Хемолиза
Процесът на преждевременно нарушаване целостта на еритроцитната мембрана и преминаване на хемоглобина в околната среда се нарича хемолиза. В зависимост от това, дали този процес се осъществява извън съдовете, или вътре в тях, хемолизата може да бъде съответно екстравазална и интравазална. Наблюдава се още частична и пълна хемолиза.
За наличието на хемолиза, може да се съди по розовото до червено оцветяване на плазмата или серума от взетата проба кръв. Ако, взетата проба кръв е прозрачна и е с особен блясък, така наречената „лакова кръв", това говори за настъпила пълна хемолиза на еритроцитите. Специфичният цвят на тази проба кръв се дължи на липсата на запазени еритроцити в нея.
Различни фактори - биологични, физични, химични и други, могат да предизвикат хемолиза, в и извън организма.
Физична хемолиза
Физичната хемолиза бива два вида според вида на физичния фактор, а именно осмотична и механична.
1. Осмотичната хемолиза - навлизането на вода в еритроцитите, когато те са поставени в хипотонична среда, причинява осмотичната хемолиза. Поради увеличението обема на еритроцитите, еритроцитната мембрана се разпуква и хемоглобинът преминава в околната среда.
Устойчивостта на отделните еритроцити спрямо хипотоничността на средата не е еднаква. Проби за определяне осмотичната резистентност (устойчивост) на еритроцитите се използват в медицинската практика. При тези опити еритроцитите се поставят в хипотонични разтвори NaCl. Еритроцитите, които са с минимална осмотична устойчивост, нормално хемолизират, когато концентрацията на NaCl средата спадне до 4,4-3,6 g/l. Тази стойност се приема за горна граница на осмотичната резистентност. За долна граница на осмотична резистентност се приема концентрацията от 3,2-3,4 g/l разтвор на NaCl, при която хемолизират еритроцитите с максимална осмотична устойчивост.
При някои вродени анемии, при които еритроцитите са с патологична форма (пойкилоцити и сфероцити), осмотичната резистентност на червените кръвни клетки е намалена. От друга страна, микроцитите, както и еритроцитите след премахване на слезката, имат увеличена осмотична резистентност.
2. Механична хемолиза - предизвиква се от оказани върху еритроцитите механични въздействия. Такива могат да бъдат: екстракорпоралното прекарване на кръвта през помпени системи, които се използват при някои сърдечно-съдови операции, както и при хемодиализата (изкуствен бъбрек). Тази опасност е сведена до минимум при съвременните апарати. За да не се предизвика хемолиза на еритроцитите в кръвта, която подлежи на кръвопреливане, е противопоказано тя да се разклаща грубо.
Химична хемолиза
Вещества, имащи способността да разтварят липидите, като хлороформ и етер например, както и такива, които могат да променят белтъците в еритроцитната мембрана, като основи, киселини и други, могат да причинят химична хемолиза.
Биологична хемолиза
Този вид хемолиза се предизвиква от екзогенни и ендогенни вещества, които са с органичен произход. Вещества, предизвикващи биологична хемолиза са змийската отрова, бактериалните и ендогенните хемолизини, сапонините и други. При много придобити хемолитични състояния, голямо значение имат някои съставки на имунната система (хемолизини), които могат да предизвикат интравазална хемолиза. Такъв вид хемолиза се получава и кръвопреливане на групово несъвместима кръв.
Състоянието на постъпване на хемоглобин, получен при интравазална хемолиза в плазмата, се нарича хемоглобинемия. Когато хемолизата е масивна, капацитетът на транспортната система, отговорна за реабсорбцията на преминалия през гломерулния филтър хемоглобин, се надвишава и хемоглобинът се появява в урината. Това състояние се нарича хемоглобинурия. Хемоглобинурията е опасна за живота, тъй като хемоглобинът, особено при ниско рН, може да изкристализира в тубулите и да предизвика „тампонада" на нефрона. В резултат на това, се развива състояние на остра бъбречна недостатъчност.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ВИТАМИН B12 таблетки * 60
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЧИСТА КРЪВ 100 мл
ТЕСТ ЗА АНЕМИЯ * 1 ADVENT LIFE
АЕРО МАСАЖОР ЗА ВАНА МЕДИСАНА BBS 88382
ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 СОФАРМА
КРЪВТА НА ЧУДОВИЩЕТО /GOOSEBUMPS/ КНИГА 3 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemolysis
http://www.ifcc.org/ifccfiles/docs/130401002end.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11788929
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
Коментари към Хемолиза
Диана Георгиева
Здравейте, Може ли прием на дексаметазон и депакин да доведат до серум с хемолиза?
Здравейте! Според някои източници Депакин може да причини хематологични нежелани реакции, включително и хемолитична анемия.
Здравейте, Може ли прием на дексаметазон и депакин да доведат до серум с хемолиза?
Мария Кирилова
Днес в лабораторията, след като си взех резултатите от кръвни изследвания, които са в норма, под тях с три удивителни пишеше хемолиза. Прекарах ковид преди месец и още ми бие неравномерно сърцето, уморявам се много. Единствено хемоглобина ми е 150, ертроцитите са в норма, както и СРП, Феритин, СУЕ. На какво се дължи тази хемолиза? Какво още да изследвам? Да не развивам цитокинова буря?
Здравейте! Коронавирусната инфекция причинява хемолиза.
Днес в лабораторията, след като си взех резултатите от кръвни изследвания, които са в норма, под тях с три удивителни пишеше хемолиза. Прекарах ковид преди месец и още ми бие неравномерно сърцето, уморявам се много. Единствено хемоглобина ми е 150, ертроцитите са в норма, както и СРП, Феритин, СУЕ. На какво се дължи тази хемолиза? Какво още да изследвам? Да не развивам цитокинова буря?