Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински изследвания Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)

Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)

от 01 юни 2014г., обновено на 19 сеп 2024г.
Автор: Д-р Иван Стойчев
Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT) - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

› Въведение

› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването

› Необходима ли е предварителна подготовка

› Метод на провеждане на изследването

› Какво ще усещате по време на изследването

› Има ли рискове от провеждането на изследването

› Резултати от проведеното изследване

› Кога не трябва да провеждате изследването

Въведение

Активираното парциално тромбопластиново време (activated partial thromboplastin time, аРТТ), известно още като парциално тромбопластиново време (partial thromboplastin time, PTT) и кефалин-каолиново време (ККВ), е скринингов тест, който позволява да се направи оценка на общия процес на кръвосъсирването.
Чрез aPTT се измерва продължителността на времето (в секунди), което е необходимо за образуването на съсирек в проба от кръв след добавяне на специфични вещества (реагенти).

Посредством изследването се оценява количеството и функцията на определени протеини в кръвта, наречени коагулационни (съсирващи) фактори, които са важна част от хемостазната система (способността за образуването на кръвен съсирек).

Когато тъканите на тялото или стените на кръвоносните съдове са наранени, възниква кървене, което провокира започването на процес, наречен хемостаза. На мястото на нараняване се струпват клетъчни фрагменти, наречени тромбоцити, като в същото време започва процес, наречен коагулационна каскада. Каскадата се състои от група коагулационни фактори (фактори на кръвосъсирването), които се активират последователно. Чрез каскадните реакции се образуват нишки от протеин, наречен фибрин, които се преплитат и образуват фибринова мрежа. Формираната мрежа, заедно с тромбоцитите, води до образуването на кръвен съсирек (тромб) и спомага за задържането му на мястото на нараняването, което води до спиране на кървенето и дава време на увредените зони да заздравеят.

Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)

Изображение: www.freepik.com

Всяка част от този хемостатичен процес трябва да функционира правилно и да присъства в достатъчно количество за нормално образуване на тромб. Ако количеството на един или повече фактори е твърде ниско (наследствен или придобит дефицит) или ако факторите не функционират правилно, тогава може да не се образува стабилен съсирек и кървенето да продължи.

Активираното парциално тромбопластиново време (aPTT) се използва за оценка на активността на коагулационните фактори от вътрешната система на кръвосъсирването - XII, XI, IX, VIII, X, V, II (протромбин) и I (фибриноген), както и прекаликреин (PK) и кининоген с високо молекулно тегло.

Изследванията, които често се назначават заедно с този тест, включват:

» Протромбиново време (PT/INR)

» Тромбоцити (PLT)

» Изследване на фибриноген (фактор I)

В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването

Изследването на активираното парциално тромбопластиново (аРТТ) време се използва предимно в случаи на прекомерно кървене или нарушения на кръвосъсирването.
Този тест няма диагностична стойност, но предоставя информация дали може да са необходими допълнителни изследвания.

Случаите, в които аРТТ може да се назначи:

  • Установяване на дефицит на коагулационен фактор - ако aPTT е удължено, тогава могат да се извършат допълнителни изследвания, за да се идентифицира кои коагулационни фактори може да са дефицитни или нефункционални, или да се определи дали в кръвта присъства антитяло срещу коагулационен фактор (фактор-специфичен инхибитор)
  • Откриване на неспецифични автоантитела (антифосфолипидни антитела, антикардиолипинови антитела, лупусен антикоагулант) и установяване на антифосфолипиден синдром - при епизоди на патологично съсирване и с повтарящи се спонтанни аборти
  • Проследяване на стандартна (нефракционирана) антикоагулантна терапия с хепарин.
    Хепаринът е антикоагулантно лекарство, което се прилага за предотвратяване и лечение на тромботични състояния (емболия и тромбоемболия).
    APTT не трябва да се използва за терапевтичен мониторинг на лечение с хепарин с ниско молекулно тегло или данапароид

Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)

Изображение: www.freepik.com

  • При планирана хирургична операция - aPTT може да се назначи преди операцията, ако операцията носи повишен риск от загуба на кръв
  • При клинична анамнеза за чести или прекомерни кръвотечения от носа и лесно образуване на синини, което може да показва наличието на нарушение на кръвосъсирването (коагулационни нарушения)
  • При ДИК-синдром
  • При артериални или венозни тромбози
  • Хронично състояние (като например чернодробно заболяване), което може да повлияе на съсирването
  • Тежки или продължителни менструални периоди
  • Кръв в урината

Необходима ли е предварителна подготовка

Приемът на храна с високо съдържание на мазнини преди вземането на кръв може да повлияе на теста и трябва да се избягва.

