Некротизиращ язвен стоматит МКБ A69.0
Некротизиращ язвен стоматит е инфекциозно заболяване на устната кухина, което се характеризира с внезапно начало, болезнени, кървящи венци и язви на интерденталните папили.
Заболяването най-често се причинява от смесена бактериална инфекция, която включва анаероби (P. intermedia и Fusobacterium), както и спирохети.
Предразполагащи фактори за възникване на инфекцията са лошата устна хигиена, пушенето, неправилното хранене, психологическият стрес и имуносупресията. Роля в образуването на този вид стоматити имат и парадонталните и зъбните заболявания, инфекциозни процеси, хиповитаминози или авитаминози.
Клиничната картина протича с болка в устната кухина, която се усилва при хранене и дъвчене. Увеличава се секрецията на слюнка в устата. При оглед на устната кухина се виждат множество язви с неравни ръбове, чието дъно е покрито със сангвинолентно-некротични маси, които имитират псевдомембрани. Понякога дъното на язвата може да кърви, поради разкъсване на кръвоносните съдове. Промените засягат основно лигавицата на венците и бузите. Общото състояние на болния е добро, но след време пациентите започват да отслабват на тегло, поради невъзможността за пълноценно хранене.
В някои случаи процесът може да се разпространи към гълтача и да обхване и сливиците. Тогава се развива т.нар. ангина на Симоновски-Плаут-Венсан. При наслагване на вторична инфекция с патогенни микроорганизми, внесени от външната среда, настъпват тежки локални и общи промени, които водят до развитие на гангрена на устата - гангренозен стоматит (нома), фузоспирохетозна гангрена, бъзронекротизиращи язви по устната кухина. Те имат сходна клинична картина и винаги крайните етапи са свързани с гангрена в устната кухина и тежка некроза на меки и костни тъкани.
Диагнозата некротизиращ язвен стоматит се поставя лесно. При оглед на усната кухина се виждат характерните промени в - некротични и язвени процеси. Необходимо е изолиране на причинителя с цел по-добро и правилно антибиотично лечение. Търси се основната причина, която е предизвикала характерните промени и се цели нейното отстраняване. Прилагат се антибиотици и богата на белтъци и витамини храна. Локално се извършва почистване на язвите от некротичните материи. За тази цел се използват антисептични разтвори.
Коментари към Некротизиращ язвен стоматит МКБ A69.0
Ани Димитрова
Здравейте аз съм от 3м.язвен стоматит и имам дупка в лявата буза и немогат да си отварям устата каде ли не ходих каже ти ми точно при какъв лекар трябва да отида защото ме препращат и ми казват не си за мен.
Здравейте! Можете да се консултирате с лицево-челюстен хирург или лекар по дентална медицина.
Здравейте аз съм от 3м.язвен стоматит и имам дупка в лявата буза и немогат да си отварям устата каде ли не ходих каже ти ми точно при какъв лекар трябва да отида защото ме препращат и ми казват не си за мен.