Тромбоцити (PLT)
› В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването?
› Необходима ли е предварителна подготовка?
› Метод на провеждане на изследването:
› Какво ще усещате по време на изследването?
› Има ли рискове от провеждане на изследването?
› Резултати от проведеното изследване:
› Кога не трябва да провеждате изследването?
Въведение
Чрез изследването на тромбоцити (PLT) се определя броят на тези клетки в кръвта.
Тромбоцитите представляват малки фрагменти от клетки и имат съществено значение за нормалното съсирване на кръвта.
Изследването на тромбоцитите (PLT) може да се използва за скрининг или диагностициране на различни заболявания и състояния, при които има риск от тромбообразуване.
Тромбоцитите се произвеждат в костния мозък, като произлизат от много големи клетки, наречени мегакариоцити, след което се освобождават в циркулиращата кръв.
При нараняване на кръвоносен съд или тъкан и започне кървене тромбоцитите спомагат за спиране на кръвотечението по 3 начина:
- адхезия (прикрепяне) на тромбоцити към мястото на нараняване;
- слепване (агрегация) на тромбоцитите един към друг;
- освобождаване на химични съединения, които стимулират по-нататъшната агрегация на други тромбоцити;
Тези процеси водят до образуването на тромб на мястото на нараняването — процес, наречен първична хемостаза.
В същото време активирани тромбоцити участват в активирането на коагулационата каскада — поредица от сложни химични реакции, включващи активирането на протеини, наречени фактори на кръвосъсирването. Тази вторична хемостаза води до образуването на нишки от фибрин, формира се фибринова мрежа, с последващо образуване на стабилен съсирек, който остава на увреденото място, докато не започне заздравяване.
За адекватно кръвосъсирване е необходимо всеки компонент на първичната и вторичната хемостаза да е налице, да е активиран в точното време и да функционира правилно.
Ако няма достатъчно тромбоцити или ако тромбоцитите не функционират нормално, стабилен съсирек не може да се образува и засегнатият индивид може да е изложен на повишен риск от прекомерно кървене.
Продължителността на живот на тромбоцитите в кръвта е около 8-10 дни, поради което костният мозък трябва непрекъснато да произвежда нови тромбоцити, които да заменят тези, които се разрушават, които се използват и/или тези, които са излезли от кръвоносните съдове при кървене.
Изображение: www.researchgate.net
Определянето на броя на тромбоцитите в кръвта може да спомогне за диагностицирането на редица заболявания, при които е налице намален брой тромбоцити (тромбоцитопения) или увеличен брой тромбоцити (тромбоцитоза).
Изследването на тромбоцитите (PLT) може да се извърши заедно с други тромбоцитни функционални тестове, чрез които се прави оценка на функцията на тромбоцитите, както и изследвания за оценка на коагулацията, като например:
Ако резултатите не са в нормални граници, могат да се извършат редица други изследвания, които да спомогнат за поставяне на диагноза, включително:
- Тестове за установяване на възпалителни състояния:
- Тестове за инфекциозни заболявания, включително бактерии и вируси;
- Изследвания за оценка на бъбречната функция:
- Желязо в кръвта;
- Изследване на Витамин В12;
- Изследване на фолиева киселина (витамин В9);
- Изследвания за оценка на чернодробната функция:
- При тежки случаи — биопсия на костен мозък;
При определени условия тромбоцитите слепват помежду, което води до фалшиво ниски резултати и/или по-големи по размер тромбоцити.
В тези случаи е необходимо да се направи кръвна натривка, за да се разгледат тромбоцитите директно под микроскоп.
Изображение: www.freepik.com
Среден обем на тромбоцитите (MPV) и ширина на тромбоцитното разпределение (PDW) са изчисления, извършвани от автоматизираните кръвни анализатори.
MPV (mean platelet volume) отразява средния размер на тромбоцитите, присъстващи в изследваната кръвна проба, докато PDW (platelet distribution width) отразява еднаквостта на тромбоцитите по размер.
Тези показатели биха могли да предоставят допълнителна информация за тромбоцитите и/или за причината за повишен или понижен брой на тромбоцитите.
