Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено МКБ N93.9
Аномално маточно и вагинално кръвотечение представлява състояние, което се характеризира с патологично кървене, което може да се дължи на различни причини.
Съществуват различни аномални кръвотечения като:
- Кръвотечение между периодите.
- Слабо кръвотечение.
- Полименорея.
Кръвотечение между периодите най-често се дължи на намаляването на естрогена в периода на овулацията, което в крайна сметка предизвикав кръвотечение в средата на цикъла. Ако това се повтори два или повече пъти, може да става дума за киста на яйчниците, ендометриоза или полипи на матката. Ако приемате орални контрацептиви, това може да означава, че хапчето съдържа прекалено малко естроген.
Слабо кръвотечение представлява състояние се характеризира с незначителното отделяне на кръв, което обикновено означава, че съответните "маточни слоеве" не работят или че не е имало овулация. В голям процент от случаите се наблюдават нарушения в репродуктивните способности на пациентката.
Полименореята (или още наричана кратък цикъл) е смущение в менструалния цикъл, предизвикващо кръвотечение в интервал, по-малък от 21 дни и с обилно отделяне на кръв при нормален менструален цикъл от 21 до 35 дни. Състоянието се наблюдава при жени без значение от възрастта, но е особено често срещано при млади момичета в пубертета, чиято менструация все още не се е регулирала.
Най-често причина за полименореята са хормонални смущения. По-честото кървене може да бъде предизвикано и от полипи по маточната шийка или тялото на матката, яйчникови кисти, хипертония, смущения в кръвосъсирването или пък в дейността на щитовидната жлеза. Полименорея може да се предизвика и при различни хранителни разстройства и недохранване, както и при възпалителни процеси в областта на малкия таз.
Диагнозата аномално маточно и вагинално кръвотечение се поставя посредством анамнезата, клиничната картина, прегледа от лекар специалист, образните и лабораторни изследвания.
Диференциална диагноза се прави измежду всички заболявания, които могат да доведат до това състояние.
Лечението при аномално маточно и вагинално кръвотечение е характерно.
При наличие на маточно кръвотечение лечението е насочено към неговото преустановяване. На първо място се прилага комбинация от кръвоспиращи средства и лекарства, които активизират мускулния тонус на матката. При неуспех се прилага витамин А и хормонът прогестерон.
Като следваща мярка при неповлияване на кървенето от лекарственото лечение се извършва кюретаж, който може и да бъде първото лечебно мероприятие при обилно кървене.
Симптоми и признаци при Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено МКБ N93.9
- Анемия
- Акне
- Обилно и продължително менструално кървене
- Вагинално течение
- Повишено окосмяване при жени
- Вагинално кървене или зацапване
Лечение на Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено МКБ N93.9
- Естроген заместителна терапия
- Кюретаж
- Локални средства
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Перорални контрацептиви
- Хирургично лечение
Изследвания и тестове при Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено МКБ N93.9
- Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
- Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)
- Алкална фосфатаза (АФ, ALP)
- Анализ на урина
- Аспартат аминотрансфераза (АСАТ, ASAT)
- Биопсия на ендометриум
Коментари към Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено МКБ N93.9
Теодора
В менопауза съм и имах еднократно кървене. При преглед ми казаха че трябва кюртаж и полип махане. Основна диагноза Не уточнено маточно аномално кървене. Узд. Енд. 6.1мм.мисля че пишеше и пес. Или пос. Какво е според вас?
Здравейте! Узд. Енд. 6.1 мм е измерване на дебелината на ендометриума (лигавицата по вътрешността на маточната кухина) при ултразвуково изследване.
В менопауза съм и имах еднократно кървене. При преглед ми казаха че трябва кюртаж и полип махане. Основна диагноза Не уточнено маточно аномално кървене. Узд. Енд. 6.1мм.мисля че пишеше и пес. Или пос. Какво е според вас?