Хиперпаратиреоидизъм и други разстройства на паращитовидните жлези МКБ E21
Хиперпаратиреоидизъм и други разстройства на паращитовидните жлези е болестно състояние, дължащо се на повишена продукция хормони от паращитовидните жлези.
Паращитовидните жлези са няколко на брой, с големина на грахово зърно, разположени около щитовидната жлеза. Те синтезират хормона паратхормон, който е регулатор на калциево-фосфорната обмяна в организма.
В зависимост от вида си хиперпаратиреоидизмът може да се класицифацира като първичен и вторичен.
Причините за първичният хиперпаратиреоидизъм са хиперплазия на паращитовидните жлези, аденом на паращитовидната жлеза и други.
Вторичният хиперпаратиреоидизъм настъпва при заболявания, протичащи с нарушения в калциево-фосфорната обмяна като болест на Paget, хронична бъбречна недостатъчност, рахит, хиповитаминоза Д, стомашно-чревни заболявания.
Патогенезата на хиперпаратиреоидизъм и други разстройства на паращитовидните жлези и се изразява в това, че повишеното ниво на паратхормона усилва извличането на калций и фосфор от костите и преминаването им в кръвта. В резултат настъпва деминерализация на костите при което се развива оспеопороза, настъпват патологични фрактури, високите нива на калций в кръвта водят до тежка нефролитиаза.Повишеното калциево ниво в кръвта влияе и върху нервно-мускулната възбудимост.
Клиничната картина на хиперпаратиреоидизъм и други разстройства на паращитовидните жлези се групира в няколко синдрома:
- Понижена нервно-мускулна възбудимост, обща слабост, отпуснатост и залежаване на болния от хиперпаратиреоидизъм.
- Костна остеопороза изразяваща се в болки по костите и чести фрактути.
- Повишена стомашна секреция, която води язва, болки в стомаха, склонност към стомашни кръвоизливи.
- Бъбречна калкулоза, която води до образуване на бъбречни камъни, болки в бъбреците с тендензия към развитие на пиелонефрит и бъбречна недостатъчност.
Основно значение за поставянето на диагнозата хиперпаратиреоидизъм и други разстройства на паращитовидните жлези имат субективни и обективно симптоми и лабораторни изледвания, биохимични изследвания, завишени нива на калций и занижени на фосфор.
Лечението на заболяването зависи предимно от причините за възникването му. Основно то се изразява в оперативно отстраняване на аденома или на част от паращитовидните жлези, консумация на храни богати на калций и фосфор (предимно млечни изделия), възстановяване на нормалната костна структура, профилактика против бъбречни усложнения - антибиотична терапия против уроинфекции и много други.
Прогнозата на заболяването е различна. В ранните стадии на хиперпаратиреоидизма прогнозата е добра, докато в късните настъпват сериозни усложнения, влияещи върху качеството на живота на болните.
Коментари към Хиперпаратиреоидизъм и други разстройства на паращитовидните жлези МКБ E21