Лечение при баланит
Заболяванията, засягащи половата система, са чувствителна тема, особено при представителите на силния пол. Мъжете трудно говорят за проблемите с мъжкото си достойнство и обикновено посещават специалист, когато положението вече е трагично и не могат да се справят сами (неглижирането не помага повече).
Баланитът (възпаление на главичката на пениса) е сравнително често срещано състояние, особено при малки момчета (под 4 години) и при необрязани мъже в активна възраст, като голям набор от фактори могат да предизвикат състоянието, причинявайки силен дискомфорт и поредица неприятни симптоми.
Към най-честите причини, водещи до развитие на баланит, се включват лоша лична хигиена, бактериални и гъбични инфекции, предавани по полов път, някои анатомични особености, наличието на други подлежащи заболявания с хроничен характер (например захарен диабет) и други.
Липсата на лечение при баланит крие риск от поява на различни по тежест усложнения (уретрит, лимфаденит, простати, цистит, увреждане на репродуктивните способности и други), много от които изискват своевременна терапия за ограничаване на последиците в дългосрочен план.
Полезна информация по темата може да намерите в раздел Заболявания:
При своевременно диагностициране на болестта от компетентен специалист и назначаване на целенасочена терапия лечението при баланит е бързо и успешно, рядко водейки до хронифициране на процеса. При чести рецидиви на болестта е необходимо внимателно обсъждане на евентуалните причини, отключващи процеса и тяхното трайно изкореняване.
Терапията при баланит е насочена към противодействие на етиологичния фактор, довел до развитието на болестта, като това в масовия случай включва локално (при необходимост и системно) приложение на определени лекарства, поддържане на висока лична хигиена, а при необходимост и оперативна намеса (хирургично лечение при баланит).
Лекарства, използвани за лечение при баланит
При установяване на конкретната причина за появата на баланит се назначава и съответната специфична терапия.
За постигане на оптимални резултати от медикаментозното лечение (перорално и локално) при всички случаи на баланит, независимо от причината, се препоръчва спазването на висока лична интимна хигиена.
Според причината за поява на симптомите при баланит (алергична реакция към препарати или други дразнители, инфекция, микоза, друго подлежащо заболяване) се назначават някои от следните препарати:
- антибиотици: използват се препарати от различни фармакологични групи с различен спектър на действие (спрямо конкретния бактериален причинител), като честа опция на избор са представителите на бета-лактамите (пеницилини, цефалоспорини), макролиди, флуороквинолони. По преценка на лекуващия лекар може да се използват антибиотици и от други групи, като в зависимост от състоянието на пациента последните се прилагат само локално (под формата на маз, крем, пудра) или локално и перорално (таблетки, капсули). Важно е спазване на продължителността на антибиотичния курс, тъй като преждевременното прекратяване приема на медикаментите крие риск от провал на терапията и рецидив на болестта с развитие на антибиотична резистентност
- противогъбични средства: при наличие на микоза (гъбична инфекция) се назначават подходящи противогъбични препарати, като едни от най-често използваните са клотримазол, миконазол, нистатин, тербинафин и други. При леките форми локалното приложение обикновено е достатъчно, като при по-тежки форми и в зависимост от особеностите при конкретния пациент може да се наложи включването и на перорална терапия. Средната продължителност на лечебния курс обикновено е десет дни, като срокът може да варира в широки граници при отделните пациенти
- кортикостероиди: локална терапия с кортикостероиди (най-често препарати, съдържащи хидрокортизон, преднизон и други) се назначава при развитие на баланит в резултат от алергична проява във връзка с техните силно проявени противовъзпалителни и антиалергични свойства. Въпреки че се прилагат свободно (без рецепта), преди приложението им се препоръчва консултация с вашия лекар или фармацевт (употребата им е показана само при алергия, докато приложението им при баланит в резултат от инфекциозно заболяване може да доведе до влошаване на протичането)
- емолиенти: емолиенти (най-често в лицето на ментол, лайка, невен, маточина и други) се назначават за облекчение на локалните симптоми, намаляване на дразненето в резултат от изсушаването на кожата и подпомагане на процесите на заздравяване на кожата. Често се включват в състава на комбинирани препарати, съдържащи кортикостероиди, антибиотици или противосърбежни агенти
- препарати за лечение при сърбеж: за облекчаване на локалния сърбеж може да се използват средства, съдържащи антихистамини, местни анестетици, но също и емолиенти и кортикостероиди (облекчаването на възпалението и сухотата намалява проявите на сърбеж)
В случаите, при които симптомите се проявяват в резултат от друго подлежащо заболяване с хроничен характер (кожни заболявания като екзема, псориазис, дерматит и други или ендокринни заболявания като захарен диабет) се назначава целенасочено етиологично (при възможност) лечение на конкретното състояние.
