Естроген заместителна терапия
Хормоналният баланс се регулира по изключително фин, но същевременно сложен механизъм, като многобройни фактори, процеси и субстанции оказват влияние върху него.
Редица заболявания, но и нормалните физиологични промени, съпътстващи напредването на възрастта при представителите на нежния пол, се свързват с дисбаланс на хормоналния статус, протичащ с различни по вид клинични прояви.
В редица подобни случаи, след консултация със специалист в областта, се препоръчва провеждане на хормонално-заместителна терапия. Тя от своя страна може да бъде комбинирана (съдържа различни по вид женски хормони), но може да бъде и естроген заместителна терапия, при която се прилага само един женски полов хормон, а именно естроген.
Изборът на вида на лечението, лекарствените форми, дозите и продължителността на терапевтичния курс се определят строго индивидуално в зависимост от състоянието, оплакванията, наличието на подлежащи заболявания, вредни навици, приемани медикаменти и редица други особености при конкретната жена.
Полезна информация за хормонално-заместителната терапия и нейните особености може да намерите в раздел Лечения:
Какво представлява естроген заместителната терапия? Видове
Естроген заместителната терапия представлява вид хормонална терапия, която се прилага при строги показания и наличие от необходимост от допълнително приложение на естрогени (при дефицит на естрогени в организма и свързаните с това прояви).
В зависимост от основните оплаквания на конкретната жена (прояви, свързани с менопауза като горещи вълни, вагинална сухота и други или наличие на други хормонални разстройства) се подбира подходяща лекарствена форма.
Видът на лекарствената форма е от изключително значение, тъй като при правилно и индивидуално подбран препарат могат да се минимизират част от рисковете и страничните ефекти, свързани с естроген заместителното лечение и в същото време да се постигнат желаните резултати.
Естествено срещащите се в организма естрогени са под формата на естрол, естрадиол и естриол, като развитието на медицината и фармацията направи възможно и създаването на техните естествени и полусинтетични аналози за приложение под различни форми.
Най-често предписваните в клиничната практика естрогени са етинилестрадиол, естрадиол, естриол и естрон, самостоятелно или в комбинация.
В зависимост от оплакванията се предпочита някоя от следните лекарствени форми:
- таблетки: пероралната форма на приложение е една от най-често назначаваните и предпочитани, тъй като води до бързо облекчаване на много от проявите на дефицит на естроген и в допълнение приемани по този начин естрогените могат да се окажат превантивна мярка срещу развитието на остеопоротични изменения. Въпреки наличието на нови начини за доставяне на естрогените в организма, то пероралният път е най-добре проучен и специалистите обикновено са подготвени за всички рискове и ползи от него. Основният проблем при пероралния прием на естрогени е високият риск от изява на странични ефекти, включително и повишен риск от инсулт, тромбози, сърдечно-съдови инциденти и други. Пероралната форма не се препоръчва при жени с чернодробни проблеми и увреждания, тъй като медикаментите се метаболизират и обезвреждат в хепаталните структури
- пластири: пластирите са съвременен метод за провеждане на естроген-заместително лечение, като се изключително лесни за употреба (по същество представляват лепенка, която се прикрепва към кожата и се сменя на всеки 72 часа обикновено), минимизира се рискът от пропуск в приема на таблетките и се заобикаля черният дроб (което ги прави изключително подходящи при наличие на чернодробни проблеми). В допълнение някои изследвания в областта посочват по-нисък риск от сърдечно-съдови инциденти при употребата на пластири, но рисковете от странични ефекти са в сила, като са налице от една страна рискове от поява на нежелани ефекти, свързани с естрогените, а от друга страна със самия пластир (раздразнение на кожата). Пластирите не бива да се излагат на висока топлина и по време на терапията не е уместно излагането на ултравиолетовите лъчи (естествени от слънцето или изкуствени от солариум) и посещението на сауна