Преди изследването е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят на получените резултати, включително:

  • антихистамини
  • витамин С (аскорбинова киселина)
  • Аспирин
  • хлорпромазин
  • антикоагуланти - хепарин, високи дози варфарин, ривароксабан, апиксабан

Препоръчително е кръвта за теста да се вземе един час преди следващата доза хепарин.

Метод на провеждане на изследването

Вземане на кръвЗа изследването на aPTT е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:

» Изследване на кръв

Изображение: www.freepik.com

Какво ще усещате по време на изследването

Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:

» Изследване на кръв

Има ли рискове от провеждане на изследването

Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.

Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:

» Изследване на кръв

Резултати от проведеното изследване

Стойностите на аРТТ зависят от възрастта на пациента. Удължено аРТТ често се наблюдава при деца, при които няма клинични данни за нарушение в хемостазата, докато у възрастни пациенти се наблюдава скъсяването му.

Всяка лаборатория предоставя свои референтни граници и това трябва да се има предвид при тълкуването на резултатите от изследването.

Нормални стойности:

  • Новородени: 30 - 70 s
  • Кърмачета, деца: 30 - 45 s
  • Възрастни: 30 - 40 s

Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)Изображение: www.freepik.com

Отклонения от нормата:

Удълженото аРТТ означава, че съсирването отнема повече време от нормалното и може да се дължи на различни причини.

Удължено аРТТ най-често се установява при:

  • Преданалитични проблеми. Те могат да включват:
    • недостатъчна количество на взетата проба кръв
    • пациенти с високи или ниски нива на хематокрит може да имат променен aPTT
    • замърсяване с хепарин - това е най-честият проблем, особено когато се взема кръв от венозни съдове, които се държат проходими с хепаринови промивания
  •  Чернодробно заболяване – повечето фактори на кръвосъсирването се произвеждат от черния дроб, поради което чернодробното заболяване може да причини удължено РТТ.
  • Дефицит на витамин К - витамин К е от съществено значение за образуването на няколко фактора на кръвосъсирването.
  • Наследствени или придобити дефицити на коагулационни фактори V, VIII, IX, X, XI, XII, фибриноген и протромбин
  • Болест на von Willebrand (vWD) - това е най-често срещаното наследствено нарушение на кръвосъсирването и засяга функцията на тромбоцитите поради намаления фактор на von Willebrand
  • Хемофилия А и хемофилия В - две други наследствени нарушения на кръвосъсирването, произтичащи съответно от намаляване на факторите VIII и IX

Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)

Изображение: www.freepik.com

  • Вроден дефицит на фактор Фицджералд (прекаликреин)
  • Лечение с нефракциониран хепарин
  • Антикоагуланта терапия с варфарин - аРТТ не се използва за проследяване на терапията с варфарин, но може да бъде удължено от варфарин във висока доза
  • Лечение с други антикоагуланти - антикоагуланта терапия с директен инхибитор на тромбина (например аргатробан, дабигатран) или директен инхибитор на фактор Ха (например ривароксабан, апиксабан)
  • ДИК-синдром
  • Наличие на инхибитори на кръвосъсирването (например лупусни антикоагуланти, антитела срещу ф.VIII). Лице, което произвежда тези антитела, може да бъде изложено на повишен риск от образуване на кръвен съсирек или тежко кървене
  • Дисфибриногенемии
  • Малнутриция
  • Прием на някои лекарствени средства (освен хепарин) - антихистамини, аскорбинова киселина (витамин С), хлорпромазин, салицилати

Удължено aPTT може също да се наблюдават при някои видове левкемия, прекомерно кървене при бременни жени преди или след раждане или повтарящи се спонтанни аборти.

Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)

Изображение: GeCaHu, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Скъсяване на aPTT може да се наблюдава при:

  • Ранни стадии на дисеминирана интраваскуларна коагулация (ДИК-синдром)
  • Рак в напреднал стадий (на яйчниците, на панкреаса, на дебелото черво)
  • Острофазова реакция - състояние, причиняващо обширно тъканно възпаление или травма, което значително повишава нивата на фактор VIII
  • След масивни оперативни интервенции
  • Непосредствено след остър кръвоизлив
  • Стрес

Кога не трябва да провеждате изследването

Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на активирано парциално тромбопластиново време (aPTT) или да повлияят на резултатите от теста, включват:

  • Неправилно вземане на кръвната проба, необходима за изследване
  • Неправилно съхранение и транспортиране на взетата кръвна проба
  • Хемолиза на кръвната проба
  • Високи нива на хематокрит
  • Хиперлипидемия
  • Дефицит на витамин К
  • Чернодробно заболяване
  • Бъбречно заболяване
  • Затлъстяване
  • Коагулопатии
  • Злокачествено заболяване
  • Обилно кървене при бременни жени преди/след раждане или повтарящи се спонтанни аборти
  • Прием на някои медикаменти - варфарин, хепарин, антихистамин, хлорпромазин и други


Заглавно изображение: www.freepik.com

Още по темата:
  • Протромбиново време (PT/INR) Протромбиново време (PT/INR)
  • Изследване на антитромбин (антитромбин III) Изследване на антитромбин (антитромбин III)
  • Активирано време на съсирване Активирано време на съсирване
  • Електрокардиограма (ЕКГ) Електрокардиограма (ЕКГ)
5.0/5 4 оценки

Заболявания, при които се прилага Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)

  • Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено
  • Нарушения в съсирването на кръвта, пурпура и други хеморагични състояния

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕНДОЛЕКС Н крем 200 мл SUN WAVE
37.00лв.

ЕНДОЛЕКС Н крем 200 мл SUN WAVE

Нов
ЛИТЕРАТУРНИЯТ ПЕРСОНАЛИЗЪМ - проф. МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ - СИЕЛА
25.00лв.

ЛИТЕРАТУРНИЯТ ПЕРСОНАЛИЗЪМ - проф. МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ - СИЕЛА

Нов
ТЕЛСОЛ ПЛЮС таблетки 80 мг / 25 мг * 28
11.14лв.

ТЕЛСОЛ ПЛЮС таблетки 80 мг / 25 мг * 28

СТЕРИЛНИ ХИРУРГИЧНИ РЪКАВИЦИ N 8.5
1.50лв.

СТЕРИЛНИ ХИРУРГИЧНИ РЪКАВИЦИ N 8.5

ТРАУМАСТЕМ Р СТЕРИЛЕН РЕЗОРБИРУЕМ ХЕМОСТАТИЧЕН ПРАХ 3 г * 5
47.00лв.

ТРАУМАСТЕМ Р СТЕРИЛЕН РЕЗОРБИРУЕМ ХЕМОСТАТИЧЕН ПРАХ 3 г * 5

Нов
КОХЕР 20 см
28.20лв.

КОХЕР 20 см

Коментари към Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 05:37
    Коментирайте "Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • КП № 208 КОНСЕРВАТИВНО ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ЛЕКИ И СРЕДНОТЕЖКИ ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИ ТРАВМИ
  • КП № 242 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЛЕВКЕМИИ
  • КП № 82.1 ДИАГНОСТИКА НА ЛИЦА C МЕТАБОЛИТНИ НАРУШЕНИЯ (ДЕЦА ДО 28 ДЕН)
  • КП № 111 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ ВНЕЗАПНО ВЪЗНИКНАЛИ СЪСТОЯНИЯ В ДЕТСКАТА ВЪЗРАСТ
  • КП № 169 ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ИНТРА- И ПОСТПАРТАЛНИ УСЛОЖНЕНИЯ, ДОВЕЛИ ДО ШОК
  • КП № 36 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БЕЛОДРОБЕН ТРОМБОЕМБОЛИЗЪМ БЕЗ ФИБРИНОЛИТИК
  • КП № 37 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БЕЛОДРОБЕН ТРОМБОЕМБОЛИЗЪМ С ФИБРИНОЛИТИК
  • КП № 115 ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ КОМБИНИРАНИ И/ИЛИ СЪЧЕТАНИ ТРАВМИ
  • КП № 245 ДИАГНОСТИКА И КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ОНКОЛОГИЧНИ И ОНКОХЕМАТОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ, ВЪЗНИКНАЛИ В ДЕТСКА ВЪЗРАСТ
  • КП № 229 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 1251 дни, 18 часа и 16 мин.

Диагностични пункции, биопсии, цитологично и хистологично изследване

преди 2304 дни, 12 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 8 часа и 42 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 8 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 9 часа

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 9 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания? Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?

Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?

от 18 дек 2024г. Прочети повече
Метод на кардиостимулация Метод на кардиостимулация

Метод на кардиостимулация

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival