Разстройства на ендокринните жлези при болести, класифицирани другаде МКБ E35*
Разтройства на ендокринните жлези при болести, класифицирани другаде представляват рядко срещани заболявания, към които спада и туберкулозата на щитовидната жлеза, Адисонова болест с туберкулозна етиология, Синдромът на Waterhouse Friderichsen.
Туберкулозата на щитовидната жлеза е рядко срещано заболяване, което се причинява от микобактериум туберкулозис. Заболяването се среща предимно при възрастни пациенти.
Причината за разтройства на ендокринните жлези при болести, класифицирани другаде и развитието на туберкулоза на щитовидната жлеза е разпространението на процеса извън първичното огнище, което най-често се намира в белите дробове.
Патоанатомично може да се наблюдават огнища на казеозна некроза, множествени туберкули (в случаи на милиарна туберкулоза), цикатризация на туберкулозните огнища. Хистологично се наблюдават периферно разположени гигантски клетки тип Лангханс, грануломатозни епителни клетки, централна казеозна некроза.
Клиничната картина на туберкулозата на щитовидната жлеза се характеризира с уголемена в различна степен щитовидна жлеза, която обикновено е болезнена при палпация, може да се установи наличие на възловидни формации в жлезата, промяна на кожата над жлезата, увеличаване на регионалните лимфни възли. Характерно за заболяването са и симптомите от субфебрилна температура, нощно изпотяване, намаляване на телесната маса.
Диагнозата се поставя чрез тънкоинглена аспирационна биопсия и доказване на туберкулозния причинител. Други методи, които спомагат за диагнозата са ехография, томография, рентгенография, Манту и други.
При физикалното изследване може да се установи, увеличение на щитовидната жлеза, която може да има наличие възловидни формации, болезненост при палпация, уголемяване на шийните лимфни възли.
Лечението на туберкулозата на щитовидната жлеза се състои в приложението на туберкулостатици, хирургично лечение се налага при случай на туберкулозен абсцес, при което се премахва засегнатата част от жлезата и се поставя дренаж.
Към разтройства на ендокринните жлези при болести, класифицирани другаде принадлежи Адисонова болест с туберкулозна етиология.
Адисонова болест с туберкулозна етиология представлява изключително рядко срещано заболяване. При него е налице засягане на надбъбречните жлези от туберкулозен патологичен процес вследствие, на което следва намалена продукция на глюкокортикоиди, минерал кортикоиди и полови стероиди.
Причината за развитието на заболяването е наличието на туберкулозен процес в човешкия организъм. Причинител на заболяването е M.tuberulosis.
Клинично заболяването се характеризира с адинамия, кожни и лигавични тъмни пигментации, намаляване на телесната маса, стомашно-чревни нарушения изразяващи се в болки в корема, гадене, повръщане, запек, хипотония,отпадналост, чувство на глад, тремор, изпотяване, полови смущения изразяващи се в импотентност, загуба на либидо, намалено окосмяване.
За диагнозата основно значение имат клиничната картина, хормоналните изследвания, образните изследвания най-вече КТ, която има много важно значение за установяването на туберкулозен процес, манту и други.
Лечението на заболяването е заместително и продължава през целия живот на болния, като за целта се използват синтетични глюкокортикоиди и други медикаментозни средства. Туберкулозният процес се овладява с характерната за него медикаментозна терапия.
Към разтройства на ендокринните жлези при болести, класифицирани другаде принадлежи Синдромът на Waterhouse Friderichsen.
Синдромът на Waterhouse Friderichsen представлява остра форма на менингококовият менингит или хемораргичен адреналит.
Клинично заболяването се характеризира с тежка прострация, понижено кръвно налягане, цианоза, пурпура колапс, различно изразен менингиален синдром с повишена температура до 40 С, много силно и постоянно главоболие, повръщане, вратна ригидност, опистотонус.
Основно значение за диагнозата имат изследването на ликвора, който е мътен или явно гноен, изтича под налягане, съдържа много полинуклеари, има наличие на протеинорахия.
Лечението се осъществява с антибиотици най-вече сулфонамиди, вливане на водно електролитни разтвори, корекция на метаболитната ацидоза с натриев бикарбонат.
Коментари към Разстройства на ендокринните жлези при болести, класифицирани другаде МКБ E35*