Разстройства на надбъбреците при болести, класифицирани другаде МКБ E35.1
Към разстройства на надбъбреците при болести, класифицирани другаде принадлежат Адисоновата болест с туберкулозна етиология и синдромът на Waterhouse Friderichsen.
Към разстройства на надбъбреците при болести, класифицирани другаде принадлежи Адисоновата болест с туберкулозна етиология.
Адисонова болест с туберкулозна етиология представлява заболяване, при което се развива патологичен процес засягащ надбъбречните жлези вследствие на което следва намалена продукция на глюкокортикоиди, минерал кортикоиди и полови стероиди.
Причината за развитието на заболяването е наличието на туберкулозен процес в човешкия организъм. Причинител на заболяването е M.tuberulosis.
Патогенезата на заболяването се изразява в намаленото отделяне на глюкокортикоиди, минерал кортикоиди и полови стероиди вследствие на което настъпват нарушения в обмяната на въглехидратите мастите и белтъците. Наблюдава се още намалена реабсорбция на натрий, повишено отделяне на натрий, дехидратация, задръжка на калий вследствие на което се наблюдава хипотония и хиповолемия.
Клинично заболяването се характеризира с наличие на адинамия, кожни и лигавични тъмни пигментации(те се дължат на повишеното отделяне на АКТХ от хипофизата, чиято цел е стимулацията на надбъбречните жлези), намаляване на телесната маса, стомашно-чревни нарушения изразяващи се в болки в корема, гадене, повръщане, запек, хипотония, хипогликемия (отпадналост, чувство на глад, тремор, изпотяване), полови смущения изразяващи се в импотентност, загуба на либидо, намалено окосмяване.
Адисоновата криза представлява най-сериозното усложнение на болестта и се проявява вследствие на инфекции, спиране на заместителното лечение, оперативни интервенции и други. Тя се характеризира със силно проявена отпадналост, бързо намаляване на телесната маса, гадене, повръщане, хипотония, хипогликемия, хипонатриемия, хипохлоремия, метаболитна ацидоза. Наблюдават се ритъмни нарушения и екстремно ниско артериално налягане. Адисоновата криза може да има фатален край.
От лабораторните изследвания се установява ниски стойности на кръвната захар, високи стойности на Hct, повишени нива на калия, понижени нива на натрия, високи нива на АКТХ.
За диагнозата основно значение имат клиничната картина, хормоналните изследвания (повишен АКТХ и нисък базален кортизол, нисък уринен кортизол), образните изследвания най-вече КТ, която има много важно значение за установяването на туберкулозен процес, манту и други.
Лечението на заболяването е заместително и продължава през целия живот на болния, като за целта се използват синтетични глюкокортикоиди и други медикаментозни средства, които значително подобряват живота на болния. Лечението на Адисоновата криза се осъществява с венозни инфузии и коригиране на хормоналния дефицит, лечение на съпътстващите инфекции и заболявания.
Към разстройства на надбъбреците при болести, класифицирани другаде принадлежи синдромът на Waterhouse Friderichsen.
Синдромът на Waterhouse Friderichsen представлява остра форма на менингококовият менингит или хемораргичен адреналит.
Източник на инфекцията е човекът, при който менингококът се намира в носно-гърления секрет на болните.
Заразяването става по въздушно-капков път. По-често боледуват млади хора, деца и кърмачета.
Клинично заболяването протича много тежко и се характеризира с тежка прострация, понижено кръвно налягане, цианоза, пурпура колапс, различно изразен менингиален синдром с повишена температура до 40 С, много силно и постоянно главоболие, повръщане, вратна ригидност, опистотонус.
За диагнозата основно значение има изследването на ликвора, който е мътен или явно гноен, изтича под налягане, съдържа много полинуклеари, има наличие на протеинорахия.
Диференциална диагноза се прави с менингизъм при пневмония, коремен тиф, други менингити и инфекциозни заболявания у кърмачета, гастроентерити, субарахноидален кръвоизлив.
Лечението се осъществява с антибиотици най-вече сулфонамиди, вливане на водно електролитни разтвори, корекция на метаболитната ацидоза с натриев бикарбонат.
Коментари към Разстройства на надбъбреците при болести, класифицирани другаде МКБ E35.1