Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Разстройства на други ендокринни жлези

Разстройства на други ендокринни жлези МКБ E20-E35

от 16 юни 2013г.
Разстройства на други ендокринни жлези МКБ E20-E35 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Коментари
Свързаност

Разстройства на други ендокринни жлези включва някои по-често срещани заболявания на други ендокринни жлези като паращитовидните, хипофизата, надбъбречните жлези, яйчници, тестиси и тимуса.

Заболяванията с най-голямо значение са андрогениталните разтройства, хиперфункция на хипофизата, хипофункция на хипофизата, хипералдостеронизъм, дисфункция на яйчниците, дисфункция на тестисите, полигландуларна дисфункция, заболявания на тимуса.

Към разстройства на други ендокринни жлези принадлежат и андрогенните разтройства.

Андрогенитални разтройства са сравнително рядко срещани заболявания. Те могат да бъдат вродени или придобити.

Вродените андрогенитални разтройства се дължат на дефицит на 21-хидроксилаза и вродената надбъбречна хиперплазия, а придобитите биват идеопатични или вследствие на прием на медикаменти или друга причина.

Адрогениталния синдром обединява състояния, които възникват в резултат на свръхсекреция на половите хормони от надбъбречната кора и водят до различни по степен промени във вътрешните и външни генеталии и вторични полови характеристики.

Клинично вродените андрогенитални разтройства се характеризират с маскулинизация (характеризира се с уголемен клитор, сливане на срамните устни, които приличат на тестиси). След раждането е характерно преждевременно окосмяване на половите органи, наличие на акне, мутиране и задебеляване на гласа. Децата растът бързо, но тъй като костната им възраст напредва бързо, настъпва преждевременно затваряне на епифизарните пластинки и поради това крайния ръст остава нисък. Освен това се наблюдават солева загуба, която се изразява с анорексия, повръщане, дехидратация, прогресивно спадане на тегло, ритъмни и проводни нарушения.

Към разстройства на други ендокринни жлези принадлежат и хипер и хипофункцията на хипофизата.

Хипер и хипофункцията на хипофизата са друга основна група ендокринни заболявания, които засягат не малка част от хората по света.

Основните причини могат да бъдат хипофизарни тумори, травми на хипофизата при злополуки, операции, синдром на Shehan (изразяващ се в некротизиране на предния хипофизарен дял след раждане в резултат от настъпил колапс по време на раждане), автоимунни заболявания, грануломи (саркоидоза, еозинофилен гранулом) и други.

При хиперфункция на хипофизата могат да се наблюдават много заболявания. От тях с най-голямо значение са акромегалия, гигантизъм, хиперпролктинемия, синдром на неадекватна секреция на антидиуретичен хормон, преждевременен пубертет от централен произход.

При хипофункция на хипофизата се наблюдават заболявания като хипофизарен нанизъм, синдром на недоимък на СТХ у възрастни, вторичен хипогонадизъм характеризиаерщ се с понижени ЛХ и ФСХ, остра недостатъчност на предния дял на хипофизата и много други.

Основно значение за поставяне на диагнозата при заболявания засягащи хипофизата имат хормоналните изследвания и специализираните образни изследвания.

Към разстройства на други ендокринни жлези принадлежи и хипералдостеронизма.

Хипералдостеронизъм представлява болестно състояние, което се дължи на повишена секреция на хормона алдостерон от надбъбречните жлези.

Причините за възникването на заболяването са аденом на надбъбречната жлеза и надбъбречната хиперплазия.

Клинично хипералдостеронизма се изразява във високото кръвно налягане и хипокалиемията. Не рядко в началните етапи заболяването протича безсимптомно. По-късно се проявяват симптоми като главоболие, зрителни нарушения, гърчове, мускулна слабост, запек, полиурия, полидипсия, аритмии, повръщане.

Към разстройства на други ендокринни жлези принадлежат и дисфункциите на яйчниците.

Дисфункция на яйчниците представлява състояние, което се характеризира с нарушена функция на яйчниците, изразяваща се в непълноценно синтезиране и отделяне на хормони. Този вид патология засяга не малка част от жените по света.

Причините могат да бъдат туморни процеси, травми, възпалителни и инфекциозни заболявания, поликистозни яйчници и други.

Клинично заболяването се характеризира с аменорея(липса на менструация), неправилни маточни кръвотечения, нарушения в овулацията, стерилитет и други.

Към разстройства на други ендокринни жлези принадлежи и дисфункцията на тестисите.

Тестесите са жлези с екзогенна и ендокринна функция. Екзогенната функция се изразява в сперматогенезата, а и ендокринна функция с тестостеронообразуване.

Дисфункцията на тестисите се изразява в хипогонадизъм (отпадането на една от двете функции на тестисите).

Клинично състоянието се може да се характеризира с намалено либидо, гинекомастия, намаляне на аксиларното и генетално окосмяване, стерилитет и други.

Полигландуларната дисфункция представлява състояние, което се характеризира с нарушена функция на жлезите с вътрешна секреция.

Към полигландуларната дисфункция принадлежат и автоимунните полигландуларни синдроми. Автоимунните полигландуларни синдроми представляват комбинация от различни ендокринни и не ендокринни автоимунни заболявания, при които има повишени титри на антитела.

Тя се характеризира с нарушение на функциите на жлезите с вътрешна секреция, което се изразява в разнообразна симптоматика.

3.7/5 6 оценки

Видове Разстройства на други ендокринни жлези МКБ E20-E35

  • E20 Хипопаратиреоидизъм
  • E21 Хиперпаратиреоидизъм и други разстройства на паращитовидните жлези
  • E22 Хиперфункция на хипофизата
  • E23 Хипофункция и други разстройства на хипофизата
  • E24 Синдром на Cushing
  • E25 Адреногенитални разстройства
  • E26 Хипералдостеронизъм
  • E27 Други разстройства на надбъбречните жлези
  • E28 Дисфункция на яйчниците
  • E29 Дисфункция на тестисите
  • E30 Нарушения в пубертета, некласифицирани другаде
  • E31 Полигландуларна дисфункция
  • E32 Болести на тимуса
  • E34 Други ендокринни разстройства
  • E35* Разстройства на ендокринните жлези при болести, класифицирани другаде

Симптоми и признаци при Разстройства на други ендокринни жлези МКБ E20-E35

  • Симптоми вариращи значително в зависимост от конкретното състояние
  • Симптоми, свързани с нарушения в ендокринната система

Коментари към Разстройства на други ендокринни жлези МКБ E20-E35

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разстройства на други ендокринни жлези МКБ E20-E35
    www.framar.bg 
    на 20 January 2021 в 03:08
    Коментирайте "Разстройства на други ендокринни жлези МКБ E20-E35"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Ендокринна система

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах