Нетравматичен екстрадурален кръвоизлив МКБ I62.1
Към нетравматичен екстрадурален кръвоизлив спада нетравматичен епидурален кръвоизлив. Епидуралният хематом представлява колекция от кръв между външния лист на твърдата мозъчна обвивка и ламина интерна на черепните кости.
Нетравматичен екстрадурален кръвоизлив се дължи най-често на лацерация на менигеалните артерии (обикновено a.meningea media), по-рядко на кървене от диплоичните съдове или венозните синуси. По такъв начин епидуралният хематом е най-често артериален. В около 80-90% е съчетан с фрактура на черепни кости. Най-често епидуралният хематом се локализира темпорално (над 70%). Следващите по честота локализации са фронто- и париетотемпорално. Поради ригидната фиксация на твърдата мозъчната обвивка към вътрешната повърхност на черепните кости обикновено те са по-ограничени в сравнение със субдуралните хематоми.
Епидуралните хематоми могат да се изявят с начален светъл период, който съпровожда натрупването на кръв в епидуралното пространство. Когато се натрупа достатъчно количество кръв, тя започва да притиска вътремозъчните структури, което води до поява на симптоматика. Един от основните симптоми, наблюдаван при епидурален хематом е мидриаза (дилатирана зеница) от страната на хематома - важен диагностичен белег, който определя и мястото за оперативната намеса. Други симптоми са слабост в крайниците на срещуположната страна на лезията, поради компресия на кръстосаните пирамидни пътища, както и загуба на зрителното поле отново на срещуположната страна на лезията, поради компресия на задната церебрална артерия.
Диагнозата нетравматичен екстрадурален кръвоизлив се поставя с помощта на образни изследвания. При осъществяване на компютърна томография на главата и магнитен резонанс, епидуралния хематом обикновено има конвексна форма, тъй като неговото разпространение се спира черепната структура - местата, където дура матер се захваща плътно за черепа. Епидуралните хематоми могат да се наблюдават в комбинация със субдурални хематоми. При изследване с компютърен томограф могат да бъдат установени субдурален или епидурален хематом при около 20% от пациентите в безсъзнание.
Лечението на епидуралния хематом е сходно с това на останалите видове хематоми. Подобно на тях, кръвната колекция трябва да бъде евакуирана хирургично, като по този начин се понижава натискът, който оказва върху мозъка. Хематомът се евакуира чрез трепанация или краниотомия. Ако хематомът не се отстрани навреме и компресията се увеличи, стига се до дислокация на мозъчния ствол с нарушение на дишането и сърдечната дейност, с хипертермия и смърт.
Коментари към Нетравматичен екстрадурален кръвоизлив МКБ I62.1