COVID-19, идентифициран вирус МКБ U07.1
› Вирусът
› Симптоми
› Диагноза
› Какво да направите, ако смятате, че сте заразени
› Лечение
› Прогноза
› Как можете да предотвратите инфекция с COVID-19
› Ваксини
Kакво представлява Ковид-19?
Коронавирусната болест 2019 (COVID-19) се дефинира като заболяване, причинено от нов коронавирус, наречен тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2; по-рано означен като 2019-nCoV), който за първи път бе идентифициран на фона на огнище на респираторни заболявания в град Ухан, провинция Хубей, Китай.
Първоначално болестта е докладвана на Световната здравна организация (СЗО) на 31 декември 2019 г. На 30 януари 2020 г. СЗО обяви огнището на COVID-19 за извънредна ситуация за общественото здраве, будеща загриженост в международен план. На 11 март 2020 г. СЗО обяви COVID-19 за глобална пандемия, първото й такова обозначение след обявяването на грип H1N1 за пандемия през 2009 г.
Болестта, причинена от SARS-CoV-2, беше наречена COVID-19 от СЗО, съкращението, получено от "коронавирусна болест 2019" - с "co" се означава "корона (corona)", "vi" за "вирус (virus)" и "d" за "болест (disease)", а "19" е за годината. Името е избрано, за да се избегне заклеймяването на произхода на вируса във връзка с населението, географията или асоциации с животните. На 11 февруари 2020 г. Проучвателната група за коронавируси (CSG) към Международния комитет по таксономия на вирусите дава изявление, в което обявява официално обозначаване на новия вирус: тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2).
На 3 април 2020 г. CDC (Център за контрол и превенция на заболяванията) издаде препоръка широката общественост, дори и тези без симптоми, да започнат да носят маска за лице на обществени места, където мерките за социално дистанциране са трудни за поддържане, за да се намали разпространението на COVID-19.
Според CDC хората с висок риск от инфекция включват хора в райони с продължаващо локално предаване, здравни работници, които се грижат за пациенти с COVID-19, близки контакти на заразени лица и пътници, които се връщат от места, където е съобщено местното разпространение.
Изследователите смятат, че вирусът произхожда от заразени животни, като хора се заразяват първоначално в голям открит пазар за морски дарове / животни. Също така вирусът е способен да се предава от човек на човек, като се разпространява в поне над 150 страни за около 3 месеца. Той е свързан с коронавирусите на SARS и MERS.
Няма антивирусно лекарство или ваксина за лечение на заразените лица. Терапията на COVID-19, идентифициран вирус, има поддържащ характер, като може да е необходима хоспитализация.
Вирусът
Коронавирусите са огромно семейство вируси, за 7 от които е известно, че причиняват заболяване при хората. Някои коронавируси, които обикновено заразяват животни, могат да заразят и хора. Счита се, че SARS-CoV-2 е един такъв вирус, вероятно произхождащ от голям пазар на животни и морски дарове.
Тежкият остър респираторен синдром (SARS) и Близкоизточният респираторен синдром (MERS) също са причинени от коронавируси, които са преминали от животни към хора. Повече от 8 000 индивида са развили SARS, близо 800 от които са починали от болестта (смъртност от приблизително 10%), преди тя да бъде контролирана през 2003 г. MERS продължава да се появява в спорадични случаи. От 2012 г. са регистрирани 2465 лабораторно потвърдени случая на MERS, което води до 850 смъртни случая (смъртност 34,5%).
Подробна информация за SARS може да прочетете тук:
»Тежък остър респираторен синдром [SARS] МКБ U04
Как се разпространява коронавирусът?
Вирусът SARS-CoV-2 се разпространява основно от човек на човек.
Първоначално вирусът се е разпространил в животински вид (понастоящем неидентифициран) и след това е стигнал до хората, като се пренася от човек на човек.
Бързото разпространение на вируса се дължи на контакт между хора, който е виновен за широкото огнище на тази инфекция.
Изображение: www.world-heart-federation.org
Смята се, че заразяването се осъществява чрез респираторни капчици от кашлица и кихане, както при други респираторни патогени, включително грип и риновирус. Вирусът, отделян в дихателните секрети, може да зарази други хора чрез директен контакт с лигавиците. Капките обикновено не могат да разпръскват на повече от 1,5 м.
Вирусът може също да се запази на повърхности с различна продължителност и степен на заразност. Едно проучване установи, че SARS-CoV-2 остава откриваем до 72 часа на някои повърхности, въпреки намаляващата заразност с времето. По-специално, проучването съобщава, че не се измерва жизнеспособен коронавирус след 4 часа на мед или след 24 часа на картон.
Друго проучване изследва стабилността на SARS-CoV-2 при различни условия на околната среда, използвайки вирусна култура като мярка за заразност (вместо PCR), показвайки откриване на способност за репликация на вируса. Те открили, че вирусът е много податлив на висока топлина (70 ºC). При стайна температура и умерена (65%) влажност не може да се възстанови инфекциозен вирус от хартия и салфетки след 3-часов инкубационен период или от дърво и плат на втория ден. Върху третираните гладки повърхности инфекциозният вирус е станал неоткриваем на стъкло на ден 4 и на неръждаема стомана и пластмаса на 7-мия ден. В момента се смята, че контактът с повърхности е по-малко значителен от разпространението между хора като средство за предаване.
Продължителността на отделянето на вируса варира значително и може да зависи от тежестта. Сред 137 преживели инфекция с COVID-19, отделянето и разпространението на вируса на базата на тестване на орофарингеални проби варира от 8-37 дни, средна стойност от 20 дни. Различно проучване установи, че повторните тестове за вирусна РНК, използващи назофарингеални тампони, са отрицателни в 90% от случаите сред 21 пациенти с леко заболяване, докато резултатите са положителни за по-дълги продължителности при пациенти с тежка COVID-19. При оценка на пациенти, възстановяващи се от тежък COVID-19, се открива средна продължителност на активност на вируса от 31 дни (диапазон 18-48 дни).
В проучване от 2020 г. за ефикасността на маските за лице за предотвратяване на остра респираторна инфекция, хирургическите маски, носени от пациенти с такива инфекции (риновирус, грип, сезонен коронавирус [макар и не конкретно SARS-CoV-2]), са показали, че намаляват откриването на вирусна РНК при издишване и кашлица. По-конкретно, беше установено, че хирургичните маски за лице значително намаляват откриването на коронавирусна РНК в аерозолите и РНК на грипния вирус в дихателните капчици. Откриването на коронавирусна РНК в респираторните капчици също е по-малко. Въз основа на това проучване авторите стигат до заключението, че хирургическите маски за лице могат да предотвратят предаването на човешки коронавируси и грип при носене от симптоматични лица и че това може да има влияние за контролирането на разпространението на COVID-19.
SARS-CoV-2 е открит и в спермата на мъже с остра инфекция.
Данните сочат, че асимптоматичните пациенти са в състояние да предават инфекция. Това поражда опасения за ефективността на изолацията.