По-големите тромбоцити обикновено са млади и по-скоро освободени от костния мозък, докато по-малките тромбоцити са по-стари и са циркулирали в кръвта в продължение на няколко дни.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
- Изследването на тромбоцитите обикновено се провежда като част от пълната кръвна картина (ПКК), която може да се назначи като рутинно лабораторно изследване за оценка на здравословното състояние на човек;
- При наличие на признаци и симптоми, които се наблюдават при нисък брой на тромбоцитите (тромбоцитопения) или нарушения в кръвосъсирването, като например:
- необяснимо или лесно появяване на синини;
- продължително кървене при леко порязване или нараняване;
- чести кръвотечения от носа;
- обща слабост;
- главоболие;
- световъртеж;
- изтръпване и парене в областта на ръцете и краката;
- кървене от устата;
- кървене от гастроинтестиналния (стомашно-чревния) тракт — може да бъде открито чрез фекален тест;
- обилно или продължително менструално кървене;
- поява на малки червени точковидни петна по кожата, наречени петехии — в някои случаи приличат на обрив;
- поява на лилаво-червеникави петна по кожата (пурпура), възникнали в резултат на подкожен кръвоизлив;Изображение: www.freepik.com
- При съмнение за повишен брой на тромбоцитите (тромбоцитоза).
Излишък на тромбоцитите може да доведе до повишено съсирване, а понякога и кървене, ако тромбоцитите не функционират правилно.
Въпреки това обаче при индивидите с тромбоцитоза обикновено не се наблюдават признаци и симптоми, така че състоянието се установява случайно при изследване на тромбоцитите (PLT) по друг повод;
- Определянето на броя на тромбоцитите може да се използва като скринингово изследване или за диагностициране на различни заболявания и състояния, при които е налице риск от образуване на тромб — например нарушения на кръвосъсирването, заболявания на костния мозък, засилено тромбообразуване и други;
- Проследяване развитието на диагностицирано заболяване;
- Проследяване на ефекта от проведена терапия;
- В някои случаи изследването на тромбоцити (PLT) се назначава, ако при изследването на натривка от периферна кръв (кръвна натривка) се установява анормален брой на тромбоцитите;
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването на тромбоцити (PLT) не изисква специална подготовка.
- Преди изследването трябва да избягвате интензивно физическо натоварване;
- Трябва да информирате Вашия лекар, ако сте бременна или има вероятност за това, както и дали сте в цикъл;
- Трябва да информирате лекаря си за всички лекарства, които приемате (независимо дали са по рецепта или не), включително и за всички билки и хранителни добавки, тъй като могат да повлияят на резултатите от изследването.
Изображение: www.freepik.com
Някои от медикаментите, които могат да повлияят на резултатите от изследването на тромбоцити (PLT), включват:
- аспирин;
- клопидогрел (clopidogrel);
- цилостазол (cilostazol);
- десмопресин (desmopressin);
- ептифибатид (eptifibatide);
Метод на провеждане на изследването
За изследването на тромбоцитите (PLT) е необходимо да се вземе кръв от вена, като повече информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите при:
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което ще усетите при вземането на кръв, необходима за определяне на броя на тромбоцитите, ще намерите при:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за изследването на тромбоцитите (PLT) ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Резултатите от изследването обикновено са готови в рамките на 24 часа.
Резултатите могат да варират между отделните лаборатории.
Изображение: www.freepik.com
Нормални стойности:
Нормалните стойности на PDW са показател за това, че повечето тромбоцити са еднакви по размер, докато високи стойности на PDW показват, че размерите на тромбоцитите варират в широки граници, което подсказва, че има вероятно да се касае за заболяване, засягащо тромбоцитите.
Отклонения от нормата:
Намален брой на тромбоцитите (тромбоцитопения), тоест < 140 х 109/L, и съпътстващите това състояние признаци и симптоми могат да възникнат в резултат на редица състояния и фактори, като причините обикновено се делят на 2 основни категории:
- нарушения, при които костният мозък не може да произвежда достатъчно тромбоцити;
- състояния, при които костният мозък произвежда нормален брой тромбоцити, но те се изчерпват или се унищожават по-бързо от нормалното;
Ако броят на тромбоцитите спадне под 20 000 на микролитър (< 20 х 109/L), може да възникне спонтанно кървене и се счита за животозастрашаващо състояние.
Повишеният брой големи тромбоцити (тоест високи стойности на MPV) при лице с нисък брой тромбоцити (тромбоцитопения) означава, че най-вероятно костният мозък произвежда тромбоцити, но бързо ги освобождава в кръвта.
И обратно — ниски нива на MPV при хора с намален брой на тромбоцитите се дължи на заболяване, засягащо производството на клетки в костния мозък.
Примери за състояния, причиняващи тромбоцитопения, включват:
- Идиопатична тромбоцитопения, позната също като имунна тромбоцитопенична пурпура, възниква в резултат на образуването на антитела срещу тромбоцитите.
Това е една от най-честите причини за тромбоцитопения, като за поставяне на диагноза трябва да се изключат всички други потенциални причини за нисък брой на тромбоцитите;
-
Вирусни инфекции като инфекциозна мононуклеоза, хепатит, HIV или морбили;
-
Прием на някои лекарства (лекарствено индуцирана тромбоцитопения), като например:
- Чернодробно заболяване — например цироза;;
- Хепарин-индуцирана тромбоцитопения — развива при наскоро проведена терапия с хепарин — образуват се антитела срещу тромбоцитите;
- Левкемия, лимфом или други злокачествени заболявания, които са засегнали (метастазирали) костния мозък.
При засегнатите индивиди често се наблюдава обилно кървене поради значително намаляване на броя на тромбоцитите; - Апластична анемия — състояние, при което производството на всички кръвни клетки е значително намалено;
- Продължителни проблеми с кръвосъсирването (например хронично кървене от стомашна язва);
- Сепсис — особено в случаите на бактериална инфекция с Грам-отрицателни бактерии;
- Автоимунни заболявания (например лупус) — в тези случаи имунната система произвежда антитела, които атакуват собствените органи или тъкани, което от своя страна предизвиква засилено разрушаване на тромбоцитите;
- Химиотерапия или лъчетерапия — може да повлияе на способността на костния мозък да продуцира (произвежда) тромбоцити;
- Изразходване на тромбоцитите — може да се наблюдава при различни заболявания и състояния, като например дисеминирана интравазална коагулация (ДИК синдром), тромбоцитопенична пурпура и хемолитично-уремичен синдром.
Тези състояния водят до наличието на по-малко циркулиращи тромбоцити в кръвта; - Излагане на токсини — пестициди, арсен, бензен и други;
- Гестационна тромбоцитопения — при около 1 на всеки 10 жени се установява брой на тромбоцитите под нормалните граници по време на бременност.
Ако не се установи друга причина, тогава диагнозата е гестационна (причинена от бременността) тромбоцитопения; - Редки наследствени заболявания, засягащи тромбоцитите, като например синдром на Bernard-Soulier, тромбастения на Glanzmann и други, свързани с понижаване на броя на циркулиращите тромбоцити и увеличаване на размерите им (гигантски тромбоцити);
Повишен брой на тромбоцитите (тромбоцитоза), тоест > 440 х 109/L, обикновено е резултат от налично заболяване, поради което се нарича още вторична или реактивна тромбоцитоза.
Състоянията, които могат да доведат до тромбоцитоза, включват:
- Рак — най-често на белия дроб, на яйчниците, на гърдата или лимфом;
- Анемия — по-конкретно желязодефицитна анемия и хемолитична анемия;
- Възпалителни състояния като възпалително заболяване на червата (inflammatory bowel disease, IBD) или ревматоиден артрит;
- Инфекциозни заболявания, като например туберкулоза;
- Прием на някои лекарства — например кортикостероиди;
- Хирургично отстранена слезка (далак);
- Използването на перорални контрацептиви;
- Синдром на отнемането (rebound феномен) — след лечение с растежни фактори или по време на възстановителния период след проведена химиотерапия;
Някои състояния могат да предизвикат временно (преходно) повишаване на броя на тромбоцитите:
- Възстановяване от значителна кръвозагуба. Например след травма или тежка операция;
- След физическо натоварване или усилие;
- Възстановяване след прекомерен прием на алкохол;
- Възстановяване след състояние на дефицит на витамин В12 и/или фолиева киселина (витамин В9). В тези случаи се приемат препарати за коригиране на дефицита, което може да доведе до засилена тромбопоеза (образуване на тромбоцити) и високи нива на тромбоцитите за известен период от време;
В редки случаи тромбоцитозата се дължи на нарушена функция на костния мозък.
Пример за това е тромбоцитемия, означавана още като първична или есенциална тромбоцитемия — рядко миелопролиферативно заболяване, при което костният мозък произвежда изключително голям брой тромбоцити.
В повечето случаи при това състояние не се установяват никакви признаци и симптоми и се открива случайно при изследване по друг повод.
Пациентите с това заболяване са изложени на риск от повишено съсирване (тромбоза), поради увеличения брой тромбоцити.
При тези пациенти могат да се наблюдават и проблеми с кръвосъсирването, тъй като тромбоцитите могат да не функционират нормално.
Хората с друго миелопролиферативно или миелодиспластично заболяване — например хронична миелоидна левкемия, полицитемия вера или някои подтипове на миелодиспластичния синдром — също могат да доведат до значително по-високи стойности на тромбоцитите.
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на тромбоцитите (PLT) или могат да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилното вземане, съхранение и транспорт на кръвната проба до лабораторията, където ще се проведе изследването, може да доведе до фалшиво отрицателни резултати;
- Периодът преди менструация;
- Ако живеете на по-голяма надморска височина;
- Интензивно физическо натоварване непосредствено преди изследването;
- Силен стрес;
- Бременност;
- Раждане;
Изображение: www.freepik.com
- Прием на някои медикаменти:
- аспирин;
- клопидогрел (clopidogrel);
- цилостазол (cilostazol);
- препарати, съдържащи естроген (включително перорални контрацептиви);
- тиклопидин (ticlopidine);
- тикагрелор (ticagrelor);
- прасугрел (prasugrel);
- дезмопресин (desmopressin);
- абциксимаб (abciximab);
- ептифибатид (eptifibatide);
- тирофибан (tirofiban);
- опрелвекин (oprelvekin);
- ромиплостим (romiplostim);
- елтромбопаг (eltrombopag);
- аргатробан (argatroban);
- В някои случаи ЕДТА (антикоагулант) в епруветките за изследване на кръв може да доведе до агрегация (слепване) на тромбоцитите, което е причина за фалшиво ниски резултати;
Заболявания, при които се прилага Тромбоцити (PLT)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
САНГВИНОРМ капсули * 60
ЕКО МЕДИКА СИРОП ОТ ДЕТЕЛИНА 500 мл
СОЛГАР ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг * 50
ОСТЕОЗИН таблетки * 30
ВИРУМИН ВИТАЛ ФИЛТЪР * 120
ТРАУМАСТЕМ ХЕМОСТАТИЧНА АБСОРБИРУЕМА ПУДРА 2 г (ХАРМОНИКА)
Библиография
https://labtestsonline.org/understanding/analytes/platelet/tab/test/
https://www.hopkinsmedicine.org/heart_vascular_institute/clinical_services/centers_excellence/womens_cardiovascular_health_center/patient_information/health_topics/platelets.html
https://werlabs.co.uk/full-blood-count/platelet-count/
https://www.labtestsonline.org.au/learning/test-index/platelet
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=platelet_count
https://en.wikipedia.org/wiki/Platelet
СТАТИЯТА е свързана към
- Лабораторни изследвания
- Хематология
- Повишени нива на тромбоцити
- КП № 62 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЕПИЛЕПСИЯ И ЕПИЛЕПТИЧНИ ПРИСТЪПИ
- КП № 82.1 ДИАГНОСТИКА НА ЛИЦА C МЕТАБОЛИТНИ НАРУШЕНИЯ (ДЕЦА ДО 28 ДЕН)
- КП № 197 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ОСТРИ КОРЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
- КП № 208 КОНСЕРВАТИВНО ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ЛЕКИ И СРЕДНОТЕЖКИ ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИ ТРАВМИ
- КП № 242 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЛЕВКЕМИИ
- КП № 114 ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА КОМАТОЗНИ СЪСТОЯНИЯ, НЕИНДИЦИРАНИ ОТ ТРАВМА
- КП № 106.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ТОКСОАЛЕРГИЧНИ РЕАКЦИИ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
Коментари към Тромбоцити (PLT)
Калина
Здравейте, P-LCC 109 според Вас притеснително ли е? Какво значи всъщност?
Здравейте! Това е показател, посочващ процента на по-големи тромбоцити в кръвната проба. Имайте предвид, че самостоятелното тълкуване на кръвен показател не позволява поставяне/отхвърляне на диагноза, поради което е необходимо да се консултирате с лекаря си относно получените резултати.
Здравейте, P-LCC 109 според Вас притеснително ли е? Какво значи всъщност?
Daniella
Здравейте наскоро си пуснах профилактични изследвания след преболедуване на Ковид и тромбоцитите ми бяха 446- от референтни стойности 140/440 има ли нещо притеснително ?
Здравейте! За да се прецени дали има здравословен проблем след прекаран Ковид, е необходимо да се направи оценка на цялостното състояние и на другите лабораторни показатели. Ако всичко друго е в норма, леко завишените тромбоцити не би трябвало да са проблем.
Препоръчително е все пак да се консултирате и с лекуващия си лекар.
Здравейте наскоро си пуснах профилактични изследвания след преболедуване на Ковид и тромбоцитите ми бяха 446- от референтни стойности 140/440 има ли нещо притеснително ?
мария
Ако обичате, да си поправите статията! Тромбоцитите са ниски при липсата на Б12, а не обратното, както сте написали и заблуждавате четящите.
Здравейте! В статията се има се предвид възстановяването след състояние на дефицит на витамин Б12 и/или фолати, тъй като се приемат добавки за коригиране на дефицита. В тези случаи се засилва образуването на клетки (в това число и тромбоцити) и до временно (както е посочено и в статията) повишаване на броя на тромбоцитите.
Благодарим за сигнала, ще направим корекция, за да бъде напълно разбираемо. Надяваме се за в бъдеще да получаваме също така и положителни коментари за изчерпателните и подробни статии, които създаваме.
Ако обичате, да си поправите статията! Тромбоцитите са ниски при липсата на Б12, а не обратното, както сте написали и заблуждавате четящите.
Tanya
Здравейте! Преди няколко дни имах PDW 11 %, а сега 9,60 %. Всички други изследвания са в норма,имам ли място за притеснение?
Здравейте! Под PDW се разбира ширина на тромбоцитното разпределение и отразява еднаквостта на тромбоцитите по размер.
Ако останалите кръвни показатели са в норма, не би трябвало да има място за притеснение. Можете да се консултирате и с личния си лекар.
Здравейте! Преди няколко дни имах PDW 11 %, а сега 9,60 %. Всички други изследвания са в норма,имам ли място за притеснение?
Рая
Здравейте! Нещо притеснително тук? Тромбоцити 295 G/L 130 - 440 Ср. обем на тромбоцитите 10.4 fL 6,5 - 11,5 Девиация на тромбоцитно разпределение L 12.1 fL 15.5-30.5 Тромбокрит 0.3080 L/L 0.0020-0.45
Здравейте! На пръв поглед няма нищо притеснително. Препоръчително е да се консултирате с лекаря, насочил Ви към изследването.
Здравейте! Нещо притеснително тук? Тромбоцити 295 G/L 130 - 440 Ср. обем на тромбоцитите 10.4 fL 6,5 - 11,5 Девиация на тромбоцитно разпределение L 12.1 fL 15.5-30.5 Тромбокрит 0.3080 L/L 0.0020-0.45