената терапия. Този тип може да бъде причинен от други основни заболявания като диабет и бъбречна недостатъчност.
Симптомите на невропатия могат да варират в зависимост от това какво ги причинява. Най-честите симптоми включват:
- парестезиии
- усещане за парене или изтръпване
- слабост в краката и ръцете
- алодиния
Миастения гравис
Миастения гравис е хронично автоимунно заболяване, при което антитела разрушават комуникацията между нервите и мускулите, което води до слабост на скелетните мускули. Заболяването засяга по-активните мускули от тялото, особено тези, които контролират очите, устата, гърлото и крайниците.
Най-честите симптоми на миастения гравис са:
- зрителни проблеми, като увиснали клепачи (птоза) и двойно виждане (диплопия)
- мускулна слабост и умора, които се влошават след физическо натоварване
- масковидно лице
Болест на Паркинсон
Болестта на Паркинсон е разстройство на централната нервна система, което се характеризира с тремор, брадикинезия, мускулна ригидност.
Симптомите на Паркинсон обикновено започват постепенно и се влошават с течение на времето. С напредване на заболяването, болните страдат от психически и поведенчески промени, затруднения при ходене и говорене. Всички тези симптоми се дължат на намаление на количеството на допамин в мозъка.
Диагноза
За поставянето на диагноза мускулна слабост е необходимо снемането на подробна анамнеза на пациента. Много важно диагностично значение има и обстойния неврологичен статус, чрез който се изследват: рефлекси, сетивност, мускулен тонус.
От образните изследвания значение имат Компютърна томография (КТ) и Ядрено-Магнитен резонанс (ЯМР). Специфично изследване е електромиографията (ЕМГ), което е много показателно за увреда на периферните нерви.
Кръвните изследвания са необходими за проверка за признаци на инфекция или други състояния.
Лечение
За провеждане на лечение е необходимо поставянето на правилна диагноза.
Вариантите за лечение обикновено включват физиотерапия, промени в диетата и различни медикаменти.
Хирургично лечение се налага в случаите, в които първопричината го изисква, например при дискова херния.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Мускулна слабост
- Arthrogriposis multiplex congenita
- Myasthenia gravis
- Spina bifida
- Автоимунна полигландуларна недостатъчност
- Адисонова криза
- Адреногенитални разстройства
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325876
https://www.medicoverhospitals.in/symptoms/muscle-weakness
https://www.completeneurologicalcare.com/blog/treatments-for-muscle-weakness
https://patient.info/signs-symptoms/tiredness-fatigue/muscle-weakness
https://www.webmd.com/healthy-aging/ss/slideshow-muscle-weakness
Коментари към Мускулна слабост