Рискови фактори
Изображение: framar.bg ©
Рисковите фактори за заразяване с COVID-19, идентифициран вирус, включват:
- Скорошни пътувания до места, където има огнище
- Близък контакт с хора, които са диагностицирани с болестта
- Близък контакт с човек, посетил зона на огнище
- Контакт със секрети (например отделяни при кихане или кашлица) или изпражнения от заразен човек
- Хранене или контакт с диви животни с произход от Китай (и други страни)
- Докосване на повърхности, изложени на вируса (дръжки на врати, асансьорни бутони, телефони)
Рисковите фактори за тежко протичане на COVID-19 включват (но не се ограничават до):
- Астма
- Диабет - тип 1 и тип 2, гестационен диабет
- Възрастни хора (над 60-65 години)
- Хронично белодробно заболяване (например ХОББ, бронхит, емфизем, идиопатична белодробна фиброза, муковисцидоза, белодробна хипертония)
- Сериозни сърдечни заболявания (например сърдечна недостатъчност, коронарна болест, кардиомиопатия, вродена сърдечна болест)
- Хронично бъбречно заболяване (например пациенти с намалена бъбречна функция, пациенти на диализа)
- Хронично чернодробно заболяване (например цироза)
- Злокачествено заболяване
- Имунокомпрометирани пациенти (например пациенти с лечение на рак, трансплантация на костен мозък или органи, имунен дефицит, ХИВ с нисък брой на CD4 клетки
- Затлъстяване (ИТМ над 40)
- Мъжки пол (мъжете имат по-висока честота на инфекции от жените)
- Хора в старчески домове
Кръвна група тип А е предложена като потенциален фактор, предразполагащ към тежък COVID-19, по-специално по отношение на повишаване на риска от дихателна недостатъчност.
Какви са признаците и симптомите на инфекция с COVID-19, идентифициран вирус? Колко е инкубационният период?
Клиничната картина на COVID-19 варира от безсимптомни / леки симптоми до тежко заболяване и смърт. Инкубационният период за коронавирусната инфекция варира от 2 дни до около 14 дни (средно около 5 дни). Събиран анализ на 181 потвърдени случая на COVID-19 извън Ухан, Китай, установява, че средният инкубационен период е 5,1 дни и че 97,5% от хората, които развиват симптоми, го правят в рамките на 11,5 дни след заразяването.
Сред 72 314 случая на COVID-19, докладвани на Китайския център за контрол и превенция на заболяването (CCDC), 81% са били леки (отсъстваща или лека пневмония), 14% са били тежки (хипоксия, задух, > 50% засегнат бял дроб в рамките на 24-48 часа), 5% са били критични (шок, дихателна недостатъчност, полиорганна дисфункция), а 2,3% са били фатални.
Изображение: freepik.com
Симптомите на COVID-19 могат да започнат като при грип, но продължават да се развиват:
- Треска
- Силна кашлица
- Задух или затруднено дишане, което е толкова сериозно, че налага хоспитализация при много пациенти
Понякога могат да се наблюдават:
- Запушен нос или хрема
- Загуба на сетивата за вкус и мирис (аносмия)
- Мускулна болка
- Умора
- Главоболие
- Възпалено гърло
- Отделяне на храчки
- Многократни втрисания
- Стомашно неразположение и коремна болка
- Диария и повръщане
- Безпокойство
Най-честата сериозна проява на COVID-19 изглежда е пневмония. Треска, кашлица, задух и установяване на находка на рентгенографията на белите дробове са често срещани в тези случаи. Установено е, че сред пациентите с пневмония 99% са имали температура, 70% са съобщавали за умора, 59% са имали суха кашлица, 40% са били със загуба на апетит, 35% са изпитвали миалгия, 31% са имали диспнея, а 27% - производство на храчки.
В първоначален доклад за 41 пациенти, заразени в Ухан, Китай, се съобщава, че най-честата клинична находка е треска (98%), последвана от кашлица (76%) и миалгия / умора (44%). Главоболие, отделяне на храчки и диария са по-рядко срещани. Клиничната картина се характеризира с развитие на задух при 55% от пациентите и лимфопения при 66%. Всички пациенти с пневмония са имали находка на рентгенографията на гръден кош. Синдромът на остър респираторен дистрес (ARDS), развит при 29% от пациентите, и засенчвания "тип матово стъкло" (Ground-glass opacification/opacity - GGO) са често срещани при провеждане на компютърна томография.
Съобщава се за асимптоматични инфекции, но честотата не е известна.
Наличие на симптоми при деца с инфекция е рядкост, въпреки че са съобщени за някои деца с тежка форма на COVID-19. "COVID toes" е синдром, при който децата и хората в млада възраст развиват червеникаво-пурпурно обезцветяване на пръстите на краката и това може да индикира инфекция COVID-19, дори преди да се развият други симптоми.
Лекарите отбелязват увеличение на случаите на инсулт при пациентите с COVID-19. В резултат на инфекцията кръвта на пациентите се съсирва необичайно бързо и са установени много съсиреци в телата при около 20%-25% от пациентите.
Има много съобщени случаи, при които пациентите, заразени с вируса, нямат симптоми. Но те могат да заразяват други хора и това позволява на вируса да се разпространява по-ефективно от човек на човек и затруднява изолацията на заразените пациенти.
Усложнения
Съобщените усложнения на COVID-19 включват:
- пневмония
- синдром на остър респираторен дистрес
- сърдечно увреждане
- аритмия
- септичен шок
- чернодробна дисфункция
- остра бъбречна недостатъчност
- полиорганна недостатъчност
Хората могат да предотвратят или понижат риска от тази вирусна инфекция чрез добра хигиена, избягване на контакт със заразени хора, социално дистанциране, отлагане на пътуване в зона на огнище и напускане на зона на огнище. Няма ваксина или препоръчителни антивирусни средства, специфични за лечение на COVID-19.
Диагноза
COVID-19 трябва да се разглежда като възможна диагноза при пациенти със симптоми на дихателната система и новопоявилата се треска или при пациенти с тежки симптоми на долните дихателни пътища без ясна причина. Подозрението се засилва, ако такива пациенти са били в район с предаване на SARS-CoV-2 в общността или са били в близък контакт с индивид с потвърден или подозиран COVID-19 през предходните 14 дни. Микробиологично изследване (PCR) е необходимо за окончателна диагноза.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) издадоха временни указания за епидемията от коронавирусна болест 2019 (COVID-19), включително оценка и тестване на лица за COVID-19.
Изображение: freepik.com
Критерии за оценка и тестване на пациенти за COVID-19
Решението за прилагане на тест за COVID-19 трябва да се основава на клинична преценка, заедно с наличието на съответните признаци и симптоми. Към настоящия момент CDC препоръчва COVID-19 да се счита за възможност при пациенти с тежко респираторно заболяване, независимо от анамнеза за пътуване или излагането на индивиди с потвърдена инфекция. Най-честите симптоми при пациенти с потвърден COVID-19 включват треска и / или симптоми на остри респираторни заболявания, включително затруднено дишане и кашлица.
Групите пациенти с висок приоритет за изследване за COVID-19 според CDC са:
- Хоспитализирани пациенти със съответстващи признаци и симптоми в интерес на контрола на инфекцията
- Симптоматични пациенти с висок риск (например по-възрастни пациенти и пациенти с подлежащи здравословни състояния, които ги поставят с по-голяма вероятност за лоша прогноза)
- Симптоматични пациенти, които са имали близък контакт с индивид със суспектен или потвърден COVID-19 или са пътували от засегнатите географски райони в рамките на 14 дни от появата на симптомите
Клиницистите трябва също да вземат предвид епидемиологичните фактори, когато решават дали да се извърши тест за COVID-19. Трябва да се изключат и други причини за респираторни заболявания (например грип).
Американското дружество по инфекциозни болести (IDSA) също издаде препоръки за тестване по отношение на приоритетни групи.
Според IDSA следните пациенти трябва да се считат за най-висок приоритет за изследване за коронавирус:
- Пациенти, които са критично болни или имат необяснима вирусна пневмония или дихателна недостатъчност
- Хора с висока температура или признаци / симптоми на заболяване на долните дихателни пътища, които са имали близък контакт с индивид с лабораторно потвърден COVID-19 в рамките на 14 дни от появата на симптомите
- Хората с висока температура или признаци / симптоми на заболяване на долните дихателни пътища, които са пътували в рамките на 14 дни от появата на симптомите до райони, където е съобщено за постоянно заразяване с COVID-19
- Лица с треска или признаци / симптоми на заболяване на долните дихателни пътища, които са имуносупресирани, са по-възрастни или имат подлежащи хронични здравословни проблеми
- Лица с треска или признаци / симптоми на заболяване на долните дихателни пътища, които са критични за пандемичния отговор, включително здравни работници, служители на общественото здравеопазване и др.
Диагностичните лабораторни методи са:
- Обратно-транскрипционна полимеразна верижна реакция (rRT-PCR), който може да се използва за диагностициране на вируса в материал от дихателните пътища
- Тест за антитела - тест на имуноглобулин М (IgM) / имуноглобулин G (IgG) за антитела за SARS-CoV-2, използвайки кръвна проба. Обикновено IgM антителата стават откриваеми няколко дни след първоначалната инфекция, докато IgG антителата могат да бъдат открити по-късно.
Тестовете вече са достъпни в много лаборатории, болници и лекарски кабинети.
Тест за антитела
Въпреки че учените не знаят колко дълго могат да бъдат открити антитела срещу SARS-CoV-2, за повечето други инфекции IgM е най-полезен за определяне на скорошна инфекция, тъй като обикновено става неоткриваем седмици до месеци след инфекцията, докато IgG може да остане откриваем в продължение на месеци или години.
Нивото на IgM антитела започва да се повишава 1 седмица след първоначалната инфекция, докато IgG се появява по-късно от IgM (обикновено след 14 дни след инфекцията) и може да продължи 6 месеца или дори няколко години, което означава, че IgG служи като индикатор за предишна инфекция.
Резултати:
- IgM + / IgG + = Скорошна/ настояща инфекция със SARS-CoV-2. Това предполага инфекция в междинния стадий на заболяването. Инфекциозността вероятно ще бъде ниска.
- IgM + / IgG - = Скорошна/ настояща инфекция със SARS-CoV-2. Това предполага инфекция в ранните стадии на заболяването. Ако резултатът не съвпада с клиничната картина (например ако няма симптоми), това може да е фалшиво положителен резултат. Резултатът може да бъде потвърден с PCR тест.
- IgM - / IgG + = Предишна инфекция със SARS-CoV-2. Възстановяване от болестта и пациентът не е заразен.
- IgM - / IgG - = Няма данни за настояща или предишна инфекция / или недостатъчно откриваеми антитела в ранната инфекция.
Необходими са минимум 4 дни от началото на симптомите или 7 дни от излагане на вируса, преди антителата да се окажат положителни. Това означава, че тестът за антитела не може да открие инфекция в началните етапи. Ако има съмнение за скорошна инфекция въпреки този резултат, може да се направи PCR тест или да се повтори тестът за антитела след няколко дни.
Отрицателните резултати не изключват инфекцията със SARS-CoV2 и не трябва да се използват като единствена основа за решенията за лечение на пациента. IgM антитела може да не бъдат открити през първите няколко дни от инфекцията; чувствителността на този тест в ранен етап след заразяване е неизвестна. Фалшиво положителни резултати за IgM и IgG антитела могат да възникнат поради кръстосана реактивност от предварително съществуващи антитела или други възможни причини.
Тестът може да има по-ниска чувствителност за откриване на IgG и IgM при симптоматични индивиди преди 15 дни от появата на клиничната картина.
Резултатите от изследването на антитела не трябва да се използват за диагностициране или изключване на остра инфекция със SARS-CoV2 или за определяне на състоянието на инфекцията.
Лабораторни резултати при пациенти с COVID-19, идентифициран вирус
Левкопения, левкоцитоза и лимфопения са често срещани сред ранните случаи. Нивата на лактат дехидрогеназа и феритин обикновено са повишени.
Компютърната томография (КТ) на гръдния кош при пациенти със свързана с COVID-19 пневмония обикновено показва засенчвания "тип матово стъкло" (Ground-glass opacification/opacity - GGO), вероятно с консолидация. Някои проучвания съобщават, че аномалиите на гръдния кош, установени чрез компютърна томография, обикновено са двустранни, засягат долните лобове и имат периферно разпределение. Съобщава се също за плеврален излив, плеврално удебеляване и лимфаденопатия, макар и с по-малка честота.
В ретроспективно проучване на пациенти в Хонконг с COVID-19, често срещаните патологии при рентгенография на гръдния кош включват консолидация (30 от 64 пациенти; 47%) и тип "матово стъкло" (33%). Консолидацията обикновено е била двустранна и с разпределение в долната зона. Плевралният излив е рядка находка. Рентгенографията на гръдния кош може да открие белодробни инфилтрати.
Какво да направите, ако смятате, че сте заразени с коронавирус?
Ако живеете в или сте пътували до район, където COVID-19 се разпространява:
- Ако не се чувствате добре, останете у дома. Дори и да имате леки симптоми, като главоболие и хрема, останете вкъщи, докато не се подобрите. Това позволява на лекарите да се съсредоточат върху хората, които са по-сериозно болни и защитават здравните работници и хората, които може да срещнете навън. Наложете си самокарантина. Опитайте се да останете в отделна стая, далеч от другите хора в дома си. Използвайте отделна баня, ако можете.
- Обадете се на Вашия лекар или регионалната здравна инспекция, ако смятате, че сте били изложени на коронавирус и имате симптоми като:
- температура 37,8 ºС или по-висока
- кашлица
- проблеми с дишането
Трябва да получите медицинска помощ възможно най-скоро. Обаждането (вместо посещение) ще позволи на лекаря да Ви насочи към правилното място, което може да не е в неговия кабинет. Ако нямате личен лекар, се обадете се на регионалната здравна инспекция. Те могат да Ви насочат къде да отидете за тестване и лечение.
Следвайте съветите на Вашия лекар и новостите, свързани с COVID-19. Taкa ще получите необходимите грижи и информация за това как да предотвратите разпространението на вируса.
Лечение на COVID-19
Изображение: freepik.com
За съжаление към днешна дата няма антивирусно лекарство за лечение или предпазване от тази инфекция. Облекчаване на симптомите и поддържаща грижа (много от пациентите се нуждаят от болнична помощ, а някои се нуждаят от дихателна вентилация) са настоящите методи на лечение. Въпреки това, ранната поддържаща грижа може да намали тежестта на заболяването.
Хората с лека форма на инфекцията се нуждаят от грижи, като почивка, течности и контрол на треската, за да облекчат симптомите си.
Продължават клиничните изпитвания за хидроксихлорохин, хлорохин и ремдезивир, както и имунен серум и моноклонални антитела. Поради естеството на пандемията някои здравни заведения използват тези лекарства, въпреки че към момента няма пълна научна подкрепа.
Антивирусното лекарство ремдезивир получи разрешение за спешна употреба (EUA) от FDA на 1 май 2020 г. въз основа на предварителни данни, показващи по-бързо време за възстановяване на хоспитализирани пациенти с тежко заболяване. Последващи данни за ремдезивир предполагат, че лекарството съкращава времето за възстановяване при хоспитализирани възрастни.
Множество други антивирусни средства, имунотерапии и ваксини продължават да бъдат изследвани и разработвани като потенциални терапии. Търсенето на ефективни терапии за инфекция с COVID-19 е сложен процес.
Избягването и социалната дистанция е основният метод за предпазване.
Прогноза
В ранните доклади COVID-19 е описан като клинично по-лек от MERS или SARS по отношение на тежестта и смъртността на случаите. Отчетената смъртност варира - последният процент, изчислен от CDC, е около 0,4% за симптоматични случаи.
Това огнище е само на няколко месеца, така че определянето на смъртността може да се промени, тъй като болестта продължава. Например, ако болниците станат неспособни да оказват поддържащи грижи на пациенти поради липса на болнични легла при пренаселеност, смъртността вероятно ще се увеличи. Ако обаче огнището се овладее бързо и болниците разполагат с достатъчно легла за лечение на пациенти, смъртността може да намалее.
В началото на епидемията СЗО съобщи, че тежки случаи в Китай са били докладвани най-вече при възрастни над 40 години със значителни коморбидности и тенденция при мъжкия пол, въпреки че този модел може да се променя.
Смъртните случаи, свързани с COVID-19 в Китай, включват най-вече възрастни хора (≥ 60 години) и лица със сериозни подлежащи здравословни състояния. В Съединените щати леталният изход е най-чест при възрастни на възраст 85 години или повече (10%-27%), следвани от хора на възраст 65-84 години (3%-11%), индивиди на възраст 55-64 години (1%-3%).
В Китай беше установено, че честотата на смъртност на случаите варира от 5,8% в Ухан до 0,7% в останалата част от Китай. В повечето случаи леталният изход настъпва при пациенти, които са по-възрастни или имат придружаващи заболявания (например диабет, сърдечно-съдови заболявания, хронични белодробни заболявания, рак, хипертония). Към 4 юни 2020 г. по света има около 6,563,099 заразени хора с 387 568 смъртни случая, което дава на COVID-19 текуща смъртност от около 5,91%. Тези проценти ще се променят, може би драстично, след като широко разпространеното тестване прецизно изчисли истинските проценти на заразяване.
Как можете да предотвратите инфекция с COVID-19 (SARS-CoV-2)?
Изображение: www.world-heart-federation.org
Указанията, дадени от CDC за предотвратяване на заразяване с коронавирус, са:
- Измивайте често ръцете си със сапун и вода за най-малко 20 секунди. Ако не са налични сапун и вода, използвайте дезинфектант на алкохолна основа.
- Избягвайте да докосвате очите, носа и устата с немити ръце. Коронавирусът може да живее в продължение на няколко часа върху повърхности, които докосвате. Ако той попадне на ръцете Ви и докоснете очите, носа или устата, вирусът може да влезе в тялото Ви.
- Избягвайте близък контакт с болни хора.
- Останете вкъщи, когато сте болни.
- Покрийте устата си с кърпа при кашлица или кихане, която след това изхвърлете в кошчето.
- Почиствайте и дезинфекцирайте често докосвани предмети и повърхности.
- Следвайте протоколи за социално дистанциране.
- Болните хора трябва да останат вкъщи.
- Покрийте носа и устата си на публично място. Ако сте заразени с COVID-19, можете да го разпространите, дори и да нямате симптоми. Носете маска на лицето, за да предпазите другите. Това не е заместител на социалното дистанциране. Все още трябва да спазвате разстоянието от 1,5 м между себе си и останалите хора.
Освен това, поради необходимостта от хоспитализация за много заразени хора, много държави предприеха стъпки за ограничаване на шансовете за разпространение на инфекцията чрез изолационни техники, като затваряне на обществени мероприятия и дори предотвратяване на обществен транспорт и затваряне на училища и работни места.
Предотвратяване / минимизиране на разпространението на COVID-19 в общността
Изображение: freepik.com
CDC препоръча следните мерки за смекчаване на разпространението на общността. Всички индивиди в райони с преобладаващ COVID-19 трябва да бъдат бдителни за потенциални симптоми на инфекция и трябва да останат вкъщи колкото е възможно повече, практикувайки социално дистанциране (поддържане на разстояние от 1,5 м от други лица), когато напускат дома си.
Лица с повишен риск от заразяване - индивиди, които са имали близък контакт с лице с известни или заподозрени COVID-19 или международни пътници (включително пътуване на круизен кораб) - трябва да спазват повишени предпазни мерки. Те включват самокарантина за най-малко 2 седмици (14 дни) от момента на последната експозиция и дистанция (1,5 метра) от други лица по всяко време и самонаблюдение за кашлица, треска или задух с проверка на температурата два пъти на ден.
На 3 април 2020 г. CDC издаде препоръка, че широката общественост, дори и тези без симптоми, трябва да започне да носи маски за лице на обществени места, където мерките за социално дистанциране са трудни за поддържане, за да се намали разпространението на COVID-19.
Ваксини срещу Ковид-19
За употреба за одобрени няколко ваксини срещу Ковид-19. Ваксината срещу COVID-19 може да:
- защити от заразяване с коронавирус
- предотврати тежка инфекция, хоспитализация или смърт поради COVID-19
- ограничи разпространението на COVID-19
Важно е да се запомни, че обикновено са необходими няколко седмици след ваксинацията, докато тялото изгради имунитет.
Изображение: freepik.com
Към момента се прилагат два вида ваксини - иРНК-ваксини и векторни ваксини.
РНК-ваксините използват генетично модифицирана информационна РНК. Коронавирусите имат подобна на шип структура на повърхността си, наречена S протеин. РНК-ваксините срещу COVID-19 дават на клетките на тялото инструкции как да направят безвредна част от S протеина. След ваксинацията клетките започват да произвеждат S протеина. Имунната система разпознава протеина и започва да изгражда имунен отговор и да произвежда антитела. След доставяне на инструкции иРНК незабавно се разгражда. Никога не навлиза в ядрото на клетките на човек, където се съхранява ДНК-то.
При векторната ваксина генетичният материал от вируса COVID-19 се поставя в различен вид отслабен жив вирус, като аденовирус. Когато отслабеният вирус (вирусен вектор) попадне в човешките клетки, той доставя генетичен материал от вируса COVID-19, който дава инструкции на клетките да произвеждат копия на S протеина. Имунната система реагира чрез създаване на антитела и защитни бели кръвни клетки. Ако човек се зарази с вируса, който причинява COVID-19, антителата ще се борят с вируса. Вирусните векторни ваксини не могат да причинят заразяване с вируса COVID-19 или вирусния векторен вирус.
Ваксината срещу COVID-19 може да причини леки странични ефекти след първата или втората доза, включително:
- Болка, зачервяване или подуване на мястото на инжекцията
- Висока температура / втрисане
- Умора
- Главоболие
- Болка в мускулите и/или в ставите
- Гадене и повръщане
- Общо неразположение
- Подути лимфни възли
Съвсем нормално е да се почувствате леки симптоми като описаните по-горе след поставяне на ваксина. Въпреки че може да е неприятно, всъщност е добър знак. Това означава, че тялото е в процес на генериране на имунен отговор.
Въпреки че тези нежелани реакции могат да бъдат неприятни, те обикновено са леки или умерени и изчезват след няколко дни.
Страничните ефекти след втората доза може да са по-интензивни. Много хора нямат странични ефекти. Нежеланите реакции от бустерните инжекции изглеждат подобни на страничните ефекти, наблюдавани след първичните инжекции с две дози или с една доза.
Тъй като клиничните изпитвания на ваксини срещу COVID-19 започнаха едва през лятото на 2020 г., все още не е ясно дали тези ваксини ще имат дългосрочни странични ефекти. Въпреки това, ваксините рядко причиняват дългосрочни нежелани реакции.
Още информация може да прочетете в секцията "Здравни проблеми":
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при COVID-19, идентифициран вирус МКБ U07.1
ВсичкиЛечение на COVID-19, идентифициран вирус МКБ U07.1
- Аналгетици
- Антибиотици
- Антивирусни лекарства
- Антипиретици
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Витамин С добавка
Изследвания и тестове при COVID-19, идентифициран вирус МКБ U07.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/2500114-overview
https://www.medicinenet.com/wuhan_coronavirus_2019-ncov/article.htm
https://www.webmd.com/lung/coronavirus
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/symptoms-causes/syc-20479963
https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19
https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic
https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus_disease_2019
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-vaccine/art-20484859
https://www.healthline.com/health/is-the-coronavirus-vaccine-safe
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Коронавирус COVID-19
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
- Как бихте оценили мерките на правителството за борба с пандемията от коронавирус Covid-19?
Коментари към COVID-19, идентифициран вирус МКБ U07.1