Фекален тест
Фекалният тест е тест за изследване на изпражненията, с помощта на който се диагностицират различни заболявания на храносмилателния тракт. С този тест могат да се открият различни инфекции – паразити, бактерии, вируси, както и някои други заболявания като нарушение в храносмилането и рак.
За фекалният тест е необходимо да се вземе проба от изпражнения в чист съд, след което пробата да се занесе до лаборатория. В лабораторията се провежда микроскопско, химическо и микробиологично изследване. Изпражненията се изследват за цвят, консистенция, обем, форма, мирис, наличие на слуз, кръв, мазнини, бели кръвни телца, жлъчка, мускулни влакна (от консумирано месо) и други субстанции. Може да се изследва и pH, както фекална култура за откриване на инфекция.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Фекалният тест се провежда в някой от следните случаи:
- За откриване на заболявания на храносмилателната система, черния дроб и панкреаса. В изпражненията могат да се открият някои ензими (трипсин, еласаза), с помощта на които може да се определи как функционира панкреасът (задстомашната жлеза).
- За откриване на причината за симптоми от храносмилателната система – диария, кръв в изпражненията, повишени газове, гадене, повръщане, загуба на апетит, болка в корема, температура и треска.
- За скрининг за рак на дебелото черво – изследват се окултни кръвоизливи.
- За изследване за паразити – глисти и др.
- За откриване на причинителя на инфекция – бактерии, гъбички, вируси.
- За изследване за нарушение в резорбцията на хранителните вещества.
За провеждане на фекален тест в някои случаи (при изследване за мускулни влакна, мазнини ) е необходимо да се изследват изпражнения, събрани за 72 часа.
Ако имате каквито и да е въпроси за това как да се подготвите за изследването, какви са рисковете или какво означават получените резултати, се обърнете към Вашия лекар.
Необходима ли е предварителна подготовка?
Съобщете на Вашия лекар, ако:
- Приемате лекарства – независимо дали са изписани с рецепта или са хранителни добавки. Приемът на някои лекарства може да промени резултатите от теста. Една-две седмици преди провеждане на теста е необходимо да избягвате приема на някои лекарства – антиацидни (против киселини), антидиарийни, антипаразитни, антибиотици, лаксативи (разхлабителни), рентгено-контрастни вещества, НСПВС (нестероидни противовъзпалителни средства).
- Скоро сте провеждали рентгеново изследване с рентгено-контрастни материи.
- Скоро сте пътували в чужбина.
При изследване на изпражненията за наличие на кръв е необходимо два дни преди провеждане на теста да спазвате диета и да не консумирате или приемате:
- Ряпа, цвекло, артишок, гъби, броколи, карфиол, боб, ябълки, портокали, банани, грозде, пъпеш, червено месо. Тези храни могат да доведат до фалшиво положителна реакция. Прием на малко количество пилешко, пуешко или риба не оказва влияние върху теста.
- Алкохол, включително бира и вино.
- Хранителни добавки с желязо и витамин С.
- Някои лекарства, като аспирин (или продукти съдържащи аспирин) и / или нестероидни противовъзпалителни средства, или други, които дразнят стомаха.
Метод на провеждане на изследването:
Пробата от изпражнения за фекален тест може да бъде взета в дома, в лекарския кабинет, в болницата или друго медицинско заведение. Ако давате проба в домашни условия, ще получите специален контейнер. Възможно е да се наложи да дадете проби и в три различни дни.
Вземане на проба за фекален тест:
- Преди даването на фекална проба е необходимо да сте уринирали, за да се избегне рискът от попадане на урина. Не уринирайте, докато давате проба от фекалии.
- Поставете си ръкавици. С фекалиите може да бъде разпространена инфекция. Измийте ръцете след сваляне на ръкавиците.
- Фекалиите трябва да попаднат в контейнера, предназначен за събиране на пробата. Материал, взет от тоалетната чиния, не се използва. Пробата трябва да не се замърсява с тоалетна хартия, сапун, вода, урина или др.
- Поставете капака на съда, в който е взет материалът. Напишете името си, името на Вашия лекар и датата, на която е взета пробата. Ако се налага да дадете повече от една проба, използвайте всеки път нов контейнер.
След като вземете пробата, трябва да я занесете възможно най-скоро на Вашия лекар или в лабораторията, в която ще се изследва.
Ако сте пътували в друга страна и имате проблеми с храносмилателната система, е възможно да се наложи да давате проби в рамките на 7-10 дни.
Проба за фекален тест от малки деца или бебета може да бъде взета от пелените (ако не е замърсена с урина) или от ректума с помощта на малка стъклена тръбичка.
В някои случаи проба за фекална култура може да се вземе с помощта на тампон.
Какво ще усещате по време на изследването?
Вземането на проба за фекален тест обикновено не е свързано с дискомфорт или болка.
Ако пробата се вземе с помощта на тампон, може да усетите лек дискомфорт.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
При това изследване няма опасност от възникване на проблеми. Преди даването на проба е необходимо да поставите ръкавици. С фекалиите може да бъде разпространена инфекция. Измийте ръцете след сваляне на ръкавиците.
Резултати от проведеното изследване:
Фекалният тест е тест за изследване на изпражненията, с помощта на който се диагностицират различни заболявания на храносмилателния тракт. С този тест могат да се открият различни инфекции – паразити, бактерии, вируси, както и някои други заболявания като нарушение в храносмилането и рак. Резултатите от проведените изследвания са готови за 1 до 3 дни.
