ЯМР на таз
Ядрено магнитния резонанс на таза е нерентгенов метод за послойно изобразяване на органите и структурите в тази област.
Тазът (pelvis) се намира в основата на гръбначния стълб, като осигурява закрепване на долните крайници към тялото, а също така поддържа и обхваща редица жизненоважни органи.
В тазовата кухина се поместват някои органи от долната част на корема, пикочния мехур, ректума, матката и влагалището (при жените), простатата и семенните мехурчета (при мъжете).
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
При жени най-често ЯМР на таза се прави при наличие на следните симптоми:
- Вагинално кървене
- Изясняване на обем-заемащ процес в таза (открит при провеждане на други образни изследвания)
- Ендометриоза (обикновено след ултразвуково изследване)
- Болка в долната коремна област
- Изясняване причините за стерилитет (след ултразвук)
- Болка в областта на таза (след ултразвук)
При мъжете изследването се провежда за изясняване на следните признаци или симптоми:
- Подуване на тестисите или скротума
- Задържан тестис (недесцендирал)
- Болка ниско в коремната област или таза с неизяснен произход
- Проблеми при уриниране с неизяснена причина
ЯМР на таза се извършва при мъже и жени, които имат:
- Вродени дефекти на бедрата
- Нараняване или травма в областта на таза
- Необяснима болка в бедрото
- Стадиране на тумор в органите на малкия таз
- Предоперативна подготовка
Необходима ли е предварителна подготовка?
- Желателно е изследването да се провежда на празен стомах, така че преди теста трябва да ограничите приема храна. Препоръчително е два дни преди МРТ на таза да се изключат от менюто храни, които стимулират образуването на газове (бобови растения, зеле, храни богати на фибри).
- Желателно е изпразването на дебелото черво и пикочния мехур преди изследването. Пълният пикочен мехур може да доведе до неясни изображения или да причини дискомфорт по време на изследването.
- MRI на яйчниците, матката и маточните тръби се провежда през втората седмица на менструалния цикъл (6-9 дни).
- От съображения за сигурността на пациента, преди изследването трябва да се отстранят всички метални предмети като фиби, бижута, очила, часовници, слухови апарати, всички подвижни зъбни протези, запалки, монети и други.
- С повишено внимание се подхожда към пациентите с поставен пейсмейкър, изкуствени стави или клипсове от предходни операции, при тях изследването не може да се проведе.
- При наличие на клаустрофобия (страх от затворени пространства) или тежко безпокойство на пациента , могат да се прилагат успокоителни медикаменти.
Метод на провеждане на изследването:
При започване на изследването пациента ляга на маса, която бавно го придвижва в тунела на апарата. Около таза се поставят специални устройства (бобини), които спомагат за по-добро визуализиране на изследваните органи.
По време на ЯМР на таза се чуват много силни тропащи шумове. Те са напълно нормални и се пораждат от електромагнитните превключватели.
В някои случаи е необходимо въвеждане на контрастно вещество (парамагнитна контрастна субстанция) с цел постигане на по-ясен образ.
Какво ще усещате по време на изследването?
MRI процедура е абсолютно безболезнена. В някои случаи, пациентите могат да почувстват топлина в зоната на изследване, но това е нормална реакция на тъканта спрямо магнитно поле.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
Мощното магнитно поле, което се създава по време на ЯМР на таз, не оказва вредно въздействие върху организма. Риск съществува при пациенти с пейсмейкър, имплантирани ортопедични винтове и пирони, изкуствени стави и интраутеринни устройства.
Използването на контрастното вещество gadolinium повишава риска от развитието на нефрогенна системна фиброза (nephrogenic systemic fibrosis – NSF) при пациенти с бъбречна недостатъчност. Всички пациенти, на които предстои ЯМР на таз с контраст трябва да бъдат проверени чрез лабораторни тестове за наличие на увредена бъбречна функция.
Алергичните реакции спрямо използваното контрастно вещество са рядкост.