- крем, гел или спрей: естрогените са налични и за директно приложение върху кожата, което позволява директно проникване в системната циркулация с избягване на метаболизма в черния дроб и въпреки своята относително добра ефективност, този начин на доставяне на хормоните не е достатъчно добре проучен и крие своите рискове. При назначаване на подобна локална терапия, следвайте стриктно инструкциите на вашия лекар и съветите на фирмата производител
- вагинални таблетки, капсули, свещички (супозитории), кремове, вагинален пръстен: локалното вагинално приложение се назначава при жени, чиито прояви на недостиг на естрогени включват предимно вагинална сухота, сърбеж, парене или болка при полов контакт. Обикновено се назначават за краткосрочна терапия (ежедневна употреба в рамките на няколко седмици, последвана от еднократно или двукратно седмично приложение). Обикновено съдържат ниски дози естрогени, което позволява ефективно лечение на неприятните прояви без излишно обременяване и с минимален риск от системни нежелани ефекти. Основният недостатък на локалните форми е в липсата на системни ефекти и повлияване само на вагиналните прояви (не са ефективни за облекчаване на другите прояви на менопауза) и наличният риск от сърдечно-съдови инциденти. Продължителната употреба крие риск от развитие на ендометриален карцином
- форми за инжекционно приложение: инжекционните форми се назначават рядко, само по строги показания. Подходящи са при наличие на чернодробни проблеми, тъй като хормоните се доставят директно в системната циркулация, но крият рискове от изява на различни по тежест странични ефекти
Най-важният фактор при избора на конкретна лекарствена форма са оплакванията и основните причини, довели до наличието на естрогенов дефицит.
Показания за приложение на естроген заместителна терапия
Естрогените са едни от основните женски полови хормони, като са изключително важни за нормалното развитие на женската полова система, оказвайки многостранни ефекти в организма.
По време на пубертета тези хормони стимулират оптималния растеж и развитие на женската репродуктивна система, необходими са за развитието на женските вторични полови белези. Естрогените стимулират също и развитието на млечните жлези, оказват влияние върху либидото, под тяхно въздействие протичат нормалните циклични изменения в ендометриума и яйчниците.
Оказват и системни ефекти като влияние върху костния метаболизъм, протекция от натрупване на липидни плаки и сърдечно-съдови инциденти (потискат натрупването на плаки в стените на кръвоносните съдове в хода на атерогенезата) и други.
Полезна и подробна информация за особеностите на естрогените, техните основни ефекти и метаболизъм, може да намерите в раздел Физиология:
Недостиг и дефицит на естрогени може да се развие при редица заболявания, увреждания, но също и в хода на нормалните физиологични процеси, съпътстващи напредването на възрастта при жените и навлизането в менопауза.
Основните показания за приложение на естроген заместително лечение включват:
- облекчаване на различните прояви при менопауза и състояние на климакс при жени
- някои форми на аменорея
- обилна, честа и нередовна менструация
- аномално маточно и вагинално кръвотечение
- остър вагинит
- остър, подостър или хроничен вулвит
- някои форми на безплодие при жените, свързано с липса на овулация
- първична яйчникова недостатъчност
- синдром на андрогенна резистентност
- хипопитуитаризъм
- остеопороза с или без патологични фрактури
- в комплексната терапия при злокачествени новообразувания на млечната жлеза
В масовия случай се предпочита пероралното лечение (с таблетки) и мониториране на дозата. При комплексното лечение на злокачествени неоплазми на млечната жлеза при някои пациенти се предпочитат инжекционните форми. За облекчаване на проявите при менопауза най-широко използвани са пластирите, вагиналните форми за приложение и таблетките.
Всяка от лекарствените форми крие своите рискове от изява на различни по тежест странични ефекти, като се препоръчва предварително дискутиране с пациента на евентуалните ползи и рискове от провеждането на естроген заместителна терапия.