Нормални стойности:
Нормално изпражненията са:
- Кафяви на цвят
- Меки
- Добре оформени
- С pH около 6
- Не се съдържат примеси от кръв, слуз, гной или патологични (вредни) микроорганизми
Отклонения от нормата:
При отклонения изпражненията са:
- Черни, бели, жълти, зелени или червени на цвят
- Течни или твърди
- Могат да съдържат кръв, слуз, гной, патологични микроорганизми
- Може да съдържат ензими – трипсин или еластаза
- pH е по-малко от 5.3 или по-високо от 6.8
- Съдържат повече от 7 g мазнини
Много състояния могат да доведат до отклонения в резултатите. Ако имате отклонения от нормалните резултати, Вашият лекар ще Ви каже на какво може да се дължат и дали е необходимо да провеждате допълнителни изследвания или лечение.
Кога не трябва да провеждате изследването?
Изследването на фекален тест може да не се проведе или получените от него резултати да не са полезни в следните случаи:
- При прием на някои медикаменти - антибиотици, антидиарийни препарати, нестероидни противовъзпалителни средства, препарати, съдържащи барий, бисмут, желязо, магнезий.
- При консумиране на някои храни - например при консумиране на червено месо и изследване за окултни кръвоизливи.
- При замърсяване на фекалната проба с урина, менструална кръв, кръв от хемороиди, тоалетна хартия.
- При невъзможност да занесете навреме пробата в лабораторията.
Заболявания, при които се прилага Фекален тест
- Анкилостомидоза
- Аскаридоза
- Бактериална чревна инфекция, неуточнена
- Бактериално хранително отравяне, неуточнено
- Болест на Crohn [регионарен ентерит]
- Вирусна чревна инфекция, неуточнена
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АКТИВ ОЗОН ГАСТ 120 250 мл
ТЕСТ ЗА РОТАВИРУС И АДЕНОВИРУС * 1 ADVENT LIFE
ПРИМА ТЕСТ ЗА ОКУЛТЕН КРЪВОИЗЛИВ * 1
НовХРОНИЧНИ ВЪЗПАЛИТЕЛНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЧЕРВАТА - ПОГЛЕД ОТ XXI ВЕК. СЪВРЕМЕННИ АСПЕКТИ - АНТОНИЯ АТАНАСОВА
РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14
КЛИНИЧНА ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЯ ТОМ 1 - ПРОФ. Д-Р ИСКРЕН КОЦЕВ - СТЕНО
СТАТИЯТА е свързана към
- КП № 107.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОТРАВЯНИЯ И ТОКСИЧНИ ЕФЕКТИ ОТ ЛЕКАРСТВА И БИТОВИ ОТРОВИ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 107.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОТРАВЯНИЯ И ТОКСИЧНИ ЕФЕКТИ ОТ ЛЕКАРСТВА И БИТОВИ ОТРОВИ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
- КП № 98.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРО ПРОТИЧАЩИ ЧРЕВНИ ИНФЕКЦИОЗНИ БОЛЕСТИ С ДИАРИЧЕН СИНДРОМ, ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Анализ на урина
- Д-р Димитър Николаев Арабаджиев
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Формата на екскрементите показва дали имате проблем със здравето
Коментари към Фекален тест
Еми
Къде може да се направи това изследване? Защото като кажа фекален тест, има за хеликобактер, и за определени бактерии само.
Здравейте! Фекален тест основно се провежда с тази цел, която са Ви казали - за откриване на различни микроорганизми и паразити. Ако имате някакъв здравословен проблем и искате да се насочите към специфично изследване, подходящо във Вашия случай, е препоръчително да се консултирате с лекуващия/личния си лекар.
Къде може да се направи това изследване? Защото като кажа фекален тест, има за хеликобактер, и за определени бактерии само.
Ивелина Господинова
Здравейте, този тип изследване установява ли всички бактерии или ако искам и за Хеликобактер пилори трябва да правя още едно отделно изследване?
Здравейте! Този тест може да установи наличие на патологични бактерии във фецеса. Съществува и фекален тест за Хеликобактер пилори. Потърсете информация в микробиологичната лаборатория, в която ще се извърши изследването.
Здравейте, този тип изследване установява ли всички бактерии или ако искам и за Хеликобактер пилори трябва да правя още едно отделно изследване?
Даниела Маринова
Приемът на линекс форте и дегазин ще повлияе ли на резултатите
Здравейте! Има данни, че приемът на пробиотици (в случая Линекс) може да повлияе на резултатите от теста, поради което е препоръчително да се спре приема за няколко дни преди изследването.
Приемът на линекс форте и дегазин ще повлияе ли на резултатите
Нина
Колко време след взимането на пробата трябва да се предаде за изследване?
Здравейте! Стерилният контейнер с материала може да бъде съхраняван до 24 часа при температура от 2 до 8 градуса. Препоръчително е обаче пробата да се транспортира до лабораторията възможно най-бързо след вземането.
Колко време след взимането на пробата трябва да се предаде за изследване?
Ванйо
Интересуваме трябва ли контейнерчето да е пълно с вода
Не.
Интересуваме трябва ли контейнерчето да е пълно с вода