Антипиретици
› Антипиретици: кои са най-често използваните?
› При какви състояния и заболявания се прилага лечение с антипиретици?
› Нежелани ефекти и противопоказания при лечение с антипиретици
Въведение
Високата температура, независимо от причините, довели до нейното развитие, крие рискове от възникването на допълнителни усложнения, обезводняване и влошаване на общото състояние на организма. Може да съпътства редица заболявания с инфекциозна (най-често), автоимунна, неопластична или друга етиология, като в масовия случай, освен основното лечение, насочено към овладяване на причините, довели до развитието на фебрилно състояние, се прилагат и така наречените антипиретици или температуропонижаващи лекарства.
Тези медикаменти показват основно свойство в нормализиране на болестно повишената телесна температура, като много от тях показват и редица други свойства, което ги прави едни от най-често използваните в клиничната практика медикаменти.
Антипиретици: кои са най-често използваните?
Почти всички широко използвани в клиничната практика антипиретици са достъпни без рецепта, но се препоръчва предварителна консултация със специалист за избора на най-подходящия за вашето конкретно състояние препарат, доза, честота на прием и продължителност на лечебния курс.
Самопредписването, самоназначаването и самоволният прием на лекарства крие своите рискове и може да доведе до неблагоприятен развой на събитията и влошаване на състоянието.
С особено внимание се подхожда при избора на антипиретик при лица под 18 години, при пациенти с подлежащи хронични заболявания, при наличие на бъбречни, чернодробни или стомашни оплаквания, както и при прием на други медикаменти, поради риск от нежелани лекарствени взаимодействия.
Към едни от най-често използваните, широко достъпни и налични дори без лекарско предписание антипиретици се включват следните представители:
- парацетамол: един от най-предпочитаните представители на антипиретиците, като употребата му се счита за безопасна от всички възрастови групи, включително и при кърмачета, както и по време на бременност. Това е най-безопасният антипиретик за деца и бременни, като води до бързо облекчение на проявите на фебрилното състояние. За улесняване на употребата от различните възрастови групи и нуждите на пациентите, препаратът е наличен под огромно многообразие от лекарствени форми (сироп, таблетки, капсули, свещички, форми за парентерално приложение при нужда). Употребата му е безопасна при спазване на препоръчителните дневни дози, които за възрастни се равняват на три грама. Винаги обръщайте внимание на дозировката на избрания от вас продукт и проверявайте състава при прием на комбинирани продукти, тъй като най-често предозиране с парацетамол се получава при прием на препарати с чист парацетамол и комбинирани продукти (обикновено се касае за прахчета при грип и настинка). Освен температуропонижаващи свойства парацетамол води и до ефективно облекчаване на болковия синдром (главоболие, болки в ставите и мускулите), съпътстващи много от заболяванията
- ацетилсалицилова киселина: ацетилсалициловата киселина, по-известна на широкия потребител като аспирин, е антипиретик, който показва и редица други свойства, поради което намира широко приложение в клиничната практика. Максималните допустими дневни дози са от порядъка на четири грама (при използването му в ролята на антипиретик), като в зависимост от дозата, в която се прилага, медикаментът показва и редица други лечебни свойства (противовъзпалителен ефект, аналгетичен ефект, като приложен в ниски дози се използва и като тромбоцитен антиагрегант при пациент с прекаран инфаркт на миокарда или инсулт или принадлежащи към рискови групи). Обикновено се предлага под формата на ефервесцентни таблетки за разтваряне във вода, прах за разтваряне, таблетки, свещички и други. Подходящ е при пациенти в млада и активна възраст, без данни за подлежащи стомашно-чревни оплаквания, подагра, алергии и други