Резултати от проведеното изследване:
Отклонения от нормата:
Отклоненията в резултатите при жени може да се дължат на:
- Аденомиоза
- Аднексит
- Рак на маточната шийка
- Вродени дефекти на половите органи
- Рак на ендометриума
- Ендометриоза
- Рак на яйчника
- Киста на яйчника
- Миома на матката
- Други
Отклонения в резултатите при мъже може да се дължат на:
- Рак на простатата
- Рак на тестисите
- Други
Отклонения в резултатите, които се срещат и при двата пола:
- Асептична некроза
- Вродени дефекти на тазобедрената става
- Тумор на костите
- Фрактура на бедрената кост
- Остеоартрит
- Остеомиелит
- Рак на бъбречното легенче или уретера
- Рак на пикочния мехур
- Рак на дебелото черво
- Други
Кога не трябва да провеждате изследването?
ЯМР на таза не се прави при пациенти, които имат пейсмейкъри, метални импланти, протези или фрагменти останали в тялото. Съществува ограничение спрямо теглото на пациента, хората с тегло над 130 кг не подлежат на сканиране.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОЛТЕКС ИНЕРЦИЯ - МЕДИЦИНСКО ИЗДЕЛИЕ ЗА ТОНИЗИРАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЖЕНСКИТЕ ТАЗОВИ МУСКУЛИ
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Инструментални изследвания
- Образна диагностика
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
- КП № 82 ДИАГНОСТИКА НА ЛИЦА С МЕТАБОЛИТНИ НАРУШЕНИЯ
- КП № 83 ЛЕЧЕНИЕ НА ЛИЦА С МЕТАБОЛИТНИ НАРУШЕНИЯ
- КП № 102 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ПАРАЗИТОЗИ
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Фекален тест
- Електрокардиограма (ЕКГ)
Коментари към ЯМР на таз
Тина
Здравейте! Имам болки във влагалището и усещане за чуждо тяло,напипвам и подутина вътре във самото влагалище.При гинекологичен преглед лекарят каза,че не вижда нищо...но мен си ме боли!Въпросът ми е виждали се добре влагалището при КТ и ЯМР?Кое от двете изследвания ми препоръчвате да направя?
Здравейте! В случая е препоръчително да потърсите второ мнение на специалист, преди да преминете към самостоятелно диагностициране.
Здравейте! Имам болки във влагалището и усещане за чуждо тяло,напипвам и подутина вътре във самото влагалище.При гинекологичен преглед лекарят каза,че не вижда нищо...но мен си ме боли!Въпросът ми е виждали се добре влагалището при КТ и ЯМР?Кое от двете изследвания ми препоръчвате да направя?
ваня
Здравейте, ЯМР на малкия таз включва ли опашната кост и вижда ли се с профил? Имам счупена опашка и ми предложиха ЯМР, но не мога да се ориентирам дали снимка на малкия таз ще свърши работа?
Конвенционалната рентгенография обикновено е първоначалният избор за диагностика при костни травми, като при съмнения за фрактура (счупване) на опашната кост се правят снимки в няколко проекции.
В някои случаи обаче стандартната рентгенография има ограничена възможност за диагностициране на счупване на опашната кост.
Ако чрез рентгенография не може да се постави диагноза, компютърната томография, КТ (скенер) може да спомогне да по-добро визуализиране на костната анатомия, което е от голямо значение за поставяне на диагноза.
Изследването с ЯМР на лумбосакралния (поясно-кръстцовия) отдел обикновено не включват опашната кост, освен ако няма изрично искане за визуализация и на тази кост.
Това изследване се препоръчва, ако има съмнения и за мекотъканни травми — мускули, органи и други.
Силно препоръчително е да посетите специалист ортопед-травматолог, който ще Ви направи обстойно физикално изследване и ще прецени необходимостта и вида на образното изследване.
Здравейте, ЯМР на малкия таз включва ли опашната кост и вижда ли се с профил? Имам счупена опашка и ми предложиха ЯМР, но не мога да се ориентирам дали снимка на малкия таз ще свърши работа?