Лечение при ангина (остър тонзилит)
Редица типично детски заболявания често поразяват и възрастните и макар и привидно да смятаме, че лесно ще овладеем ситуацията (все пак децата са по-чувствителен контингент), често се оказваме в безизходна ситуация и лекарят ни изпраща в аптеката за една торба хапчета. За успешното, ефективно и бързо лечение на всяко едно заболяване ключов момент е своевременното откриване на болестта и започване на подходящото за конкретния индивид лечение.
Ангината, известна още като остър тонзилит, а сред голяма част от популацията просто като възпалено гърло, е едно от типично детските заболявания, което рядко засяга възрастните. При засягането им обаче са необходими своевременни терапевтични мерки, тъй като съществуват, макар и малки, рискове от усложняване на болестта.
За успешното лечение при ангина (остър тонзилит) сред активното население е необходимо на първо място изясняване на причинителя на болестта (бактерии, вируси), определяне на индивидуалните особености на пациента, наличие на вредни навици, фактори от околната среда, които могат да съдействат за влошаване на състоянието и други.
Особености на лечението при ангина (остър тонзилит)
Необходимостта от своевременни терапевтични мерки за овладяване на проявите на остър тонзилит се корени в рисковете от заразяване на околните, развитие на различни по тежест усложнения, неприятен дискомфорт на пациента.
Макар най-често засегнатата възрастова група да е в диапазона между 5 и 15 години, то заболяването се описва и сред активното население, много по-рядко във възрастта след 60 години.
Заболяването се причинява от вируси или бактерии, като изясняването на причинителя е необходимо за определяне на най-ефективното за конкретния пациент лечение.
Едни от най-честите вирусни причинители са големите семейства на аденовирусите, риновирусите, коронавирусите, вирусът на грипа, цитомегаловирусите, херпес симплекс вирусът и други. Вирусна етиология се доказва средно в една втора до две трети от случаите (средно между 50 и 75 процента от пациентите са с вирусна етиология на ангината).
В останалите случаи се касае за бактериална инфекция, като сред най-често изолираните причинители се включват бета хемолитичните стрептококи, някои стафилококи, микоплазми, Chlamydia pneumoniae, Fusobacterium necrophorum и други.
След определяне на етиологичния причинител при конкретния пациент и извършването на антибиограма при изолиране на бактериална флора е необходимо определяне вида на ангината, тежестта на състоянието и общия здравословен статус на болния с цел определяне на необходимостта от определен вид симптоматично лечение.
Според вида и характера на възпалението ангината бива няколко различни вида, а именно катарална, фоликуларна, лакунарна, улцеро-мембранозна, херпангина, всяка с характерните за нея прояви.
Полезна и подробна информация за отделните видове ангина, характерните прояви и диагностичен подход може да намерите в раздел Заболявания:
Най-често проявите, които са налице при почти всички болни и причиняват изразения дискомфорт, включват възпалено, зачервено и болезнено гърло, зачервени и подути сливици, болки при преглъщане, затруднен прием на храни и напитки (дисфагия), главоболие, повишена телесна температура, изразена умора и други.
Тежестта на проявите варира при отделните пациенти и налага различен набор от симптоматични средства за бързо овладяване на симптоматиката. За целта се прилагат редица медикаментозни (лекарства) и немедикаментозни средства (алтернативни методи, домашни средства, природни илачи).
Своевременната терапия се прилага с цел минимизиране рисковете от развитие на усложнения, свързани с болестта, като сред най-честите са хронифициране на тонзилита, разпространение на инфекцията и засягане и на други органи и структури, развитие на перитонзиларен абсцес и други.
Медикаментозно лечение при ангина (остър тонзилит)
Медикаментозното лечение (лекарствена терапия) при остър тонзилит е неизменна част за добрия изход и прогноза.
В зависимост от състоянието на пациента и особеностите на болестта се назначава различна лекарствена терапия. Така например при изолиране на бактериална флора се назначава подходяща антибиотична терапия, съобразена с резултатите от антибиограмата и съответната симптоматична терапия, докато при данни за вирусна етиология на болестта лечението е предимно със симптоматични средства, целящи подобряване комфорта на болния.