- ибупрофен: изключително широко използван представител на нестероидните противовъзпалителни средства, който освен че е мощен антипиретик, показва и много добри обезболяващи и противовъзпалителни свойства. Подходящ е и по време на бременност, както и в периода на лактация (разбира се след предварителна консултация с наблюдаващия лекар). Безопасно може да се употребява при деца над 2 години, а по преценка на лекуващия лекар и при деца между 6 месеца и две години (не се препоръчва при кърмачета под шест месеца). Предлага се в различни форми (таблетки, капсули, свещички, сироп), като максималната дневна доза при възрастни е три грама, а при деца не се препоръчва дневен прием по-висок от 800 милиграма. При простудни заболявания се препоръчва изключително често, тъй като проявява и аналгетичен и противовъзпалителен ефект и подпомага бързото възстановяване на организма
- метамизол натрий: едни от най-широко използваните антипиретици в близкото минало, който към днешна дата се назначава при упорита температура или при необходимост от много бързо понижаване на болестно повишените нива. Употребата му често е заменена от някои по-безопасни антипиретици (с по-нисък риск от нежелани прояви, лекарствени взаимодействия), каквито са например парацетамол и ибупрофен. Наличен е под формата на таблетки, а за постигане на по-бързи ефекти се предпочита течната му форма (ампули, разтвори). Максималната дневна доза е от порядъка на три грама и не бива да се превишава. Ефективно се използва при наличие на висока температура и изразен болков синдром във връзка със своите добри аналгетични свойства
При избора на най-добрия антипиретик се препоръчва да се консултирате с вашия лекар или фармацевт, като в зависимост от оплакванията ви, вида на заболяването, индивидуалните особености и редица други фактори, специалистът ще прецени от кой вид антипиретик ще се повлияете най-бързо.
При какви състояния и заболявания се прилага лечение с антипиретици?
Лечение с антипиретици (температуропонижаващи лекарства) се назначава при заболявания и състояния, протичащи с повишение на телесната температура над считаните за стандартни норми. Важно е изясняване на причините за високата температура с цел предприемане на етиологична терапия (лечение, насочено срещу конкретните причини, довели до изявата на този симптом).
Обикновено високата температура е симптом на някое от следните видове заболявания:
- вирусни инфекции: едни от най-честите сезонни вирусни инфекции, протичащи с фебрилитет, са тези, причинени от грипния вирус, огромния набор респираторни вируси, ентеровирусите, виновни за стомашно-чревните инфекции през летните месеци. При вирусните заболявания основното лечение е предимно симптоматично, като антипиретиците играят централна роля
- бактериални инфекции: причинителите на бактериални инфекции показват изключително многообразие, като най-често засягат дихателните пътища и стомашно-чревния тракт. Често вирусните инфекции се усложняват, като се наслагва и вторична бактериална инфекция. Своевременното етиологично лечение с подходящи антибиотици и симптоматичната терапия с антипиретици и други лекарства е от ключово значение за минимизиране на рисковете от разпространение на инфекцията, генерализиране на процеса, засягане на централната нервна система и свързаните с това усложнения
- автоимунни заболявания: някои заболявания с автоимунна етиология, като например лупус, саркоидоза, ревматоиден артрит, протичат и с наличие на фебрилно състояние, което изисква адекватно симптоматично лечение с подходящи антипиретици като допълнение към основната терапия
- неопалстични заболявания (тумор, рак): в редки случаи наличието на някои видове рак може да протече с повишение на телесната температура, а при някои пациенти това е един от първите симптоми за наличието на неоплазма
- прием на някои лекарства: лекарствената терапия с някои медикаменти може да доведе (като страничен, нежелан ефект) до повишение на телесната температура, изискващи прием на антипиретици. Част от тези лекарства включват алфа метилдопа, изониазид, антинеопалстични препарати, хинидин и други
Причина за високата температура могат да се окажат и външни фактори, като например пребиваване на твърде високи температури, извършване на тежка физическа дейност в горещите часове, обезводняване и други.
Именно поради тази причина е необходимо предварително изясняване на причините, довели до повишение на телесната температура с цел адекватен подбор на антипиретици и избягване на рисковете от нежелани ефекти и лекарствени взаимодействия.
