Ацетаминофен
Ацетаминофен, познат още като парацетамол спада към групата на неопиоидните аналгетици и е един от най-често използваните медикаменти с тази цел. Той влиза в състава на стотици лекарствени средства, които се намират под различни търговски названия. Това от своя страна създава опасност от предозиране, при опити за самолечение.
Ацетаминофена притежава аналгетичен и антипиретичен ефект - използва се за облекчаване на болка от различно естество, както и за овладяване на умерена до висока температура.
Подходящ е за приложение във всички възрасти и безопасен, ако се употребява в препоръчителните терапевтични дози.
Механизъм на действие
Ацетаминофен инхибира простагландиновия синтез по механизъм, различен от този при нестероидните противовъзпалителни средства.
За синтеза на простагландини като ко-фактори за действието на циклооксигеназа (СОХ) са необходими ендопероксиди. Парацетамолът блокира СОХ-3 (циклооксигеназа 3) и намалява тяхната концентрация главно в тъкани, където тя по принцип е ниска (например в мозъка).
Във възпалени тъкани (особено в присъствие на гной) пероксидазната концентрация е много висока и ацетаминофен е неефективен.
При хиперпирексия (висока температура) ацетаминофен блокира простагландиновия синтез в хипоталамуса. Препаратът повишава прага на болката.
Приложение на ацетаминофен
Показания за прием на ацетаминофен (парацетамол) са:
главоболие, зъбобол, миалгия, фебрилитет, дисменорея, грип и грипоподобни състояния, статус след хирургични и стоматологични процедури, при доказана алергия към салицилати, при менструални болки.
Ацетаминофен се прилага също и в следните случаи:
- Абсцес на гърдата, свързан с раждането;
- Анална фисура;
- Артрози;
- Вирусни чревни инфекции;
- Гастрит;
- Денга;
- Доброкачествено ноовообразувание на млечната жлеза;
- Ентеровирусен везикуларен фарингит;
- Епидемичен паротит;
- Злокачествено новообразувание на млечната жлеза;
- Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на ниво глезен и стъпало;
- Кашлица;
- Кихане;
- Кръвоизлив в стъкловидното тяло;
- Лимфоцитарен хориоменингит;
- Мастодиния;
- Мигрена;
- Неинфекциозен гастроентерит и колит;
- Некротизиращ язвен стоматит;
- Жълтеница;
- Орхит, епидидимит и (епидидимо-орхит) орхиепидидимит с абсцес;
- Остър обструктивен ларингит [круп] и епиглотит;
- Остър пансинуит;
- Остър синуит;
- Ректално кървене у новородено;
- Слънчево изгаряне;
- Спинална стеноза;
- Стомашночревен кръвоизлив;
- Термично изгаряне на тялото;
- Травма на окото и очната орбита;
- Увеличени лимфни възли;
- Халацион;
- Химично изгаряне на тялото;
- Чуждо тяло в роговицата.
Приложение на ацетаминофен при бебета и малки деца
Ацетаминофен (парацетамол) се използва като антипиретик и аналгетик при деца. Той е единственият неопиоиден аналгетик, който може да се прилага в кърмаческа и ранна детска възраст.
Ефективен е при зъбна болка, включително и от прорастване на зъбките; постваксинална болка и фебрилитет; болки в ушите; главоболие; болки при тонзилофарингит; постоперативна болка след тонзилектомия и др.
Както всеки един медикамент, ацетаминофен трябва да се прилага с повишено внимание при бебета и малки деца, за да се избегнат нежелани реакции и рискове. Важно е да знаете следното:
- Не давайте парацетамол за бебета под 3 месеца, освен ако това не е изрично предписано от лекар.
При първото даване на ацетаминофен при бебета и малки деца, бъдете внимателни за поява на алергична реакция. - Точната доза, подходяща за вашето дете се определя спрямо телесното теглото, а не спрямо възрастта (важно е да знаете точното тегло на детето си в момента).
- За да отмерите дозата, винаги използвайте мерителната лъжичка или спринцовка, която е приложена към лекарството, а не лъжица от кухнята или от друг медикамент.
- Бъдете внимателни при дозирането на ацетаминофен - проверете за точната скала на дозировка, отбелязана на конкретния продукт. Дозировката е различна в зависимост дали ацетаминофен е под формата на сироп, суспензия или друго.
- Убедете се, че цялата доза е погълната от бебето/детето (че лекарството не се е стекло по бузките и не е останало в уреда за измерване).
- Да не се прилага повече от 3 дни, освен ако не е предписано друго.
- Ако не е предписано друго, ацетаминофен се дава на 3 приема в рамките на 24 часа. Не се допускат повече от пет дози за 24 часа!
- След като дадете нужното количество от лекарството, го поставете на място недостъпно за деца.
- Обикновено ефекта на парацетамола настъпва след около 40-60 минути и трябва да продължи 4 часа. В случай на необходимост дайте нова доза след 4-6 часа.
- Повечето сиропи и суспензии, съдържащи ацетаминофен, са годни до 6 месеца след отваряне. Не давайте лекарството след този период, а за да избегнете грешки, отбелязвайте датата на отваряне върху опаковката.
- Никога не давайте ацетаминофен на дете, което приема други лекарства, освен ако не е указано от лекаря. Другото лекарството също може да съдържа ацетаминофен, което създава опасност от предозиране.
Предозирането при кърмачета и малки деца може да бъде фатално!
Противопоказания за прием
Противопоказания за прием на ацетаминофен са доказана алергия към препарата или някоя от съставките, остра чернодробна и бъбречна недостатъчност, вродена глюкозо-6-фосфатдехидрогеназна недостатъчност, алкохолизъм, прием на нискокалорична храна.