Така например при назначаването и поддържането на подходяща противодиабетна терапия (с перорални лекарства за лечение на диабет, инсулин, подходящ хранителен режим и други) и поддържане в нормалните граници нивата на кръвната захар подобен тип усложнения се наблюдават значително по-рядко, главно при разстройство в баланса в резултат от инфекциозно заболяване, болничен престой по различни причини и други.
При наличие на кожен проблем своевременната консултация с дерматолог и назначаването на подходяща лекарствена терапия подпомагат поддържането на болестта в ремисия (например при псориазис) или пълното излекуване (например при някои форми на екзема и дерматит), съответно значително намалява риска от засягане на половите органи.
При развитие на баланит в резултат от наличие на фимоза при някои пациенти лечението е хирургично.
Баланит може да се развие (и/или рецидивира често) поради наличието на наднормено тегло и/или затлъстяване, като при подобни ситуации и липса на друга обективна причина за развитие на болестта, се препоръчва оптимална редукция на телесното тегло до здравословните граници.
Полезни съвети и общи мерки за лечение при баланит
Независимо от формата на болестта и причините, довели до нейното развитие, допълнително към медикаментозната терапия често се препоръчват общи полезни съвети и насоки, които подпомагат цялостното лечение и намаляват риска от повторна поява на болестта. Спазването на тези препоръки може да се използва и като форма на превенция на заболяването:
- използване на безопасни средства при полов контакт: използването на презерватив и практикуването на безопасен секс и моногамия значително намаляват рисковете от развитие на баланит в резултат от бактериална или гъбична инфекция, предавана по полов път
- спазване на висока лична хигиена: добрата лична интимна хигиена (внимателно измиване с подходящи средства и подсушаване на областта) намалява риска от развитие на баланит в резултат от инфекция или възпаление в резултат от различни иританти и неправилна грижа за областта
- адекватна грижа за половите органи при момчетата от най-ранна възраст: винаги се консултирайте с личния педиатър за правилната грижа на половите органи при момченцата, тъй като неправилната грижа може да доведе до разраняване в областта, инфектиране, фимоза и други
- избягване използването на дразнители в областта на половите органи: субстанциите, съдържащи се в лубрикантите, различните спермициди, интимни гелове, използвани при полов контакт, както и тези, съдържащи се в праховете за пране и средствата за лична хигиена при чувствителни пациенти могат да се окажат причина за развитие на баланит с алергична основа
- контрол над подлежащи заболявания: наличието на захарен диабет, хронични кожни заболявания, увреждания с хроничен характер, засягащи отделителната, сърдечно-съдовата или храносмилателната система могат да станат причина за по-висока предразположеност към баланит
- контрол над телесното тегло: наднорменото тегло и затлъстяването се разглеждат като евентуални рискови фактори за развитието на баланит, поради което се препоръчва поддържане на здравословно тегло за елиминирането му като фактори за поява на болестта
Своевременното и целенасочено лечение при баланит води до бързо овладяване симптомите на състоянието, намалява рисковете от развитие на усложнения и рецидив на състоянието. Самолечението крие риск от влошаване на признаците при баланит, поради което се препоръчва консултация със специалист за назначаване на индивидуален терапевтичен план.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИГВАНЕЛЕ гел 30 мл
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
КАПАНИТЕ НА ФАРМАЦЕВТИКАТА - БЕН ГОЛДЕЙКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ЧАШИ ЗА МЕДИКАМЕНТ ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03 * 10
ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/184715.php
https://www.nhs.uk/conditions/balanitis/
https://emedicine.medscape.com/article/777026-treatment
https://www.webmd.com/men/penis-disorder-balanitis#1
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/balanitis-a-to-z
https://www.uptodate.com/contents/balanitis-in-adults
https://www.healthline.com/health/balanitis
https://www.medicinenet.com/balanitis_penis_disorder/article.htm
https://patient.info/mens-health/penis-problems/balanitis
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
Коментари към Лечение при баланит