Недоимък на витамин K МКБ E56.1
Витамин К участва в процеса на кръвосъсирване като осигурява нормална продукция на факторите от протромбиновия комплекс II, VII, IX и X и специфични антитромбини - протеин C и протеин S.
Недоимък на витамин К довежда до непълноценно синтезиране на витамин К зависими фактори на коагулацията. Съществуват три форми на витамин К: витамин К1, който се намира в растенията, витамин К2, който се получава от бактериалната флора на чревния тракт и витамин К3, който е ситетичен но е със слаба активност.
Основните причини за недоимък на витамин К са понижен внос с храта, лечение с широкоспектърни антибиотици, които унищожават и нормалната бактериална флора в чревния тракт, която взема участие в ситеза на витамин К, стомашночревни разтройства - диарии, нарушена абсорбция - малабцорбция и заболявания на жлъчните пътища.
Клиничните прояви при недоимък на витамин К настъпват сравнително късно - обикновено четири и повече седмици след настъпването му и зависи от причината, която е довела до развитието му.
Симптомите са неспецифични и включват кървене от гастроинтестиналния тракт, отделителната система, кожата, подкожието. С повишен риск са болни в следоперативния период, случаи с недоимъчно хранене, прекарана масивна антибиотична терапия.
В първите дни след раждането настъпва физиологично спадане на нивото на витамин К, което може да се изяви като хеморагична болест на новороденото. Друга характерна особеност при дефицит на витамин К са хеморгичните некрози по кожата.
За диагнозата недоимък на витамин К основно значение имат проведените изследвания на кръвта. Отконенията, които се наблюдават са: удължено протромбиново време, прогресивно намаляване витамин К зависимите фактори.
Диференциална диагноза се прави с други заболявания, които протичат сподобна клинична симптоматика с повишена сконност към тромбоза като чернодробни заболявания, синдром на дисеминирана интравазална недостатъчност и др.
Лечението на витамин К дефицитните състояния включва мускулно въвеждане на витамин К. Това довежда до нормализиране на протромбиновото време, което води до нормализиране на процеса на кръвосъсирване на кръвта.
Корекцията на нарушеното кръвосъсирване изисква и въвеждане на прясно замразена плазма. Често усложнение на витамин К дефицитните състояния е хемолитичната анемия, която изисква съответното лечение - вливане на еритроцитни маси, при по-тежки случаи се отстранява далака оперативно.
Коментари към Недоимък на витамин K МКБ E56.1