Рискове, нежелани ефекти и противопоказания за естроген заместителна терапия
Сама по себе си всяка хормонална терапия крие рискове от появата на нежелани ефекти, токсични прояви, алергии и нежелани лекарствени взаимодействия, като естроген заместителното лечение не прави изключение.
Естроген заместителната терапия (самостоятелно приложение на естрогени) е причина за многобройни дебати сред медицинските среди, главно във връзка с рисковете, които крие. Макар и ефективно да облекчава много от проявите на менопауза и климакс, да показва добри резултати в лечението на редица заболявания, свързани с увреждания на половата система, то употребата на естрогени следва да се извършва с повишено внимание, тъй като крие някои сериозни здравни рискове.
Някои от страничните ефекти са леки, бързопреходни и не смущават особено комфорта на пациентите, като такива например са главоболие, гадене, раздразнителност, промени в настроението, спазми, болки в гърдите и други. Възможни са и нежелани ефекти по отношение на теглото (при някои от пациентите се наблюдава наддаване на килограми по време на терапията).
Към сериозните нежелани ефекти в хода на естроген заместителното лечение се включват повишен риск от развитие на дълбока венозна тромбоза, белодробен тромбоемболизъм, инсулт, хипертония (високо кръвно налягане), сърдечно-съдови инциденти, жлъчно-каменна болест, ендометриален карцином, карцином на млечната жлеза и други.
Рисковете от развитие на неопластично заболяване в резултат от хормоналната терапия нарастват при дългосрочно лечение (над пет години), а рисковете от сърдечно-съдови инциденти са най-високи за жени във възрастовата група между 50 и 60 години.
Редица подлежащи заболявания могат да се окажат пречка за провеждане на терапията във връзка с повишен риск от тяхното влошаване на фона на естроген заместителното лечение, като такива са болести на черния дроб и жлъчния мехур, увреждания на сърдечно-съдовата система, някои ендокринни заболявания и други.
Тютюнопушенето на фона на естроген заместителна терапия може да повиши рисковете от поява на тромбофлебит и тромбоемболизъм.
Задължително обсъдете с вашия лекар необходимостта от провеждането на хормонална терапия, ползите и рисковете от отделните видове терапия (комбинирана, естроген заместителна терапия), най-подходящите за вас лекарствени форми и рисковете и ползите от подобен вид лечение.
Заболявания, при които се прилага лечението Естроген заместителна терапия
- Адреногенитално разстройство, неуточнено
- Аменорея, неуточнена
- Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено
- Вазомоторен и алергичен ринит
- Вторична аменорея
- Други болести на хипофизата
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУ ФУДС ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА капсули 375 мг * 100
БИОДОКТОР ФЕМИНО - ЗА ЖЕНСКА ПОЛОВА СИСТЕМА солуцио 50 мл.
ИЗОФЛАВОНИ ОТ ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА капсули * 90 SANCT BERNHARD
Безплатна доставка за България!СУОНСЪН ШАТАВАРИ АНТИ - ЕЙДЖ ФОРМУЛА ЗА ЖЕНИ капсули * 120 SWH176
М 2 ТОН таблетки * 60
КАЛИВИТА МЕНОПАУЗАЛ ФОРМУЛА капсули * 135
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.webmd.com/menopause/guide/which-type-of-estrogen-hormone-therapy-is-right-for-you#1
https://en.wikipedia.org/wiki/Hormone_replacement_therapy
https://www.medicalnewstoday.com/articles/181726.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6824255
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/in-depth/hormone-therapy/art-20046372
https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=8959
https://www.webmd.com/menopause/guide/menopause-hormone-therapy#1
https://www.healthline.com/health-news/benefits-of-hormone-replacement-therapy#1
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Киста на яйчника - лечение с билки и естествени средства
- Менопауза
- Лечение на хемороиди при бременност
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Топли вълни
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лечение на сърбеж
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение на бактериална вагиноза
Коментари към Естроген заместителна терапия