Нежелани ефекти и противопоказания при лечение с антипиретици
Дори и тези толкова широко използвани и достъпни лекарства, каквито са антипиретиците, при неправомерна употреба крият своите рискове от изява не странични ефекти, токсични прояви и неблагоприятни лекарствени взаимодействия.
Така например употребата на метамизол натрий, ацетилсалицилова киселина и много от представителите на нестероидните противовъзпалителни средства е противопоказана при деца под 16 години във връзка с риск от развитие на опасно състояние, известно като синдром на Reye, поразяващо черния дроб и нервната система.
При деца и подрастващи под 16 години най-добрите антипиретици са тези, съдържащи парацетамол, а за деца над две години и тези съдържащи ибупрофен.
Лечението с ибупрофен може да доведе до увреждания на гастроинтестиналния тракт, включително обостряне и кървене на подлежаща язва на стомаха или дванадесетопръстника. При продължително лечение може да провокира увреждания на бъбреците (така наречената аналгетична нефропатия), в по-редки случаи може да доведе до увреждания на хемопоезата и алергични прояви.
С повишено внимание се прилага при едновременна употреба на антикоагуланти, кортикостероиди, антиагреганти, някои антидепресанти, аналгетици и други, както и при пациенти с подлежащи увреждания на храносмилателната система (язвена болест например), астма, диабет и други. Краткосрочното лечение при лица без подлежащи заболявания и рискови фактори се понася изключително добре и рядко води до странични ефекти.
При лечение с метамизол натрий са възможни гадене, намален апетит, стомашен дискомфорт, а при продължително лечение и прием на по-високи дози са възможни нарушения в хемопоезата, увреждане на бъбреците, алергии. Не се препоръчва по време на бременност и кърмене, детска възраст, чернодробни и бъбречни заболявания.
При продължителен прием на ацетилсалицилова киселина или употреба на високи дози са възможни увреждания на стомашно-чревния тракт, хемопоезата, отделителната система, черния дроб, сърдечно-съдовата система и други. Противопоказана е употребата му при подлежаща подагра, астма, стомашна язва, хемофилия, тежки чернодробни и бъбречни заболявания и други.
Високите дози парацетамол са хепатотоксични (водят до увреждане на черния дроб) и могат да провокират алергични прояви. Независимо, че е считан за безопасен при бременни и деца, се препоръчва предварителна консултация с лекуващия лекар.
Безопасната употреба и лечение с антипиретици включва изясняване на причините за повишението на телесната температура, внимателен избор на подходящ температуропонижаващ препарат и спазване на препоръките на лекуващия лекар.
Изображения: framar.bg, freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Антипиретици
- COVID-19, идентифициран вирус
- Streptococcus pneumoniaе като причина за болести, класифицирани другаде
- Бактериална пневмония, неуточнена
- Болест, предизвикана от HIV, с прояви на пневмония, предизвикана от Pneumocystis carinii
- Бруцелоза
- Вирусна пневмония, некласифицирана другаде
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР МЕДИСАНА TM 750 76140
БОИРЕР БЕЗКОНТАКТЕН ТЕРМОМЕТЪР FT 70
ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР B. WELL WT-03 БАЗОВ
ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР DR.FREI T - 20
ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР LERKONN LRC - 168A
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР ХАРТМАН ВЕРОВАЛ BABY БЕЗКОНТАКТЕН
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/diagnosis-treatment/drc-20352764
https://en.wikipedia.org/wiki/Antipyretic
https://www.drugs.com/health-guide/fever.html
https://www.medicinenet.com/aches_pain_fever/article.htm#fever_facts
https://www.healthline.com/health/how-to-break-a-fever
https://www.medicalnewstoday.com/articles/168266.php
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/in-depth/fever/art-20050997
https://www.verywellhealth.com/safe-ways-to-treat-a-fever-4023633
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Телесна температура
- Ацетаминофен
- Лечение при мастит
- Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
- Как да свалим температурата при бебе
- Аналгетици
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
Коментари към Антипиретици