Към едни от рутинно използваните (в различни комбинации и с различни представители) лекарства за лечение при ангина се включват:
- антибиотици: при бактериална ангина основното етиологично (насочено срещу конкретния причинител) лечение включва подходящ антибиотик, съобразен с чувствителността на бактериите, определена чрез антибиограма. Често се прилагат различни пеницилини, цефалоспорини, макролиди, флуороквинолони, по-рядко (предимно при резистентни бактерии) на помощ идват аминогликозиди, тетрациклини и други. Антибиотичният курс обикновено продължава между 7 и 10 дни, като се препоръчва изпълняване на пълния курс за предотвратяване на риска от настъпване на лекарствена резистентност и рецидив на болестта при своевременно спиране приема на антибиотика на по-ранен етап. Често към антибиотика се добавя и подходящ пробиотик за намаляване риска от стомашно-чревни странични ефекти, свързани с антибиотичната терапия (нарушаване на стомашната флора, дискомфорт, подуване, повишено образуване на газове и други)
- антипиретици (средства за лечение на високата температура): обикновено при остър тонзилит е налице повишение на телесната температура, което допълнително влошава комфорта на пациента, предизвиква умора и сънливост. По тази причина често като част от комплексната терапия се прилагат подходящи антипиретици, обикновено парацетамол, като дневната доза не бива да превишава три грама. Риск от предозиране е налице при прием на различни комбинирани препарати, които обикновено съдържат като основна съставка парацетамол в различни дози. Винаги четете внимателно листовката на лекарствата, особено в случай че не са консултирани с лекуващия лекар
- аналгетици (обезболяващи средства): към системните прояви при ангина се включват главоболие, болки по мускулите, по-рядко болки по ставите, поради което към терапията може да се включат подходящи аналгетици. Често това са ибупрофен, напроксен, аспирин, парацетамол. Представителите на нестероидните противовъзпалителни средства притежават троен ефект, включващ противовъзпалително действие, антипиретично действие и обезболяващо действие, като с приема на един препарат се постигат желаните ефекти и се намалява рискът от прекомерна употреба на лекарства и изява на нежелани лекарствени взаимодействия
- кортикостероиди: рядко, при наличие на изключително увредено общо състояние, при малък процент от пациентите се прилагат кортикостероиди (предимно инжекционно за постигане на по-бърз ефект). Употребата им се осъществява с повишено внимание поради риск от сериозни нежелани ефекти, като се прилагат по схема с постепенно понижение на дозата при прекратяване на приема
- таблетки за смучене: в аптечните мрежи можете да откриете всевъзможни таблетки за смучене с многообразен състав. Някои от тях са на билкова основа, други съдържат мощни обезболяващи (лидокаин, бензокаин), трети са хомеопатични, но общото между всички тях е, че водят до временно облекчаване на болките и дразненето в гърлото от една страна чрез активните си съставки, а от друга страна чрез повишаване на слюноотделянето (предотвратява се изсушаването на лигавицата)
- спрей за гърло: към локалните средства се включват и все по-популярните спрейове за гърло, като при тях също са налице големи вариации в състава, а нанасянето се осъществява с помощта на специален дозатор и чрез впръскване локално, само върху засегнатата лигавица на гърлото. С тяхна помощ се избягва рискът от развитие на системни странични ефекти, като едновременно с това се постига добър обезболяващ и облекчаващ ефект
- средства за лечение на кашлицата (при наличие): кашлицата не е сред най-типичните симптоми на ангина, но при някои пациенти може да е налична. В този случай се предприемат съответните мерки в зависимост от вида на кашлицата (полезна и подробна информация може да намерите в раздел Лечения: Лечение при суха кашлица, Лечение при влажна кашлица)
- добавки за повишаване на защитните сили: комбинирани витамини, минерали, билки и лечебни растения, есенциални мастни киселини, аминокиселини и други се използват често в комплексното лечение при ангина за повишаване на имунната защита на организма. Може да се посъветвате с вашия лекар или фармацевт за подходящ продукт, а в краен случай и пречистена депо форма (с удължено освобождаване) на добре познатия ни витамин С ще ви свърши работа
Лекарствената терапия при ангина има за цел бързо овладяване проявите на болестта и подобряване комфорта на пациента. При вирусните ангина терапията е изцяло симптоматична, като е необходимо известно време на организма за справяне с болестта (обикновено пет до седем дни). Комбинирането на подходящи лекарства с природни средства повишава ефективността на терапията и намалява риска от хронифициране и усложняване на инфекцията.
Прочетете още:
Лечение при ангина (остър тонзилит) с домашни средства и природни методи
Домашните и природни средства и методи са изключително разпространени за лечение на остър тонзилит, тъй като в допълнение към основната терапия водят до добри ефекти и бързо повлияване състоянието на пациента.
Прилагат се различни средства, методи, лечебни растения и други, като едни от най-разпространените включват:
- почивка и покой: тялото има нужда от допълнително енергия за справяне с болестта, като се препоръчва да си останете вкъщи, в топлото легло и активно да почивате
- ограничаване на стреса: стресът сам по себе си срива имунната защита на организма, улеснява проникването на патогени и развитието на различни заболявания. Ограничете до колкото е възможно всички фактори, хора и събития, които ви стресират
- прием на топли (не горещи) напитки: топлите напитки (вода с мед и лимон, билков чай) облекчават раздразнената лигавица на гърлото, предотвратяват изсушаването (което то своя страна предизвиква дразнене, кашлица) и хидратират организма
- консумация на сладолед, смучене на лед: при някои пациенти изключително добър ефект за симптоматично овладяване на локалното дразнене и болка се получава при консумация на сладолед или поставяне на бучка лед в устата до пълното разтваряне. Студът провокира свиване на съдовете и леко обезчувствяване и по този начин облекчава някои от неприятните симптоми
- избягване на твърди и дразнещи храни: в този период се препоръчва консумация предимно на меки храни, супи, пюрета, тъй като твърдите хранителни продукти могат да предизвикат допълнително раздразнение на иначе чувствителното гърло
- мед: медът е доказал своите лечебни качества с годините. Медът облекчава дразненето, действа бактерицидно, но също и срещу някои видове вируси, повишава имунната защита и снабдява организма с редица есенциални субстанции
- овлажняване на въздуха: сухият въздух може да причини допълнително дразнене на гърлото, провокирайки кашлица, поради което се препоръчва овлажняване на помещението (или с помощта на специално разработените овлажнители или просто слагайки вода на котлона)
- отстраняване действието на различни дразнители: мръсният въздух, запрашаването, цигареният дим, автомобилните газове и редица други могат да предизвикат дразнене и забавят възстановяването
- гаргара със солена вода или разтвор със сода за хляб: гаргарата с разтвор на вода със сол или сода за хляб на всеки два часа от една страна ще облекчи болезненото гърло, а от друга ще подпомогне възстановяването
- компрес с ракия и черен пипер: рецепта, позната от дълги години, която е доказала своите свойства, като се състои в напояването на памук с ракия и черен пипер, поставянето му на подходящ компрес (може и обикновен шал), обвиване около шията и преспиване по този начин. Преди да приложите компреса се препоръчва да се посъветвате с вашия лекар, тъй като някои състояния не са показани за неговото извършване
- повишаване на имунната защита: за подобряване на имунната активност се препоръчва прием на пълноценни храни, богати на витамини, минерали, незаменими киселини и с доказани лечебни свойства във времето (чесън, лук, мед, лимони, плодове и зеленчуци)
Домашните рецепти за лечение при ангина (остър тонзилит) са многобройни, много от тях са ефективни, други са плод на градски митове и легенди.
По тази причина се препоръчва предварителна консултация с лекуващия лекар за избора на подходящи допълнителни методи на лечение, които да съпътстват, а не да заместват основната терапия. Самоволното лечение при ангина може да доведе до влошаване на общото ви състояние, разпространение на процеса и хронифициране на болестта.
Полезна и подробна информация за лечение на ангина в детска възраст може да намерите в раздел Лечения:
»Лечение на възпалено гърло при деца
Изображения: freepik.com, framar.bg
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение при ангина (остър тонзилит)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА ЧАЙ ФИЛТЪР ЛИПА * 20
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АНАСОН 10 мл
МАКСИ ВИТА СЕПТАНГИН МЕД И ЛИМОН пастили * 16
МУКОСОЛВАН ДУО сироп 100 мл САНОФИ
ИСЛА МЕДИК АКУТ ЦИТРУС + МЕД пастили * 20
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tonsillitis/diagnosis-treatment/drc-20378483
https://www.webmd.com/oral-health/tonsillitis-symptoms-causes-and-treatments#1
https://www.medicalnewstoday.com/articles/156497.php
https://www.healthline.com/health/tonsillitis
https://www.medicinenet.com/adenoids_and_tonsils/article.htm
https://draxe.com/tonsillitis/
https://emedicine.medscape.com/article/871977-treatment
https://medlineplus.gov/tonsillitis.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Домашни лекове срещу налепи и тапи по сливиците
- Домашно лечение при ларингит
- Амоксицилин
- Лечение на синузит
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ларингит
- Лекарства, увреждащи черния дроб
Коментари към Лечение при ангина (остър тонзилит)