Когато ползите надхвърлят очакваните рискове, ацетаминофен може да се прилага при нужда у пациенти със сърдечна недостатъчност, бронхиална астма, бременност и при пациенти в напреднала възраст, където нежеланите реакции, свързани с прием на НСПВС (нестероидните противовъзпалителни средства) са много по-чести. Това обаче трябва да става само по лекарска препоръка.
Странични ефекти
Това лекарство обикновено няма странични ефекти. Въпреки това обаче, при някои хора може да се наблюдава появата на:
- кървава или мътна урина;
- остри болки в долната част на гърба;
- кървави или черни изпражнения;
- рани, язви или бели петна по устните или в устата;
- образуване на синини или необичайно кървене;
- възпаление на гърлото;
- внезапна умора или слабост;
- намаляване количеството отделена урина;
- алергична реакция - обрив, сърбеж и подуване (особено на лицето, езика и гърлото), тежко замайване, затруднено дишане.
При поява на някакви необичайни реакции е желателно да се потърси медицинска помощ незабавно.
Симптоми на предозиране
При предозиране в първите 24 часа се наблюдават бледост, гадене, повръщане, коремна болка, анорексия. При дневна доза над 10 грама, може да се появи сериозно чернодробно увреждане, последвано от енцефалопатия, кома и смърт.
Токсичност на ацетаминофен /парацетамол/
Както беше споменато, ацетаминофен (парацетамол) има отличен профил на безопасност, когато се прилага в правилните терапевтични дози. Но при неправилна употреба и предозиране притежава високо ниво на хепатотоксичност. Във връзка с това трябва да се отбележи, че максималната дневна доза ацетаминофен при възрастни е 4 грама.
В някои страни прекомерната употреба на парацетамол е сред най-честите причини за чернодробна недостатъчност, изискваща трансплантация.
Най-често това се случва в случаи на:
- несъзнателен прием на два или повече медикамента съдържащи парацетамол;
- прием на повече дози от препоръчителните парацетамол в рамките на 24 часа;
- прием на медикамента заедно в алкохолни напитки.
Минимални токсични дози ацетаминофен за еднократен прием, които представляват сериозна опасност от тежка хепатотоксичност са както следва:
- възрастни: 7,5-10 грама;
- деца: 150-200 милиграма на килограм телесно тегло, при здрави деца на възраст 1-6 години;
- Клиничното протичане на токсичността на ацетаминофена обикновено се разделя на четири фази. Физични констатации се различават в зависимост главно от нивото на хепатотоксичност.
Фаза 1: 0.5-24 часа след поглъщане
Пациентите могат да бъдат асимптоматични (т.е. да липсва проявление) или да се съобщава за липса на апетит, гадене или повръщане, общо неразположение и отпадналост.
Физическия преглед може да разкрие бледност и изпотяване.
Фаза 2: 18-72 часа след поглъщане
Пациентите обикновено съобщават за коремна болка и чувствителност в горен десен квадрант. Липсата на апетит, гаденето и повръщането продължават. Установяват се тахикардия и хипотония.
При някои пациенти може да се наблюдава намалено производството на урина (олигурия).
Фаза 3: Чернодробна фаза - 72-96 часа след поглъщане
При пациентите може да продължават симптомите на гадене и повръщане, както и болките в корема. При палпация се установява твърд чернодробен ръб.
Настъпва чернодробна некроза и дисфункция (преустановяване функцията на черния дроб), които се проявяват с жълтеница, коагулопатия и хипогликемия.
Чрез електроенцефалографско изследване и проследяване на неврологичния статус на пациента се установява чернодробна енцефалопатия.
Остра бъбречна недостатъчност се развива у някои критично болни пациенти.
Може да настъпи смърт от мултиорганна недостатъчност.
Фаза 4: Фаза на възстановяване - 4 дни до 3 седмици след поглъщане
Пациентите, които оцеляват след критичното заболяване във фаза 3, имат пълното отзвучаване на симптомите и възстановяване функцията на органите.
Първа помощ при предозиране с ацетаминофен/парацетамол/
В случай на предозиране, ако пациента е в будно състояние е желателно да му се даде активен въглен, в идеалния случай до 1 час след приема на ацетаминофен. След този период активния въглен може да е ефективен само, ако лекарственото средство, съдържащо парацетамол е с удължен период на освобождаване. От помощ може да бъде още предизвикването на повръщане.
Веднага след това трябва да извикате спешна медицинска помощ.
За лекарствените препарати, съдържащи ацетаминофен (парацетамол), дозовия режим и др. може да научите тук:
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Ацетаминофен
- Абсцес на гърдата, свързан с раждането
- Артрози
- Вирусни и други уточнени чревни инфекции
- Главоболие
- Грип, предизвикан от идентифициран вирус на грипа
- Денга [класическа треска денга]
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНАФОРМ ТЕРМОМЕТЪР БИБЕРОН
ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР B.WELL PRO - 06 КУЧЕ
КУУЛ ПАЧ МИКС ЛЕПЕНКА ПРОТИВ ТЕМПЕРАТУРАТА
БОИРЕР БЕЗКОНТАКТЕН ТЕРМОМЕТЪР FT 85
ПРОМОБОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЛАВРОВИ ЛИСТА 20 мл.
ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР DR.FREI MI - 100
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Кодеин
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение при панкреатит
- Телесна температура
- Лечение при мастит
- Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
- Как да свалим температурата при бебе
Коментари към Ацетаминофен