Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Разстройства на други ендокринни жлези Адреногенитални разстройства

Адреногенитални разстройства МКБ E25

от 10 май 2013г., обновено на 10 дек 2018г.
Адреногенитални разстройства МКБ E25 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Продукти
Коментари
Свързаност

Адрогениталните разтройства обединяват състояния, които възникват в резултат на свръх секреция на половите хормони от надбъбречната кора и водят до различни по степен промени във вътрешните и външни гениталии и вторични полови характеристики.

Към андрогениталните разтройства принадлежат заболявания като адренален псевдохермафродизъм, хетеросексуален преждевременен пубертет, изосексуален преждевременен пубертет, преждевременна макрогенитосомия, преждевременно полово узряване с хиперплазия на бъбреците.

Мъжки изосексуален преждевременен пубертет представлява състояние, което се характеризира се с преждевременно полово узряване и поява на вторични полови белези преди 10 годишна възраст. При изосексуална форма на преждевременен пубертет се характеризира с това, че вторичните полови белези отговарят на генетичния пол.

Към андрогениталните разтройства принадлежи и макрогенитосомията.

Макрогенитосомия  рядко срещано заболяване, което се проявява при момчета до 10-11 години, а при момичетата може и към 9 години. То се  характеризира с преждевременно сексуално и физическо развитие, а понякога и с умствено изоставане. Болестта се среща само при деца, и то предимно при момчета.

Причината за заболяването най-често енай-често е тумор засягащ епифизната жлеза. Туморът може да бъде тератома, сарком, хорионеепителиома и др.

Патогенезата на заболяването не е известна. Установено е наличие на  епифизарен фактор, който води до повишаване на производството на гонадотропин-рилизинг хормон на предния дял на хипофизата. Повишено е отделянето на лутеинизиращия хормон, който стимулира производството на тестостерон в организма.

Клиничната картина се характеризира с летаргия, сънливост, повишена възбуда,пропорционални нарушения засягащи тялото и крайниците и много добре развита мускулатура. Много характерно на заболяването е че пенисът и тестисите се уголемени,а сперматогенеза е налице. Добре изразени са вторичните полови белези изразяващи се в растеж на мустаци, брада, наличие на косми под мишниците, нисък дрезгав глас.

В резултат на повишено вътречерепно налягане могат да се наблюдават симптоми като главоболие, гадене, повръщане, нарушения засягащи зрението и слуха. Участието на малкия мозък се проявява с нарушена походка, атаксияи и други. Посредством ЕЕГ в базалните части на мозъчни лезии, е установена абнормна електрическа активност.

Диагнозата се поставя посредством типичната клиничната картина, ЕЕГ,образните изследвания като Ro, КАТ, ЯМР и други.

При наличие на тумор на епифизната жлеза лечението е оперативно. Понякога то се последва от лъчетерапия. Симптоматично лечение се изразява в лумбална пункция, интрамускулна инжекция на разтвор на магнезиев сулфат, и т.н.

Прогнозата е лоша когато е налице тумор на епифизната жлеза.

Към андрогениталните разтройства спада и женски адренален псевдохермафродизъм.

Женски адренален псевдохермафродизъм се характеризира с това, че у дете с женски хромозомен пол се установява маскулинизация на външните полови органи.

Причини за това състояние могат да бъдат вродена надбъбречна хиперплазия, вирилизиращи тумори у бременната, хормонално лечение и тежки аномалии.

Клиторът е значително уголемен, като понякога може да наподобява пенис. При тежките случаи може да бъде налице урогенитален синус. Промените засягащи външните полови органи при момичетата могат да се наблюдават непосредствено след раждането или да се развият в последствие.

Основно значение за диагнозата имат хромозомните изследвания.

Лечението в зависимост от причината може да бъде оперативно или хормонално.

Причини за андрогениталните разтройства могат да бъдат хиперплазия или тумори на надбъбреците, вродени ензимни дефекти (дефицит на 21-хидроксилазата- СУР 21 А2) в стероидната биосинтеза, унаследявани по автономно-рецисивен път. В зависимост от вида и степента на ензимните дефекти се изявяват още при раждането и по време на настъпване на пубертета.

Клинично повишената андрогенна секреция потиска освобождаването на гонадотропни хормони и при жените води до полово разстройство в съчетание с белези на различна по степен вирилизация, а при мъжете настъпва преждевременно изосексуално развитие.

СУР 21 А2 без загуба на сол- Проста вирилизация, при 2/3 от случаите е нарушена само синтезата на кортизола и липсват прояви на минерал-кортикоиден дефицит. При жените се наблюдава клиторомегалия, сраснали големи лабии, хипопластични или липсващи малки лабии, картина на женски псевдо хермафродитизъм. Настъпва хетеросексуален преждевременен пубертет и прогресираща вирилизация в зряла възраст. Млечните жлези атрофират, фуликулогенезата е нарушена.

При мъжете се наблюдава макрогенитосомия и ранно пубисно окосмяване, преждевременен изосексуален псевдопубертет, висок ръст, добре развити мускули създаващи впечатление за „малък Херкулес”, пенисът е голям, но тестисите остават малки, непълна сперматогенеза, инфиртилитет.

СУР 21 А2 със загуба на сол- Симптомите се изразяват през първите дни до няколко седмици след раждането и се засилват. Има загуба на тегло, метаболитна ацидоза, колапс.

Диференциална диагноза трябва да се прави от истински хермафродитизъм, истински преждевременен пубертет.

Лечението на андрогениталните разтройства е различно в различните случаи. При вродена двустранна надбъбречна хиперплазия (при деца) Hidrocortisone 10-25mg/m2/d в 2-3 приема. При юноши и в зряла възраст- Hidrocortisone 0,27-0,75mg вечер преди лягане.

При надбъбречни тумори лечението е хирургично. При леки форми на вирилизация лечението се осъществява с естрогени.

3.8/5 5 оценки

Видове Адреногенитални разстройства МКБ E25

  • E25.0 Вродени адреногенитални разстройства, свързани с ензимен дефицит
  • E25.8 Други адреногенитални разстройства
  • E25.9 Адреногенитално разстройство, неуточнено

Симптоми и признаци при Адреногенитални разстройства МКБ E25

  • Повръщане
  • Гадене
  • Диария
  • Коремна болка
  • Усещане за отпадналост
  • Затруднено дишане
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ПРЕДНИЗОЛОН F таблетки 2 мг * 50
14.72лв.

ПРЕДНИЗОЛОН F таблетки 2 мг * 50

Коментари към Адреногенитални разстройства МКБ E25

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Адреногенитални разстройства МКБ E25
    www.framar.bg 
    на 18 April 2021 в 21:30
    Коментирайте "Адреногенитални разстройства МКБ E25"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 80.1 ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ХИПОФИЗАТА И НАДБЪБРЕКА ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • КП № 80.2 ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ХИПОФИЗАТА И НАДБЪБРЕКА ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах